Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
tref napisał/a:
Wiesz jaka jest różnica między kliszowcem a cyfrą? Otóż zmieniając obiektyw masz odsłoniętą matrycę lub zasłoniętą kliszę...

Tref Ty na poważnie? :shock:
Zarówno w analogu jak i w cyfrze zmieniając obiektyw otwierasz dostęp TYLKO do komory lustra !!!
I film i matryca jest za lustrem i za kurtyną migawką - podnieś sobie lustro paluchem i sprawdź.

Różnica czy ta funkcja jest czy jej nie ma sprowadza się wyłącznie do tego, że w jednym wypadku syfów szukasz sam, a w drugim Ci je podświetli.
Sama procedura wykonania zdjęcia sprawdzającego jest taka sama. - przymknąć obiektyw, najlepiej nieskończoność i jak nie ma nic białego to prześwietlić o kilka działek - sprawdzić zdjęcie i czyszczenie - zapamiętać, że prawy dolny róg matrycy na zdjęciu mamy po lewej u góry.
Widać inżynierom Ricoha wydało się to na tyle proste, banalne i w zasadzie mało ułatwiające, że szkoda im było miejsca w menu.

Zakonotować se we łbie trza, iż:
- Jak dmie, pada i pizg... to po prostu obiektyw zmienia się za pazuchą i tyle !
- Aparat, matrycę sprawdzamy i czyścimy przed wyjściem w plener czy na zdjęcia a nie w trakcie !

A jak ktoś musi pracować w kurzu czy na pustyni to poszukać takiej torby z czasów analogów :mrgreen:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eeee tam, po co czyścić matrycę? Jak macie już paprochy to używajcie tylko pełnej dziury. :-P
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Dziury pełnej paprochów...
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
ultradziwękowy filtr przedmatrycowy byl by wskazany

[ Dodano: 2016-12-15, 23:02 ]
jedno wiadomo możesz pomażyc o karierze fotografa jak nie ogarniasz pyłkow matrycowych

[ Dodano: 2016-12-15, 23:07 ]
Ale muszę przyznać, że na bezlustrach ten problem jest jakby mniejszy czyżby ruch lustra robił wirówkę pyłkową ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
pls2011 napisał/a:
jedno wiadomo mozesz pomazyc o karierze fotografa jak nie ogarniasz pylkow matrycowych

Fotograf tym się różni od nie-fotografa, że ten pierwszy robi zdjęcia przy byle okazji, a ten drugi szuka wymówek by zdjęć nie robić. A łączy ich to, że zarówno jeden jak i drugi mogą ogarniać lub nie pyłki matrycowe.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Panowie ale wam się zebrało na dyskusję
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Moderatorzy mają cierpliwość ;)
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Mam pytanie!
W menu wyboru koloru mamy jasny, naturalny, płaski itp. (piszę z pamięci a z nią słabo). Pytanie brzmi czy to co tam wybiorę ma jakikolwiek wpływ na plik RAW?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli chodzi o to co jest na 71 stronie instrukcji w pdf, to dotyczy opcji wywoływania jpg w aparacie.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
A ja może troszkę inne pytanie, nie dotyczące tylko K-1 Które z ustawień maja wpływ na rawa w nowszych modelach pentaksów.
Pamiętam, że jaad75 kiedyś wspominał o kompensacji prześwietlenia, że lepiej mieć ją włączoną. Ale mogłem coś pokręcić :oops:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dobrze pamiętasz.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
plwk napisał/a:
Jeśli chodzi o to co jest na 71 stronie instrukcji w pdf, to dotyczy opcji wywoływania jpg w aparacie.


Tak właśnie o to chodziło. Dzięki
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
olejx napisał/a:
Pytanie brzmi czy to co tam wybiorę ma jakikolwiek wpływ na plik RAW?
Nie, ale może pomóc we wstępnej ocenie zdjęcia na podglądzie i podjęciu decyzji czy "mamy to" czy "nie mamy".
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Chodziło mi o coś co spowoduje że raw będzie jeszcze bardziej "płaski", histogram węższy. Nikon albo Canon już nie pamiętam... ma jakiś taki profil w Camera Calibration w Lr, u nas to będzie chyba Naturalny z tego co pobieżnie wczoraj wieczorem sprawdzałem.

Pozdrawiam
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
plwk napisał/a:
Jeśli chodzi o to co jest na 71 stronie instrukcji w pdf, to dotyczy opcji wywoływania jpg w aparacie.

Nie mam K-1 ale wątpię aby o to chodziło. Przy wywoływaniu JPG ustawia się te parametry odrębnie.
To dotyczy raczej tylko podglądu tudzież opcji RAW+

[ Dodano: 2016-12-16, 12:17 ]
olejx napisał/a:
Chodziło mi o coś co spowoduje że raw będzie jeszcze bardziej "płaski", histogram węższy. Nikon albo Canon już nie pamiętam... ma jakiś taki profil w Camera Calibration w Lr, u nas to będzie chyba Naturalny z tego co pobieżnie wczoraj wieczorem sprawdzałem.

Żadne tego typu ustawienia nie zmieniają pliku RAW. Płaskość sobie zrobisz w LR a można w nim sporo spłaszczyć.
A jeżeli profil w C jest wczytywany i od razu "kręci" rawa to zrób sobie preseta w LR który od razu ci spłaszcza.
Tak w C są profile ale używa ich się do filmowania nie do zmiany RAWa.
W Pentaxie zamiast tych profili do filmowania mamy te ustawienia.

 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Napisałem już że wybór profilu robi mi robotę o jaką mi chodziło.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możliwe, że źle doczytałem a K-1 nie mam żeby sprawdzić.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Żadne ustawienia profilu czy koloru nie mają wpływu na zapis RAW, ponieważ jest to tylko informacja o tym, ile światła padło na daną fotokomórkę, do tego monochromatyczna.



Wszelkie ustawienia, o ile zapisują się w pliku, mają zastosowanie dopiero w wołarce, która w odpowiedni sposób demozaikuje obraz i oblicza kolory dla poszczególnych pikseli. Jeśli w pliku zapisze się wybrany w aparacie profil, a wołarka potrafi go zastosować (np. opcja Embedded w LR), to wg niego wszystko obliczy i zastosuje odpowiednie krzywe tonalne dając w wyniku określony efekt.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Właśnie wybór profilu w Lr daje mi to o co mi mniej więcej chodziło miałem tylko wątpliwość czy to co ustawiamy w body ma jakiś wpływ na wybór profilu w camera calibration w Lr.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Trzeba by sprawdzić to, o czym napisałem wyżej, czy użycie profilu w aparacie zapisuje go w DNG (a może w PEF?) i czy opcja Embedded pozwala na jego zastosowanie, bo szczerze przyznam, że nie wiem.

Dla K-3II LR posiada kilka wbudowanych profili symulujących te z aparatu, pewnie dla K-3 jest tak samo. Dla K-5II tylko Adobe i Embedded.. Pisałem o tym tu: http://pentax.org.pl/view...1236324#1236324

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach