MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Jeśli chcecie mieć automatykę i dobrze wykonaną lampę ze wszystkimi funkcjami - to oprócz oryginałów polecam Metze. Nawet taki Metz 44AF-2 daje wszystkie możliwe funkcje z P-TTL i HSS włącznie. Nie ma trybu Master ale Slawe jest. Metzów używam od 30 Lat i są naprawdę świetnie zrobionymi lampami. Nie widać też (nawet po 30 latach) żółknięcia palników. Mam wrażenie nawet że lepsze od oryginałów, choć nieco tańsze.
 
miszczunio  Dołączył: 09 Mar 2011
Witam
Podepnę się pod temat.
Szukam lampy do K-r. Najlepiej automat, do pstrykania zdjęć rodzinnych.
Jestem laikiem.
Budżet to 300 zł

Podpowiedzcie coś.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Przy takim budżecie to z PTTL napewno nic nie znajdziesz nowego możesz jedynie liczyć na okazję w rachubę wchodzi Pentax lub Metz. Zostaje manual można się przyzwyczaić przy okazyjnym pstrykaniu całkowicie do opanowania YN każda generacja np. Można też szukać z automatyką własną ale też tylko używka.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Albo jakaś sensowna używka z automatyką własną. Tak na szybko znalazłem Cullmanna, Metza, Sigmę, Hanimexa w cenach od 39 do 200 zł. Jest nawet Sigma 430 EF z dedykacją do Pentaxa. Wiadomo gdzie trzeba poszukać.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Warto zapolować na "sabinkę" :-) . Kupiłem używaną, wieloletnią SB-28 i znakomicie mi wystarcza do do amatorskiego focenia. Działa świetnie na własnej automatyce, manual przydaje się przy makro i nie odczuwam nadmiernie braku pTTLa
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Dada napisał/a:
Tak na szybko znalazłem Cullmanna, Metza, Sigmę, Hanimexa w cenach od 39 do 200 zł.

To rozsądny wybór na początek a może i na stałe. Tu na forum jest wątek o tym, dlaczego czasem lepiej jest mieć wł.automatykę niż pTTL.
Od siebie mogę polecić Cullmana, mam 3 szt. od nowości, wszystkie działają.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
MAX581 napisał/a:
Nawet taki Metz 44AF-2 daje wszystkie możliwe funkcje z P-TTL i HSS włącznie.

Z tym HSS-em toś trochę przesadził... AA-AF1/2 nie ma HSS'a.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Z kupnem lampy wstrzymałbym się chwil parę.
YongNuo -> ZAPOWIADA <- błyskotkę YN585EX z P-TTL i bajerami ( np USB) .
 

grzybol6321  Dołączył: 23 Mar 2010
Mam nie typowe pytanie.
Czy lampa Nissin MF-18 pod system Nikon,będzie działała z K-5?
Oczywiście wiem że P-TTL nie będzie działał ale czy zadziała w trybie M lampy?
Wysiadła mi Sigma EM-140DG i szukam alternatywy.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Powinna, centralny styk ma w tym samym miejscu.
 
Drach  Dołączył: 27 Lis 2016
Witam,
Proszę o fachową poradę. Przymierzam się do zakupu lampy do K-50. Waham się w wyborze pomiędzy Yongnuo YN-560 IV, YN- 560 EX, YN-660.
Macie może jakieś sugestie?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Drach jeżeli nie potrzebujesz mocniejszej to kup słabszą :-P
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
YN-560EX nie bierz bo to 560IV z TTLem dla C lub N. A po za tym
x4rd napisał/a:
jeżeli nie potrzebujesz mocniejszej to kup słabszą :-P
 
stel  Dołączył: 08 Sty 2015
Drach napisał/a:
Witam,
Proszę o fachową poradę. Przymierzam się do zakupu lampy do K-50. Waham się w wyborze pomiędzy Yongnuo YN-560 IV, YN- 560 EX, YN-660.
Macie może jakieś sugestie?


Do tego samego modelu puszki używam YN-560 IV. Do amatorskiego błyskania szczerze polecam - dobra lampa w stosunku cena/jakość.
 
Drach  Dołączył: 27 Lis 2016
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :-)
 
calltoon  Dołączył: 14 Sty 2014
Cześć,

po ostatniej imprezie już na 1000% stwierdziłem że bez zewnętrznej lampy nie dam rady :) W związku z tym chciałem zapytać o kilka rzeczy. Zacznę o tego że używam pentaxa k200d i ktowego obiektywu więc szału nie ma. Niestety na nic lepszego w najbliższej przyszłości się nie zanosi. Zdjęcia robię amatorsko, na wycieczkach i do kotleta. Szukam jakiejś lampy, która dobrze zgrałaby się z moim korpusem. Jako amator zakładam, że najlepiej byłoby kupić coś systemowego żeby działała automatycznie. Palnik regulowany w dwóch płaszczyznach. Budżet to maksymalnie 400zł, droższa lampa będzie warta więcej niż aparat :) Oczywiście jeśli będzie tańsza alternatywa to bardzo chętnie rozważę. Całe święta czytałem opinie na tym forum o lampach dostępnych na allegro i jakoś szczególnie mądrzejszy nie jestem. Bardzo ważne: lampa musi mieć wspomaganie AF, bo ten stroboskop w k200d mnie doprowadza do szału. Mierzy i mierzy a i tak nic z tego nie wynika. Zanim się już łaskawie zdecyduje zrobić fotę, najczęściej w kadrze nie ma tego co chciałem uwiecznić. Z tumaxa się wyleczyłem. Lampy pentaxa poza zasięgiem cenowym. Może SIGMA albo ostatecznie (bo droższy) Metz, choć tu budżet może być z zbyt mały. Najlepiej, żeby miała trochę mocy w zapasie. A może ktoś z Was ma na zbyciu coś rozsądnego?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
calltoon napisał/a:
najlepiej byłoby kupić coś systemowego żeby działała automatycznie

W przypadku K-200D może być z tym problem. Najlepiej rozejrzyj się za jakimś Yongnuo YN-560. Będziesz musiał chwilę poświęcić na opanowanie lampy w trybie manualnym ale efekty powinny być bardziej przewidywalne niż z PTT-L. Pentax dopiero od czasu K-5 ogarnął automatykę.
 
calltoon  Dołączył: 14 Sty 2014
Co do samego błyskania to YN będzie ok ale mnie brakuje wspomagania AF. A z tego co zdążyłem już przeczytać, lampy manualne nie mają takiej funkcji. A może jest inaczej?
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Mam metz 44. Z k 30 pracował bardzo dobrze
 
calltoon  Dołączył: 14 Sty 2014
No taki metz 44 mógłby być. Wspomaganie AF raczej ma. Palnik chodzi w obu płaszczyznach? Czy ta lampa ma wbudowaną fotocelę?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach