jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Obiektyw z SDM - co jest nie tak?
W obiektywie Pentax SMC DA 17-70 f/4 SDM zakupionym niedawno w granicach ogniskowych 17-50mm obiektyw ostrzy w punkt, natomiast w granicach 50-70 mm AF trafia (losowo) bądź miele i nie potrafi ustawić ostrości. Aby nie być posądzonym o lenistwo czytałem na temat AF w tym obiektywie i występujących w nim problemów z AF. Napęd SDM działa i nie wydaje żadnych piskliwych dźwięków. Aby bezbłędnie ustawił ostrość w zakresie 50-70m wystarczy, że pod pierścień ostrości przyłożę palec (nie dociskam bynajmniej) i za każdym razem AF trafia. Nie wiem czy to mogą być jakieś problemy z SDM-em, czy też może chodzi o bezwładność pierścienia ostrości , który chodzi bardzo lekko? Jest to mój pierwszy obiektyw z SDM i nie wiem jakie są pierwsze objawy awarii SDM-u. Szkiełko jest kapitalnie optycznie i daje fajne obrazki. Czytałem o tym patencie z palcem pod pierścieniem ostrości od kilku użytkowników tego obiektywu i twierdzą, że ten typ tak ma. W związku z tym chciałem poznać opinie od użytkowników tego szkiełka czy też tak mają, a także dowiedzieć się czy są to jakieś objawy wadliwej pracy SDM-u?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
jorguś71, jeśli napęd sdm działa to raczej nie ma powodu do obaw . Już optyczni w teście 17-70 zwrócili uwagę na bardzo luźny pierścień ostrości .Prawdopodobnie cały układ odpowiedzialny za ustawienie ostrości ma spore luzy . Jeśli af nie trafia lub doostrza to widocznie w przedziale ogniskowych 50-70 luz jest największy . Silnik sdm jest tylko elementem wykonawczym który ma przemieścić zespół soczewek odpowiedzialnych za ustawienie ostrości . Widocznie ogólnie licha konstrukcja / wypracowanie elementów lub zła komunikacja obiektyw-body . Możesz z ciekawości sprawdzić z inną puszką .
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Sprawdzałem z K-10, K-5IIs i K-3 i wszędzie tak samo. Powyżej 50mm AF loteryjny. Patent z palcem pomaga i trafia w punkt. Czytałem Opinię na pentaxforums.com i faktycznie AF został oceniony na 6,5 w 10-cio stopniowej skali.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W takim razie , ewidentnie wada konstrukcyjna lub spore zużycie . Jeśli czujesz moc i masz narzędzia możesz spróbować go rozkręcić i sprawdzić czy luzy da się w jakiś sposób skasować lub zminimalizować . Z drugiej strony jeśli w zakresie 17-50 jest dobrze to nie warto m/z grzebać .
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Niestety jest to spotykana ułomność tego obiektywu. Na forach zagranicznych można znaleźć coś o tym. Z reguły kończy się albo nauczeniem sie jak z tym żyć albo wizytą w serwisie. Czasami zależy to od puszki. Sam miałem taki egzemplarz 17-70, który z moim wówczas K-r działał poprawnie, a kolega z forum, który go potem kupił miał problemy. Zwrot przyjąłem (liczy się satysfakcja ze szkła) i poczytałem o problemie. Ponieważ tak czy inaczej nie potrzebowałem tego obiektywu to sprzedałem go ponownie po uprzednim opisaniu problemu, ale nowy kupujący (z Finlandii) był zdecydowany i nie zgłaszał później żadnych problemów.
Musisz pomyśleć czy będziesz używał taki jaki jest czy chcesz naprawiać.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Cytat
W obiektywie Pentax SMC DA 17-70 f/4 SDM zakupionym niedawno w granicach ogniskowych 17-50mm obiektyw ostrzy w punkt, natomiast w granicach 50-70 mm AF trafia (losowo) bądź miele i nie potrafi ustawić ostrości.
Zrób trzy zdjęcia (może być na MF) na ogniskowych 17mm, 40mm i 70mm. Potem sprawdź w exifie czy zapisane w nim ogniskowe się zgadzają z tymi które powinny być.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
W exifie zapisuje prawidłowe ogniskowe. W sumie w użytkowaniu nie przeszkadza mi aż tak bardzo to błądzenie, Obiektyw raczej wyeksploatowany nie jest. Kupiłem w zestawie z lampą i trzema szkiełkami a przebieg aparat miał coś koło 13 tysięcy. Tak że moim zdaniem obiektyw nie powinien być wyeksploatowany mechanicznie - tym bardziej, że wizualnie wygląda jak nówka.
Założyłem wątek bo nie wiem jakie są objawy padającego SDM-u i zastanawiałem się czy to nie jest przypadkiem ten objaw.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
To nie jest padający SDM. Problem wynika z nadmiernego luzu w konstrukcji obiektywu.
 
mravel  Dołączył: 05 Maj 2010
Moze to byc podobna historia do mojej zabawy z DA* 50-135. Tam przez nieuwage wygialem pewien pin znajdujacy sie miedzy pierscieniem ogniskowej a wewnetrzna czescia obiektywu przez co nie bylo odp styku. Wygladalo to w ten sposob, ze w przedziale 90-135 obiektyw nie mogl zlapac ostrosci. Mielil w ta i tamta. Mozliwe ze w Twoim wypadku jest za duzy luz na tym laczeniu. Opis problemu masz w moim poscie o SDM i naprawie
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Dzięki. W sumie w przedziale 50-70mm łapie tak pół na pół bez udziału palca.

[ Dodano: 2016-11-14, 21:49 ]
Dojrzałem do naprawy obiektywu. Wysłałem do Łodzi do Fotonaprawy. Tam padł napęd SDM. Serwis skontaktował się dziś ze mną i poprosił abym na forum zorientował się czy ktoś nie ma starego napędu po wymianie. Być może z kilku skleci coś co działa. Co niniejszym czynię. Gdyby ktoś takowy posiadał proszę o kontakt.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Dojrzałem do naprawy obiektywu. Wysłałem do Łodzi do Fotonaprawy. Tam padł napęd SDM. Serwis skontaktował się dziś ze mną i poprosił abym na forum zorientował się czy ktoś nie ma starego napędu po wymianie. Być może z kilku skleci coś co działa. Co niniejszym czynię. Gdyby ktoś takowy posiadał proszę o kontakt.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach