Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Korzystam z Lr 6.8 w chwili obecnej i Corela Pro X8. Miałem do niedawna Ps 6 z Lr6 w wersji pirackiej ale zdecydowałem się na przejście na legalne oprogramowanie i tak pozostał legalny Lr6 i doszedł Corel. Dlaczego Corel ? Raz cena (kosztował mnie 75$) a dwa to to że większość pluginów tworzonych dla Ps-a jest kompatybilna z Corelem. Nie interesowałem się Affinity bo do niedawna był on jedynie robiony pod jabłko, ale dziś zajrzałem na ich stronę , obejrzałem kilka tutoriali i biorąc pod uwagę jego możliwości i cenę (u mnie ok 60$) zapewne niedługo uzupełni moje oprogramowanie. Fotografia to moje hobby a nie źródło utrzymania dlatego następne efekty pracy Adobe pozostawiam profesjonalnym studiom fotograficznym. Lr6 jest ostatnim produktem Adobe przeze mnie zakupionym...
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Już kilka razy napisane było, że Lr jest w zasadzie pomyślany dla użytkowników profesjonalnych. W Adobe na pewno wiedzą, że akurat ten program jest też w rękach wielu kompletnych amatorów / hobbystów. Bezwzględnie Lr "pudełkowy" nie jest (był?) drogi, szczególnie na tle innych produktów Adobe. A to bez wątpienia znakomity program. Cena była porównywalna z konkurencją (np. DxO). A, zdaje się, niższa wyraźnie, niż za Cature One na przykład. O cenie upgrade można śmiało powiedzieć, że w ogóle była niska. Pytanie - co zrobią w przyszłości. Tu przywiązanie do klasycznego licencjonowania może być korzystne dla konkurencji. Zobaczymy. Już kiedyś pisałem, że Ps-a (czy tym bardziej Elemets-a), jako kompletny amator pozbyć się mogę bez żalu i zamienić go na Affinity Photo choćby, ale Lightrooma pożegnałbym z żalem.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Michu napisał/a:
Adobe onegdaj zwykło wypuszczać nowe programy co 1-1,5 roku.
No właśnie, kupując co 1,5 roku za aktualizację płaciłem około 350 - 400zł, abonament za ten sam okres wyjdzie ponad 1000zł czyli 3 x drożej.
Michu napisał/a:
Poza tym w bardzo atrakcyjnej cenie masz pakiet z Photoshopem - taniej, niż sam Lightroom.
A jeśli komuś wystarczy Lightroom to po co ma płacić za Photoshopa nawet gdy jest na niego atrakcyjna cena?
komtur napisał/a:
Generalnie Adobe zapewnia wsparcie również dla wersji "pudełkowej". Dostajemy poprawki błędów i profile. Jak się chce mieć nowe funkcje na bieżąco - trzeba mieć CC. Jeśli będzie Lr 7, to też będą nowe funkcje...
Niech i tak będzie jeśli Adobe będzie wypuszczało nowe wersje pudełkowe LR ale ponoć zapowiadali że 6.x będzie ostatnią wersją pudełkową, później już tylko CC.
komtur napisał/a:
Póki nie będzie realnej konkurencji - mogą wszystko ;-)
Niestety. :-/
Michu napisał/a:
Po 5 latach każde oprogramowanie będzie przestarzałe - jak wspominałem,
Problem polega na tym że używam LR głównie jako wywoływarkę i katalogowanie. Jeśli kiedyś porzucę hobby zwane fotografią to chciałbym mieć możliwość dożywotnio korzystać z mojego dotychczasowego katalogu zdjęć bez konieczności zakupu licencji gdyż i tak nie będę robił nowych zdjęć i kupował nowych aparatów.
Michu napisał/a:
Adobe skalkulowało cenę abonamentu na podstawie średnich uaktualnień wersji pudełkowych (ok.1,5 roku). Do tej pory masz uaktualnienia wersji Lr 6CS pod względem nowych aparatów. Jeżeli piszesz, że pozbawiany jesteś możliwości posiadania nowości, to oznacza, że kupowałbyś za każdym razem nową wersję danego programu, a więc cenowo wychodzi to samo, co abonament.
Chyba coś źle liczysz. Mi wychodzi 3 x drożej. Patrz moja odpowiedź do Twojego wcześniejszego posta.
Michu napisał/a:
Moim zdaniem abonament jest ciekawą alternatywą - sam z niego nie korzystam (mam Ps i Lr w wersji Cs6) i chyba nie będę. Tym niemniej gdybym zarabiał fotografii, to nie wahałbym się.
No właśnie, gdybym zarabiał na fotografii to też tak by było.
Enzo napisał/a:
Z drugiej strony: możesz w ramach licencji zainstalować LR i PS-a na dwóch różnych komputerach. W moim przypadku: potrzebowałem Lightrooma 6, współlokatorka nowego Photoshopa więc abonament nie okazał się taki straszny.
No tak, w salonach powinni sprzedawać samochody w pakietach po dwa albo trzy. Zawsze mógłbyś pożyczyć sąsiadowi. :lol:
komtur napisał/a:
Już kilka razy napisane było, że Lr jest w zasadzie pomyślany dla użytkowników profesjonalnych. W Adobe na pewno wiedzą, że akurat ten program jest też w rękach wielu kompletnych amatorów / hobbystów.
No i teraz zanosi się że stracą część klientów którzy byli i są amatorami ale chętnie im płacili za LR. Ja czekam na to co dalej zrobią. Jeśli zmuszą mnie do zakupu abonamentu to będę musiał się zastanowić co dalej. Narazie używam 6-ki i czekam. Dodatkowe opcje nie robią na mnie wrażenia.
komtur napisał/a:
Już kiedyś pisałem, że Ps-a (czy tym bardziej Elemets-a), jako kompletny amator pozbyć się mogę bez żalu i zamienić go na Affinity Photo choćby, ale Lightrooma pożegnałbym z żalem.
No dokładnie więc czemu mam płacić za PS-a skoro nie używam.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ZbyszekB napisał/a:
Problem polega na tym że używam LR głównie jako wywoływarkę i katalogowanie. Jeśli kiedyś porzucę hobby zwane fotografią to chciałbym mieć możliwość dożywotnio korzystać z mojego dotychczasowego katalogu zdjęć bez konieczności zakupu licencji gdyż i tak nie będę robił nowych zdjęć i kupował nowych aparatów.

Wypuszczenie nowej wersji oprogramowania nie skutkuje tym, że stara przestaje działać. Chyba że o czymś nie wiem?

ZbyszekB napisał/a:
No tak, w salonach powinni sprzedawać samochody w pakietach po dwa albo trzy. Zawsze mógłbyś pożyczyć sąsiadowi.

Co ma piernik?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
ZbyszekB napisał/a:
Problem polega na tym że używam LR głównie jako wywoływarkę i katalogowanie.
Dokładnie - to Twój problem. Do katalogowania i wywoływania w zupełności wystarcza Zoner czy też ACDsee - są to programy w bardzo korzystnych cenach, oferujące wszystko, co potrzebne do tych podstawowych czynności. Można też korzystać z narzędzi darmowych: DigiKam, RawTherapee. Nie jestem w stanie pojąć, dlaczego do podstawowego, domowego celu ktoś wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie, narzekając jednocześnie na cenę.
Poza tym kto Ci zabrania korzystać z dotychczasowego Lightrooma? Adobe wspiera wersję CS6 wydając aktualizację obsługiwania nowych aparatów. A nawet gdyby przestał to robić, to wciąż istnieje DNG Converter, czy też darmowy Adobe Bridge, w którym możesz zarządzać zdjęciami i konwertować je do plików DNG. Sam zgrywam poprzez niego zdjęcia z Panasa właśnie po to, by mieć na dysku tylko pliki DNG i uprzedzając pytanie - nie, nie jest to upierdliwe.
Zbyszek - nikt nie każe Ci używać oprogramowania Adobe. Mi, jako totalnemu amatorowi, też nie do końca podoba się abonament. Dlatego po poszukiwaniach asekuruję się Affinity.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Niestety Lr 6 jest ostatnią wersją pudełkową... Dla ścisłości- nie tyle pudełkową ile kupowaną na własność (zakupu można też dokonać ściągając program z sieci)....
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Czytałem jakieś pół roku temu rozmowę z człowiekiem z Adobe i wynikało z nie tylko, że 6.x nie będzie miał nowych funkcji, a cc - będzie. Nie jestem pewien czy ktokolwiek z Adobe jasno powiedział, że na pewno nie będzie wersji 7. Na ten temat Adobe nabrało chyba wody w usta. Swoją drogą, ciekawe jak będzie z wersjami 6.x. Na której wersji skończą? 6.9? Oświadczą, że "teraz to już naprawdę koniec"? Zobaczymy. ;-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Zapowiedzieli na początku jak weszła wersja 6 że jest to ostatnia sprzedawana wersja... dlatego zdecydowałem się na zakup... zapowiedzieli też że będzie wsparcie dla tej wersji do pewnego momentu... nie podawali jak długo ale w pewnym momencie będzie stop.... Puki co mnie osobiście to co już ma ten program na dłuuuugo wystarczy.
 
Pajda  Dołączył: 13 Wrz 2016
Osobiście mam mieszane odczucia co do LR i produktów Adobe. Ewidentnie widać, że żerują na kasie, a przy update dodają kosmetyczne zmiany.
Nastawili się na zysk. To bardzo możliwe, że to jedyna i słuszna droga w obecnych czasach ... bardzo możliwe. Jakością obrobionych zdjęć ten produkt (wg. mnie) nieznacznie ustępuje alternatywie funkcjonującym programom na dzisiejszym rynku. To moje prywatne zdanie, którym z Wami się dzielę. Reszta, to przyzwyczajenia.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Pajda napisał/a:
Jakością obrobionych zdjęć ten produkt (wg. mnie) nieznacznie ustępuje alternatywie funkcjonującym programom na dzisiejszym rynku.
O jakich alternatywnych programach piszesz?
 
Pajda  Dołączył: 13 Wrz 2016
TM_Mich napisał/a:
To wszystko ma CaptureOne, a w najnowszej wersji działa bardzo dobrze.
+ Serif o którym wspominał Michu.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Pajda napisał/a:
TM_Mich napisał/a:
To wszystko ma CaptureOne, a w najnowszej wersji działa bardzo dobrze.
+ Serif o którym wspominał Michu.
Dzięki, przez jakiś czas jeszcze będę używał LR6 ale zacznę pomału testować inne programy pod kątem swoich potrzeb. Będę obserwował Adobe i za jakiś czas zdecyduję co dalej.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Affinity Photo pod względem obróbki RAWów odstaje od Lightrooma i to potężnie. O ile dysponuje zaawansowanymi narzędziami, o tyle efekt ich działania na surowym pliku jest daleki od tego, co można uzyskać z Lra. Co innego praca z plikami JPG, TIFF czy PSD.
Co do samych zaś RAWów. Ostatnio, korzystając z okazji, że DXO Optic PRO 9 jest udostępniony za darmo, pobawiłem się trochę tym programem. Tak, jest wolniejszy od Lr. I niestety dysponuje jedynie narzędziami do obróbki globalnej, ale poza tym, to rewelacyjna wywoływarka z której otrzymamy doskonałej jakości pliki.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
A który z tych programów oferuje chociaż podstawowe możliwości katalogowania i opisywania czy tworzenia kolekcji jak w LR?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
DigiKam.
Bridge od Adobe również.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Michu napisał/a:
Ostatnio, korzystając z okazji, że DXO Optic PRO 9 jest udostępniony za darmo, pobawiłem się trochę tym programem. Tak, jest wolniejszy od Lr. I niestety dysponuje jedynie narzędziami do obróbki globalnej, ale poza tym, to rewelacyjna wywoływarka z której otrzymamy doskonałej jakości pliki.
Też się już nim bawiłem i w mojej opini DxO Optic Pro 9 przewyższa jakością plików wynikowych Adobe Lightroom (gdzie szczególnie kuleją przejścia tonalne między obszarami odzyskiwanymi z przepaleń a ciemniejszymi fragmentami). Nawet przesiadłbym się na DxO, ale już wydałem pieniądze na Lr oraz presety Really Nice Images. Do tego planuję w najbliższym czasie zaopatrzyć się we wzornik kolorów X-Rite ColorChecker Passport Photo, który ma w zestawie wtyczkę do Lightrooma.
 
Pajda  Dołączył: 13 Wrz 2016
DxO Optic Pro faktycznie, to świetny program. Wadą jest kulejący algorytm korygowania winietowania, przy niektórych obiektywach. Generalnie, to dobry program, niezwykle malarski i malowniczy w swoich wynikach. Presety można w nim tworzyć do woli i upodobania wg własnego mniemania. Też go lubię.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Pajda napisał/a:
DxO Optic Pro faktycznie, to świetny program. Wadą jest kulejący algorytm korygowania winietowania, przy niektórych obiektywach.

Prawda, że świetny. Na algorytmy korekcji wad obiektywów czy winietowania nie ma co w jego przypadku narzekać. To chyba robi chyba najlepiej w ogóle. Lr też ma skopane niektóre korekcje winietowania, z którymi DxO za to radzi sobie znakomicie. DxO w wersji 9, jak to było napisane wyżej, wciąż nie grzeszy, niestety, szybkością. Trudno tam o działanie suwaczków "w czasie rzeczywistym" (chyba że ktoś ma jakiś przepotężny komputer ;-) ). Nowsze wersje są jednak podobno szybsze. Ale nie ma co obsmarowywać Lr - akurat, moim zdaniem, całościowo wygrywa jakością i łatwością uzyskiwania naturalnie wyglądających obrazków. Mam takie wrażenie, kiedy porównuję efekty z DxO, przynajmniej w przypadku "trudnych" RAW-ów. Ciekaw jestem Capture One, ale tylko teoretycznie, bo jako kompletnego amatora, cena tego programu mnie nie przekonuje (wersja 10 kosztuje chyba coś ok. 1200 zł).
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Będę sprawdzał i testował proponowane przez Was programy. Zobaczymy co z tego będzie. Może znajdzie się przyzwoity zastępca LR, a jeśli nie to jakoś przeżyję tego LR CC. :-?
Michu napisał/a:
Bridge od Adobe również.
Nie ma mowy! Nie zaryzykuję żadnego nowego (w sensie nowo kupionego) programu od nich bo mi potem zaoferują "atrakcyjny" abonament w pakiecie z jakimś innym programem którego nie potrzebuję. :-x
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Brigde jest darmowy, jeśli masz konto Adobe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach