zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Papier Fomei Collection Gloss 265 gsm
Oferta medikon.pl chyba jest z gatunku yuch nie do odrzucenia:
http://sklep.medikon.pl/f...ze?from=listing

Wychodzi 1 sztuka za 29 groszy 10x15 w paczce 250 szt.

Na inne formaty jest promocja 2+1 w cenie dwóch.

FomeiJet Pro Gloss wychodzi jeszcze taniej w tej promocji "10x15/250" (20 gr/szt).

Opinie na portalach tematycznych są bardzo dobre, ale czy ktoś używa na co dzień?
Jak się ma Fomei Collection Gloss do Epson Premium Glossy?

Warto sobie zrobić zapasik?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
zorzyk, Ale w czym to wywołać ? :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
He he, Dada, :-B ... w Epsonie L805.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Hej,

Czy to ten sam papier:
http://fotozakupy.pl/prod...5-250-G265.html

Pytam, bo inny jest numer "fogra cert" (2 zamiast 1), a przesyłka tańsza, w medikonie ok.20zł.


zorzyk napisał/a:

FomeiJet Pro Gloss wychodzi jeszcze taniej w tej promocji "10x15/250" (20 gr/szt).

Daj linka? Ja widze tylko http://sklep.medikon.pl/f...ze?from=listing - cena niewiele się różni od collection velvet
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Velvet jest fajny. Medicon ma profile icc na stronie. Ja uzywam 13x18cm :-)
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Warty swojej ceny w porównaniu np z polietylenowym papierem do zdjęć ze strony o tej samej nazwie (wysoka gramatura to mniej niż 2/3 ceny fomei)?

Chyba wiem już, o co chodzi z tymi numerami certyfikatów. Jeden jest dla velvet, drugi dla glossy. Dali zdjęcie z glossy po prostu do velvetu.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ale ten velvet to tez jest pe...przynajmniej w dotyku tak mi sie wydaje.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
No tak, ale można pe taniej, o to mi chodziło :-) Czy warto drożej :)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Wg mnie nie warto. Nie jest to roznica do ktorej warto doplacac.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu jest link do sklwpu medikon z wyselekcjonowanym formatem 10x15 cm:
http://sklep.medikon.pl/p...t[25]=267&red=0

Po wybraniu konkretnego rodzaju papieru dostaje się szczegóóową listę pozycji do zakupu, w tym również w innym formacie.

Ten wspomniany wcześniej FomeiJet Pro jest w gramaturze 205 gsm i paczka 250 szt 10x15 kosztuje 49,20 zł, stąd cena za jedno zdjęcie 0,20 zł (a dokładnie 0,1968).
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fomei w życiu
Pewnie nikt nie znajdzie teraz czasu na jakieś analizy, ale napiszę, co mi wychodzi z Epsona L805 na Fomei Collection Velvet 265g.
Otóż:
- mam starego PS 9 (CS2) i żadną miarą nie mam okna dialogowego drukowania takiego, jak w różnych tutorialach w sieci - to znaczy od razu mnie wrzuca do sterownika drukarki,
- po ustawieniu Proof na Custom i profil icc FOMEI w podglądzie kolory są niemal identyczne, jak w Irfanview.

W Lightroom 6.7 gdy wybieram ręcznie Color management by... profil Fomei na pdglądzie wydruki i na wydruku kolory są rozjechane: tak, jakby nie było w ogóle żółtej składowej, róż i seledyn.... masakra!

Nie wiem już co zrobić, żeby drukując na Fomei rzeczywiście użyć profilu icc Fomei..... :-(

Najlepsze efekty - naprawde dobre - uzyskuję, gdy z LR zapiszę zdjęcie jako jpg, anastępnie drukuję z Irfanview jawnie wykorzystując sterownik Epsona. Żeby uzyskać zgodność barw z monitorem (Eizo CS 230, skalibrowany) muszę ustawiać monitor na 7500K i odpowienio korygować, bo przy ustawieniu 6500K korekcja powoduje, że wydruk wychodzi stanowczo zbyt zimny.

W sterowniku Epsona wybieram:
- papier Epson Premium Glossy
- jakość druku STANDARD
- kolor: Epson Standard 2.2, z korekcja ręczną CYAN -7

Bez korekcji cyjanu wystepuje zieloność, ale mniejsza niż na oryginalnym papierze Epsona.

Mam więc rozwiązanie tymczasowe, ale jakoś sensownie działające, jednak jestem pewien, że to nie jest poprawne wykorzystanie zarówno papieru, sterownika, profilu icc itd....

Robiłem testy z ustawieniem systemowym profilu na domyślny Fomei, brak domyślnego, drukowanie ICM (odjechane kolory), bez zarządzania kolorem (no, ciemne i bez sensownych kolorów oczywiście).

Wszelkie uwagi, które mnie naprowadzą na właściwą drogę są mile widziane :-)

BTW Różne poradniki o zarządzaniu kolorem poczytałem, żeby nie było ;-) A internet sie przelewa od podobnych pytań, ale rozwiązania nie spotkałem. Albo nie umiem znaleźć. Albo nie umiem czytać. Albo jestem kiep i powinien jednak łazić do labu z pendrajwem.... :-/
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Re: Fomei w życiu
zorzyk napisał/a:

W sterowniku Epsona wybieram:
- papier Epson Premium Glossy - ok
- jakość druku STANDARD - ok
- kolor: Epson Standard 2.2, z korekcja ręczną CYAN -7

No i tu jest problem.
Jeżeli chcesz użyć profilu icc od fomei, w sterowniku musisz wyłączyć zarządzanie kolorem - bo masz wtedy podwójne oprofilowanie.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze tego samego wieczora (czyli 22. grudnia) oświeciła mnie jakaś Eureka i wszystko w końcu sklapowało. squonk, pisałeś wiele razy jak to działa :-B , ale cały wic polega na złapaniu idei. BTW pół świata (a może i więcej) ma z tym kłopot he he :evilsmile:

Nie miałem jednak warunków do pisania wcześniej, robię to dopiero teraz. Więc...

Podczas drukowania używane są profile Epsona (zależnie od typu papieru) lub profil naszego papieru. Ale żeby to zadziałało tak jak trzeba, to w modiule drukowania Photoshopa lub Lighroomu należy podać nazwę profilu naszego papieru, a w sterowniku wyłączyć zarządzanie kolorem.
I tak to działa.

Lightroom - stosowanie profilu papieru Fomei_Velvet...icc w trakcie drukowania
- menu wybieramy File/Print lub z moduł Print
- w sekcji Color Management w pozycji Profile wybieramy/wyszukujemy nasz profil Fomei_Velvet...icc
- i teraz jeszcze NIE wybierać drukowania klawiszem Print

- teraz należy wybrać Printer... aby wprowadzic odpowednie zmiany w sterowniku Epsona!
czyli
- wciskamy klawisz ekranowy Printer...
- pojawia się standardowe okienko drukowania (miejsce: [A])
- wybieramy klawisz Właściwości[/ b]
- teraz jesteśmy w sterowniku Epsona:
-- w zakladce [b]Główne
wybieramy typ papieru (medikon.pl pisze, żeby to był Epson Premium Glossy) oraz Jakość (Standardowa lub Wysoka)
-- w zakładce Więcej opcji w pozycji Korekta koloru wybieramy Niestatndardowy i klikamy klawisz Zaawansowane
-- pojawia sie okno Zarządzanie kolorami
---- wybieramy pozycje Bez dopasowania kolorów
---- oraz zatwierdzamy wybór klawiszem OK

- teraz znowu OK i jesteśmy w oknie dialogowym drukowania (wyzej jako miejsce: A)
- teraz znowu OK i juz poleci druk wykorzystujący profil Fomei_Velvet...

Efekty druku na papierze Fomei Collection Velvet 265g
- w jakości Standard zieloności (może żółtości) na poziomie podobnym, jak na papierze Epson Premium Glossy (EPG)
-- zafarb występuję szczególnie dotkliwie w cieniach, ale ogólnie powoduje też przesunięcie równowagi barwnej w kierunku żółtawym
-- ogólnie obraz niezbyt kontrastowy
-- i w zasadzie nie do zaakceptowania

- w jakości Wysokiej zieloności jeszcze są, ale już raczej niewielkie
-- obraz mocniejsz - bardziej kontrastowy, bardziej nasycony
-- kolory nieal idealnie zgodne z fotką testową (porównanie ekran-wydruk)

-- Wadą tego rozwiazania jest czas druku - zdjecie 10x15 drukuje się ok. 2 minut :-(

Dlatego wróciłem do koncepcji druku za pomocą standardowego profilu Epsona (Epson Premium Glossy) w jakości Standard.
Ustawienie wartości parametrow w module Zarządzanie kolorami mam nastepujace:
- Zarzadzanie kolorami - Korekta kolorów
- tryb koloru Epson Standard
- gamma 2.2

- metoda dopasowania kolorów: Koło kolorów
-- Jasność 0
-- Kontrast +5
-- Nasycenie 0
-- Gęstość +5

Na kole kolorów: poziomo +14, pionowo +6
co odpowiada wartościom: Cyan 0, Magenta +8, Yellow +8)

Dodatkowo w Lightroomie stosuję w module Develop profil Adobe, anie Embedded (z K3) ponieważ K3 daje mi mocno prześwietlone/przejaskrawione czerwienie...

Efekt na zdjęciach wydrukowany w trybie Standard jest co najmniej dobry, a powiedziałbym nawet, że bardzo dobry - subiektywnie :-)

Dochodzę do wniosku, że osiągnięcie lepszych efektów z profilami Fomei byłoby możliwe dopiero po wysłaniu wydrukowanych próbek (w trybie Standard oraz Wysokiej jakości) do firmy, w celu utworzenia profili zwiazanych z moją drukarką, papierem i atramentami (wydatek sumaryczny ponad 200 zł, więc nie jestem pewien, czy na obecnym etapie się na to zdecyduję - raczej kupię jeszcze jedną partię Fomei Velvet, póki mają w medikonie w dobrej cenie ;-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Cieszę się że działa :-) Mam ten papier, spróbuję "ukręcić" nowy profil i porównać z firmowym :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No to czekam niecierpliwie na efekt kecenia profilu :-B
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ukręciłe na szybko pod colormunkim - 100pól ale poszło ładnie - na oryginalnym profilu minimalnie kolor leciał w buraka (znaczy w stronę magenty), na moim jest lepiej. Potem używając profilu utworzonego colormumkim ukręciłem profil pod Argyllem - praktycznie taki sam jak w colormunkim. Acha, ale ja mam drukarkę pigmentową - P800.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
squonk, a czy byłoby możliwe, żebyś zrobił profil standard do L805 z przesłanych wydruków? Są takie dwustronicowe wzorniki w necie... no, i musiałbym Cię jakoś uhonorować😊
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
zorzyk - do L800/805 się nie podejmuję :-( są bardzo nieliniowe i efekty różne, nawet przy użyciu znacząco lepszego sprzętu niż mój.. przepraszam :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach