rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
  [obiektyw] popsuty AF w 100/2.8 Macro
Przez własną ... popsułem AF w Pentaxie 100 macro. Chciałem zrobić fajny portret z serduszkowym bokehem. Wzór włożyłem pod osłonę, po prostu ją nakręcając. Zapomniałem jednak, że przednia soczewka się wysuwa jak pracuje AF. Tym sposobem coś się musiało w środku zerwać. Jak kręcę pierścieniem ostrości nie kręci się "śrubka" z tyłu a silnik w body kręci się cały czas. Na szczęście mogę nadal ostrzyć manualnie. Pytanie: co mogło się stać? jak to naprawić, jak się da to samemu? ewentualnie gdzie w Łodzi mi to zrobią za rozsądne pieniądze?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Raczej masz problem.
Pytanie 1 - AF nie kręci w całym zakresie czy tylko w jakiejś określonej pozycji?
Pytanie 2 - coś rzęzi, grzechocze czy wydaje inne dziwne dźwięki czy nic niepokojącego nie słychać?

Napęd to ośka z jednej strony zakończona sprzęgłem bagnetu a z drugiej zębatką która czasami bezpośrednio a czasami przez układ kilku innych zębatek (w zależności od masy szkła) wchodzi w zęby na obwodzie pierścienia ostrości.
W Twoim szkle te zęby na pierścieniu są plastikowe i mogło je po prostu zerwać, jednak w takim wypadku AF nie łapałby na jakimś ograniczonym odcinku. Jeśli jednak nie łapie na całym to albo to ośka straciła zęby, albo wyrwało ją z mocowania ale wtedy powinno być to słychać.
Nie pamiętam jak jest w setce makro czy to ośka czy zespół ale bez rozbiórki się nie obejdzie.

Nie mam akurat pod ręką fotek setki ale tak to mniej więcej wygląda.

a tu w głębi pod chipem widać zęby pierścienia ostrości
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Śrubka z tyłu nie kręci się w całym zakresie. Żadnych nowych dźwięków nie stwierdziłem. Jest słabe grzechotanie ale takie słyszałem zawsze jak go mam.
Grzechotnik napisał/a:
Nie mam akurat pod ręką fotek setki

Jakieś w ogóle posiadasz dla tego modelu? Nie udało mi się nigdzie w internecie znaleźć żadnych zdjęć. Na pentaxforums też nie ma instrukcji. Za wszelkie byłbym mocno wdzięczny.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
rafb,
Sprawdź czy przez przypadek nie przesunąłeś przełącznika z boku obiektywu.
Jeżeli się ustawi między pozycją on, a off to AF nie działa ale ręcznie można ostrzyć.
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Przesuwałem Clamp w każdym kierunku i nie było żadnej różnicy. Muszę w domu sprawdzić czy jak włączę go to nadal puszka będzie kręcić silnikiem. Wcześniej nie kręciła.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
rafb napisał/a:
sprawdzić czy jak włączę go to nadal puszka będzie kręcić silnikiem. Wcześniej nie kręciła.
a zapytam czy z innymi obiektywami kręci?
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Kręci. Z tym szkłem też.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
rafb napisał/a:
Nie udało mi się nigdzie w internecie znaleźć żadnych zdjęć. Na pentaxforums też nie ma instrukcji.

I nie znajdziesz bo nikt już nie udostępnia serwisówek. Inna sprawa, że 90% współczesnych szkieł nie przewiduje wielokrotnej rozbiórki.
rafb napisał/a:
Śrubka z tyłu nie kręci się w całym zakresie.

Tego nie rozumie, co miałeś na myśli to pisząc?

Ten obiektyw ma Quick-Shift czyli pewnych rzeczy się nie sprawdzi na sucho, czyli sam ruch pierścienia ostrości nie przenosi się na śrubokręt ale w drugą stronę już tak czyli coś się da sprawdzić.
Zdejmij obiektyw z korpusu, weź mały śrubokręt włóż w gniazdo AF i zacznij nim kręcić - jeśli zębatki i sprzęg są sprawne powinien zacząć się kręcić czyli wysuwać ryjek. Jeśli nie działa to obróć pierścień ostrości i spróbuj w innej pozycji.
Jeśli mimo zmiany pozycji dalej nie działa - niestety rozbiórka i dopiero można coś wyrokować.

 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Tzn, że nawet nie drgnie jak kręcę pierścieniem ostrości przez cały zakres. Ale fakt, nie pomyślałem o quick-shift. Po południu sprawdzę zgodnie z Twoimi radami. Dzięki za pomoc.

[ Dodano: 2016-12-20, 20:15 ]
Nie wiem jak ale działa. Grzechotnik, zrobiłem jak poleciłeś i ku mojemu zdziwieniu pierścień ostrości się kręcił a "ryjek" wysuwał, w całym zakresie:!: Już się przestraszyłem, że to może faktycznie silnik w body rozłączył się ze śrubokrętem ale sprawdzałem na innych szkłach i działało, setka nie. Teraz wszystko działa jakby nigdy nic się nie stało.

Jaka jest szansa, że coś spadło chwilowo i magicznie wróciło na miejsce? :-/
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Znowu naciąłem się na łączenie postów.

Nie wiem jak ale działa. Grzechotnik, zrobiłem jak poleciłeś i ku mojemu zdziwieniu pierścień ostrości się kręcił a "ryjek" wysuwał, w całym zakresie:!: Już się przestraszyłem, że to może faktycznie silnik w body rozłączył się ze śrubokrętem ale sprawdzałem na innych szkłach i działało, setka nie. Teraz wszystko działa jakby nigdy nic się nie stało.

Jaka jest szansa, że coś spadło chwilowo i magicznie wróciło na miejsce? :-/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
rafb napisał/a:
Jaka jest szansa, że coś spadło chwilowo i magicznie wróciło na miejsce?

Jakaś jest. Ośka mogła tylko wyskoczyć z gniazda albo wyrwać podporę ale równie dobrze może też być coś więcej.
Póki nie nawali ponownie to można używać dalej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach