automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Specjalista od c.o. poszukiwany.
Panowie czy jest wśród nas specjalista od istalacji c.o i c.w.u.? Potrzebuję pomocy w doborze komponentów do kotłowni gazowej.
Pozdrawiam
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Moim zdaniem, najlepiej doradzi Tobie firma produkująca piec, który chcesz zainstalować. Na dobór komponentów może mieć wpływ wiele czynników (powierzchnia, a właściwie kubatura do ogrzania, ocieplenie i takie inne). Dobrzy serwisanci firmowi to teraz już całkiem przyzwoici fachmani. Pzdr.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
chcesz sam wyliczać (jeśli dobrze myślę) skuteczność cieplną i materiał, wydajność pompy itd - będziesz miał do siebie pretensje co do pomyłki.

znajomy, który kładzie ogrzewanie, bierze opłatę na wyliczenie materiałów - jak klient się zdecyduje, dostaje rabat na robociznę w wysokości opłaty tytułem wyliczenia. wiem, to nie jest rada, ale czy nie lepiej zaufać człowiekowi z doświadczeniem i mieć gdzie uderzyć w przypadku reklamacji?
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Cóż, sprawa jest bardziej skomplikowana, połowa instalacji to istniejąca (grawitacyjna więc wydatek pompy pod kątem wys. słupa wody) a drugą połowę muszę wykonać sam w technologii rur polibutylenowych (odpadają kolana więc łatwo obliczyć opory tłoczenia). Zależy mi jedynie na potwierdzeniu słuszności założeń. :-D
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
automaciek, nie wiem jak w gazowcach, ale w kotłach węglowych jest jedna złota reguła łamana na potegę przez wszystkich januszow, mianowicie: piec o mocy idealnie dopasowanej lub nieco mniejszy. Nigdy nieco większy lub dużo większy. Myśle, ze w gazowcach złota reguła to piec idealnie dopasowany.
Z przeliczeń mocy jest tak: stare domy nieocieplane potrzeba w najgorszych dniach zimy 140-100 watt energi na m2, ocieplone domy starej konstrukcji to w najgorszym wypadku 100-70 watt na m2. Nowoczesne domy pasywne to zapotrzebowanie na ciepło na poziomie niższym niz 60 watt na m2, a czasami schodzą do 40. Krótko mówiąc 100metrowy dom starej generacji(w takim mieszkam i nigdy nie ocieplę) w zimie potrzebuje pieca o mocy od 10do 14 kw. I przy kotle na paliwa stałe broń Boże większy. Przeliczenie mocy dla kotła gazowego odbywa sie tak samo, czyli mnoży metraż przez zapotrzebowanie na energię dla jednego metra.
Zakładając, ze kocioł gazowy moze pracować efektywnie przy niskich temperaturach czynnika grzewczego śmiem twierdzić, ze dobrze byłoby miec nieco większy kocioł. Ale nie o 100 czy 50 procent. Wystarczy 20 procent większy i taki kocioł bedzie bardzo ładnie pracował na niskich temperaturach rzędu 45 stopni w układzie na wyjściu.

[ Dodano: 2016-11-21, 18:21 ]
Acha, przy założeniu, ze ma to pracować grawitacyjnie ważne sa przekroje rur. Jesli bedą małe, zapomnij o skutecznym przepływie cieczy, potrzebna bedzie pompka. Stare rury, duże przekroje nie sluza kotłów gazowym. W kotle gazowym liczy sie szybka reakcja na podgrzewanie, czyli jak najmńiejsza ilosc czynnika grzewczego. Im więcej litrów tym wyższe i tak z założenia rachunki

[ Dodano: 2016-11-21, 18:24 ]
No ijeszcze jedno, ja nie widziałem instalacji opartej o kocioł gazowy bez pompy obiegowej w układzie otwartym. Moim zdaniem to jest niemożliwe.
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
M.K kotły gazowe mają bardzo szeroki zakres modulacji (ten który planuję od 3-24kW) , pełna moc dla c.w.u. , obieg oczywiście zamknięty, wymuszony. Schemat c.o.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
M.K napisał/a:
nie widziałem instalacji opartej o kocioł gazowy bez pompy obiegowej w układzie otwartym

Bo to w nowoczesnych kotłach z zamkniętymi palnikami jest niemożliwe. Konstrukcja wymaga zastosowania wymuszenia obiegu.

automaciek, Jak byś coś bliżej napisał, to można coś poradzić z własnego doświadczenia. Od 93 roku ogrzewam dom gazem i przy okazji budowy instalacji (samodzielnej) człek coś skubnął informacji. Z drugiej zaś strony, Koledzy dobrze radzą oprzeć się na wiedzy instalatora. Mają poza wiedzą o komponentach, doświadczenie z wielu, wielu różnych kombinacji.
Co do polibutylenu, to jedna z droższych instalacji, ale poza miedzią najlepsze rozwiązanie do CWU. Do CO lepszy zgrzewany polipropylen zbrojony (z technologii do samodzielnego montażu) lub ekranowany aluminium, ale tu już specjalistyczny sprzęt zaciskowy i wprawa.
Połączenie kotła (dwufunkcyjnego) z zasobnikiem CWU tylko na Cu.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
automaciek, ja z kolei od prawie dwudziestu lat pale w kotle na węgiel i troche już przerobiłem tematów i rożnych konstrukcji. Węgiel a gaz to dwa rożne tematy. Na pewno jesli dom był ogrzewany węglem i obecni właściciele bedą chcieli utrzymać temperaturę to mocno uderzy ich po kieszeni, a jesli bedą chcieli tani to na komforcie odczują. Co do wskazówek jaki piec i jaka instalacja to najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym instalatorem. Ja nim nie jestem, choć temat CO przerabiam w życiu, ale tez w szkole to przerabiałem. Pomysł z połączeniem starego układu - prawdopodobnie pojemnosciowego - z nowym nie przypadnie do gustu nikomu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach