Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
[K-5] Opto-Technika pospsuła AF?
Będzie trochę przydługo, ale mam nadzieję, że dokładny opis wyjaśni możliwie dużo i jakaś mądra głowa poradzi mi, jaką dalszą ścieżkę obrać (TL;DR na końcu).

Niedawno pech chciał i pierwszy raz w życiu musiałem wysłać aparat do serwisu. W moim K-5 po prostu odpadł przycisk blokady obiektywu.
Puszka trafiła do serwisu Opto-Technika, a więc obecnie autoryzowanego serwisu Pentax/Ricoh.
Przy okazji poprosiłem o czyszczenie matrycy, matówki i lustra oraz sprawdzenie gniazda SD, bo karta czasami się blokowała. Z tą drobną wadą już kupiłem aparat i nie przeszkadzała za bardzo, jednak skoro już poszedł do serwisu, to niech będzie wszystko zrobione na tip-top.

Aparat wrócił do mnie dość szybko, jednak od razu zauważyłem, że przy włączeniu wydaje z siebie zdecydowanie inny i głośniejszy dźwięk niż przed wizytą w serwisie.
Kolejny problem, to komunikat o braku karty, pomimo że ta znajdowała się w środku.
Jednak najlepsza atrakcja, jaką dostałem w gratisie od Opto-Techniki, to potężny front focus, który występuje na wszystkich moich obiektywach!

Skalibrowany do tego aparatu Tamron 17-50, półroczny DA 50 1,8 oraz kitowy DA 18-55 WR (na 55 mm i f/5,6!) po powrocie z serwisu trafiały tak bardzo przed obiektem, że nawet skala regulacji w aparacie tego nie ogarniała.
Wcześniej dla każdego z obiektywów regulacja była wyłączona, bo trafiały jak należy w różnych warunkach.

Zrobiłem serię przykładowych zdjęć przy różnych ustawieniach i na początku tamtego tygodnia aparat znów poszedł do serwisu, razem z trzema wspomnianymi słoikami i płytką ze zdjęciami (tymi testowymi, jak również wcześniejszymi, gdzie wszystko działało jak należy).

Dzisiaj dostałem odpowiedź, że dziwne dźwięki wydaje przysłona, a problemów z gniazdem nie stwierdzono. Napisano mi również, że usterek przy poprzednim zleceniu nie zgłaszałem (bo przecież ich nie było!), jednak wykonano konserwację obu elementów.

Co do działania AF, to ich „wzorcowy obiektyw” i mój DA 50 trafiają za obiektem, a Tamron przed. Jedyna opcja, to odpłatna kalibracja body do DA 50, ale wówczas Tamron ma być kompletnie nieostry...
Póki co odpisałem, że takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje i oczekuję przywrócenia działania AF do stanu sprzed wizyty w serwisie.
Jednak czuję, że tak łatwo nie pójdzie...

Forumowicze! Co robić, jak żyć, jak dostać sprawny aparat?
Rozumiem gdyby zdarzył się jakiś drobny wypadek przy pracy... Ale tutaj, po zlikwidowaniu 3 kłopotów, pojawiły się 3 zupełnie nowe...

TL;DR
Po powrocie z serwisu Opto-Technika mój K-5 dostał potężnego front focusa ze wszystkimi obiektywami (nawet DA 18-55 WR na 55 mm f/5,6), a serwis twierdzi, że to nie ich wina i że nie da ustawić się prawidłowo AF w body pod Tamrona 17-50 i DA 50.
Przed wizytą u nich wszystko oczywiście śmigało jak należy...
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów które mogłyby dostatecznie obelżywie określić ich postępowanie :shock:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Misztu napisał/a:
Przy okazji poprosiłem o czyszczenie matrycy, matówki i lustra

I tu masz odpowiedź.

Obiektyw nie ostrzy ! - obiektyw wykonuje tylko komendę podaną przez czujnik AF i nic więcej.
Popatrz na przekrój korpusu - droga światła wpadającego przez obiektyw wiedzie w trzech kierunkach.
- na matrycę/film
- odbite od lustra na matówkę i porzez pryzmat widzimy ten obrz w wizjerze,
- odbite przez lustro pomocnicze trafia na czujnik AF.
To odległość matryca/film jest powierzchnią referencyjną. do niej trzeba ustawić resztę.
- obraz na matówce jest regulowany przez pochylenie lustra głównego,
- a obraz na czujniku AF wstępnie reguluje się przez pochylenie lustra pomocniczego dopiero potem precyzyjnie przez regulację programową.

Wątpliwe by przesunięto układ optyczny czujnika AF, ciężko do tego dotrzeć, mogło co najwyżej coś wylądować na pierwszej soczewce tego układu i go zakłóca.
Ale skoro serwis czyścił Ci lustro to tu szukałbym przyczyny.
- sprawdź podpory lustra głównego i lustra pomocniczego. W komorze podpory są po obu stronach, bliżej podpory lustra głównego w głębi podpory lustra pomocniczego.
- potem przedmuchaj komorę lustra, głównie czujnik AF,
- potem zrób zdjęcie na matówkę absolutnie bez zwracania uwag na potwierdzenie czujnika AF,
- kolejne zrób na czujnik AF,
A potem porównaj.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzechotnik, mądrego dobrze posłuchać.
Po powrocie aparatu z serwisu i odkryciu problemów z AF popatrzyłem na budowę wewnętrzną aparatu. Faktycznie, sam czujnik AF raczej nie mógł być przesunięty czy uszkodzony, bo siedzi dość głęboko.
Przez myśl przeszła mi matówka. O lustrze nie myślałem.

Aparatu obecnie jest w Opto-Technice. Zaraz puszczę im wiadomość z sugestią działania.

[ Dodano: 2016-12-28, 19:55 ]
Opto-Technika póki co milczy, więc rozesłałem prośbę o opinię do serwisów foto znalezionych w necie.
Jeden z nich poprosił o numer telefonu i szybko przedstawił swoją wersję. Raczej wyklucza problem z lustrem pomocniczym i stawia na przesunięcie układu AF względem prawidłowej pozycji...

Jeśli kogoś sprawa interesuje, to udostępniam niektóre zdjęcia, które wysłałem razem z aparatem. Robione były DA 50 f/1,8, Tamronem 17-50 f/2,8 oraz DA 18-55 WR.
Jedno strzelone na LV, drugie przez wizjer z regulacją AF w body na 0 (serwis dostał po 3 strzały na 3 nastawach regulacji AF, żeby wykluczyć przypadek).
Jest też ostatnie zdjęcie przed wysyłką do serwisu, jeszcze z prawidłowo działającym aparatem i Tamronem 17-50.
Link: https://goo.gl/photos/ymE2RqGJnwCwEtj97

Najciekawsze jest to, że według Opto-Technika:
Cytat
-Obiektyw wzorcowy- Aparat ostrzy za punkem
-Obiektyw Pentax 50mm 1:8- Aparat ostrzy za punktem
-Obiektyw Tamron 17-50mm – Aparat ostrzy przed punktem.


oraz

Cytat
Kalibracja body do obiektywu wzorcowego serwisowego, a za razem dostarczony obiektyw Pentax 50mm 1:8 bedzie również ostrzył idealnie. (Dostarczony obiektyw Tamron 17-50 będzie wtedy po za zakresem af i bedzie wykonywał całkowicie rozmydlone zdjęcia.)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach