luksur  Dołączył: 07.10.2008
Dobór sprzętu do fotografii ślubnej Cytuj
Dzień dobry ;)
Chciałbym się poradzić społeczności forumowej odnośnie wyboru sprzętu do zakładanej przeze mnie w najbliższym czasie firmy fotograficznej. Będę zajmował się fotografią ślubną i sesjami plenerowymi. Mam możliwość wydania 20 tysięcy i chciałbym to jak najlepiej wydać. Napiszę jeszcze co już posiadam: Pentax K-5II + kit, K10D, Sigma 17-50/2.8, SMC-A 50/1.7, Sigma 70-300, Helios 58/2, jakiś manualny 135/2.8 M42 oraz 28/2.8, lampa Metz 48 AF-1, kilka szybkich kart 16GB, akumulatorki 2 x Eneloop (białe + czarne), ładowarka procesorowa, duży plecak foto.
Do tej pory miałem okazję fotografować ślub i wesele K-5II z Sigmą 17-50/2.8 - czasem AF nie nadążał, czasem się mylił, trochę mydła na 2.8, trochę brakowało czasem tego światła. Lampa zachowywała się różnie, ale też nie mam jeszcze dużej wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Sesje plenerowe to inna bajka, ale też miałem kłopoty z AF czasem. Sigma była razem z body na kalibracji, ale nie wiem czy dobrze to ogarnęli. Dalej napiszę co planuję kupić - proszę o opinie, porady, zastrzeżenia i wszelkie słowa doradcze, które mi mogą pomóc ;) :)

Planowane zakupy:
1. Pentax K-1 z gripem [9400 zł] - ewentualnie zastanawiałem się nad K-3 II, ale wydaje mi się, że jednak pełna klatka będzie dużo lepsza do tego celu.
2. Obiektyw Sigma 35/1.4 [~3300 zł] - podstawowy obiektyw, którym jestem w stanie ogarnąć ślub i wesele (a przynajmniej tak mi się wydaje :P ). Ewentualnie na początku mógłbym używać jeszcze sigmy 70-300, A50/1.7 i Heliosa do węższych portretów - sigma nie jest za super, a z pozostałymi dwoma będzie brakować AF. Dopiero za jakiś czas chciałbym dokupić jakiś lepszy obiektyw z dłuższą ogniskową i z AF - pytanie co byłoby najlepsze? W 77/1.8 ponoć słaby AF, DA 70/2.4 kryje pełną klatkę, ale fajnie byłoby mieć lepsze światło. Zostaje mi jeszcze Sigma 17-50, ale tylko w Crop Mode.
3. Lampa Metz 52 [920 zł] lub Metz 64 [1600 zł] lub Pentax AF-540 [1750 zł] - proszę o porady co lepiej wybrać. Wiadomo, że droższe równa się raczej lepsze, ale czy w kontekście fotografii ślubnej na weselach przyda mi się aż Metz 64 lub AF-540?
4. Monitor Eizo CS230 [2300 zł] lub CS2420 [3250 zł] - CS230 ma sRGB, CS24240 AdobeRGB - co polecacie? Może jakieś inne firmy, modele? Jeśli wezmę droższy to bez kalibratora (zamówię kogoś na pierwszą kalibrację, a za jakiś czas dokupię swój), jeśli tańszy to mogę ewentualnie dobrać kalibrator - ponoć jedyny sensowny to kalibrator x-rite i1display pro(?). Zastanawiam się również nad kapturem - czy jest on bardzo pomocny?
5. Laptop - tu mam problem. Czytałem, że najlepiej kupić z łączem DisplayPort oraz z matrycą IPS Full HD. W domu będę używał monitora, ale chciałbym też mieć możliwość jako takiego używania w podróży, na wyjazdach. Myślę, że 15,6" będzie wystarczający, ew. 17". Ważny jest procesor i5 lub i7, dysk SSD na system i programy + HDD na pozostałe pliki, min. 8 GB ramu. Karta graficzna wystarczy nawet zintegrowana, ale fajnie mieć coś lepszego. Chciałbym się zmieścić w 3000 zł, ale chętnie wydam mniej.
6. Reklama - chciałbym przeznaczyć jeszcze 500-1000 zł na reklamę. Posiadam już stronę internetową, fanpage na Facebook'u, wizytówki i podstawowe ogłoszenia w różnych miejscach. Dodatkowo zamieściłbym ogłoszenia w większej liczbie miejsc oraz z wyróżnieniami, a także wydrukowałbym ulotki, które będę przekazywał do organizatorów kursów przedmałżeńskich (i może jeszcze gdzieś mi przyjdzie do głowy, oprócz wizytówek).

Dojdą jeszcze wydatki na dodatkowe akumulatory, karty pamięci, filtry na lampę błyskową, ew. jakiś dobry dyfuzor, inne akcesoria - też trochę to pochłonie, ale znajdę jeszcze oszczędności.

Licząc K-1 + 35/1.4 + Metz 64 + EIZO CS2420 + laptop 3000 zł + reklama 1000 zł wychodzi mi 21550 zł. Trochę za dużo, chciałbym zmniejszyć jeszcze te wydatki, ale nie bardzo jest z czego ciąć ;). Do tego miałbym tylko jeden świetny podstawowy obiektyw na początek (Sigma 35/1.4). Też nie wiem czy znajdę odpowiedni laptop do 3000, koszty mogą jeszcze wzrosnąć, żeby coś sensownego kupić.

Jeśli dotarliście do końca - gratuluję... :)
...i proszę o pomoc, porady, ewentualnie propozycje innego sprzętu ;)

Pozdrawiam,
Łukasz

unbreakable  Dołączył: 16.10.2012
1. K-1 dobry sprzęt, ale brakuje tobie szkieł tutaj dobry zestaw byłby z P 24-70 f2,8
2. S 35 f1,4 przy K-1 wydaje mi się że nie oblecisz obiegasz się albo będziesz siedział na plecach. Z fajnych szkiełek na APS-C to S 18-35 f1,8 A pod FF P 70 f2,4, S 70-200 f2,8
3. Lampa P AF 540 FGZ spokojnie do 1000 zł możesz znaleźć dobrą używkę,
4. Zamiast od razu EIZO monitora popatrzyłbym za szkłami, szukaj monitora z IPS + obowiązkowo skalibruj go (ja mam ASUS i jestem zadowolony po kalibracji). AdobeRGB do niczego się tobie nie przyda i tak wszystko się robi w sRGB,
5. Laptop nie nastawiałbym się na monitor, bebechy jak najbardziej,
6. Reklama jakoś trzeba istnieć

Zdano  Dołączył: 23.10.2006
luksur napisał/a:
Pentax K-1 z gripem

Zastanów się i pomacaj, wg. mnie zbędny wydatek.
Przy K-5 grip się przydaje bo poprawia uchwyt, przy K-1 nie ma czego poprawić.
unbreakable napisał/a:
dobry zestaw byłby z P 24-70 f2,8

Dobry obiektyw, światła też Ci raczej wystarczy.
unbreakable napisał/a:
mam ASUS

Dobry monitor w przyzwoitej cenie, nie płać dwa razy tyle za markę.
https://www.asus.com/pl/Monitors/PA248Q/

Krzychoo  Dołączył: 13.09.2006
Nikon D750 + Tamron 24-70/2.8.
Do wyboru stałki jako uzupełnienie zestawu lub zamiast Tamrona: 35/1.8G, 50/1.8G, 85/1.8G.
Jak chcesz coś szerokiego i taniego to Tokina 16-28/2.8.
Lampa SB900 lub ten sam Metz 52.

K5II z Sigmą zostaw sobie jako uzupełnienie powyższego.

K-1 to świetny korpus, ale policz sobie ile zapłacisz za "Pentaxa" 24-70/2.8 + 15-30/2.8 bo nic innego, sensownego nie ma vs Tamron 24-70/2.8 + Tamron 15-30/2.8. Policz 31+77 Limited vs 35+85/1.8G.

luksur  Dołączył: 07.10.2008
unbreakable, K-1 z 24-70 to min. 14 000 zł, to już trochę wychodzi. A jednak stałki są dużo lepsze, mam rację? ;) Na początku miałbym lekki kryzys, ale z czasem rozszerzę szklarnię.
Co do ogniskowej - często jako podstawowy zestaw ślubny ludzie podają 35 + 85 + ewentualnie 50 i niby starcza to w zupełności na pełnej klatce.
Lampa - wolałbym kupić jednak nową. Będzie to w końcu podstawowe narzędzie pracy na weselach, być może na sesjach jako doświetlenie cieni. Boję się brać używany.
Monitor - jednak AdobeRGB daje większe możliwości, lepsze odwzorowanie barw - nie lepiej zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt na więcej lat? :)

Zdano, z gripem to chodzi też o wygodniejsze wykonywanie pionowych kadrów - trochę chyba to ułatwia?
Odnośnie 24-70 wychodzi trochę drogo, a docelowo jednak chcę używać stałek, więc nie bardzo uśmiecha mi się kupować ten obiektyw.
Monitor - j.w. zastanawiam się czy jednak nie zainwestować w monitor z AdobeRGB.

Krzychoo, Pentax'a znam, lubię i szanuję ;) Ponadto fajnie mieć stabilizację w body. I fajnie też mieć "pierwszy pełnoklatkowy aparat Pentax" :D
Nastawiłem się na Pentax'y, bo ich używam od pewnego czasu i po prostu dobrze mi się na nich pracuje. Liczę na to, że w niedalekiej przyszłości szklarnia pełnoklatkowa do Pentax'a się poszerzy i będzie lepszy wybór. Ale to tylko moje pobożne życzenie... ;)

Czy macie jeszcze jakieś porady odnośnie laptopa? Polecana marka, znane problemy, wady i zalety danych marek, modeli? :)

M.K  Dołączył: 26.08.2007
luksur, 35 sigmy zrobisz swietny reportaż. Jak każda inna jasna 35. To podstawowy obiektyw do tej roboty. Możesz skusić sie na coś szerokiego np samyanga 14 do ujec dynamicznych. 85 potrzebujesz na plener. Choć 35 tez zrobisz swietny. Zwłaszcza przy 1.4. Co do systemu. Widze, ze jesteś miłośnikiem marki pentax. Czyli wszelkie uwagi i rady Tobie nie pomogą, póki sam na minę nie nadepniesz. Inaczej...w tej robocie o której piszesz Pentax średnio pomaga. No ale jak zauważa za chwile koledzy, wszystkim mozna zrobic świetne zdjęcia. Prawie sie z tym zgadzam. Bo wszystkim, ale nie wszędzie i nie zawsze. I po prostu, najzwyczajniej, bez żadnych pogard dla rożnych systemów, sa inne lepsze na tym polu od Pentaxa. Poza tym każdy system ma swoje wady i zalety i od tego chyba trzeba zacząć.

Wiktor  Dołączył: 25.05.2006
Z analogiem Pentax Z1p używałem pentaxa 24-90/3.5-4.5, oraz Tamrona 70-200/2.8 + Pent. AF 50/1.7 +Viwitar 105/2.5 .
Z cyfrankami K 20, K-5, K-3 : pentaxa 24-90/3.5-4.5, oraz Tamrona 70-200/2.8 +Pent. AF 50/1.7 +Viwitar 105/2.5 ,bardzo często pentaxa 50-135/2.8 a także pent. 17-70/4 .Uważam że są to najbardziej uniwersalne obiektywy do tego celu.
DO K-1 kupiłem pentaxa 70-200/2.8 , jako drugiego używam 24-90 który wg mnie jest wystarczająco dobrym obiektywem.
po obejrzeniu testu nowego 24-70 stwierdziłem że ten stary jest wystarczająco dobry do fotografii Portretowej

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
luksur ja to widzę tak: sprzedajesz wszystko co masz oprócz lampy i K-5 II, kupujesz K-1, Sigmę 35 i 10-20. Powiedzmy, ze mozesz miec jedna lampe na jednym body i to bedzie do K-5 II, ponieważ k-1 powinien spokojnie siłą matrycy wyciągnąć detale z cieni.

Na normalnym monitorze też się da obrabiać zdjęcia, laptop to moim zdaniem wydatek końcowy i trochę zbędny - da się bez tego żyć, jednakże jeśli dużo drukować zamierzasz dla klientów to jest to jednak zakup konieczny.

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Ależ każdy ma inne preferencje i inny sposób na pracę - coś co pasuje jednej osobie niekoniecznie będzie odpowiadać Tobie. Niestety będziesz musiał sam na własnej skórze przekonać się, czy wybrałeś odpowiednio.

Dla mnie uniwersalny zoom to podstawa, dopiero później jasna stałka. Nie wszędzie da się podejść, gdy się chce, nie zawsze można ustawić się tak, jak się chce. Stałka ogranicza. Oczywiście można zrobić całe zlecenie jedną stałką - można, ale po co? ;-)

Co do gripa do K-1 - zestaw K-1 + D-FA 24-70 + lampa... i jednak grip się przydaje :-)

x4rd, co do monitorów jestem tego samego zdania i lepszy sredni monitor i do tego spektrofotometr, niz swietny monitor i szukanie kolorów po omacku. No chyba ze z wbudowanym spektrofotometrem -tu znów cena rośnie. Swietny monitor to nie jest konieczność rownież przy druku. Potrzebny za to spektrofotometr.
Fenol, ja pracuje tylko na stalkach, ale mam dwa korpusy. Inaczej bym poległ. Każdy musi sobie wypracować swój sposob. I on bedzie słuszny, zakładając,ze słuszność mieści sie w jego postrzeganiu świata.

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
M.K napisał/a:
Każdy musi sobie wypracować swój sposob. I on bedzie słuszny, zakładając,ze słuszność mieści sie w jego postrzeganiu świata.

Otóż to :-)

Misztu  Dołączył: 19.03.2007
Zdano napisał/a:
Dobry monitor w przyzwoitej cenie, nie płać dwa razy tyle za markę.
https://www.asus.com/pl/Monitors/PA248Q/

Niestety do określenia go jako dobry monitor (do obróbki foto) raczej sporo mu brakuje. Recenzja z wiarygodnego źródła: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=336

Jeśli luksur, faktycznie chce podejść uczciwie i profesjonalnie do swoich przyszłych klientów, to taki Eizo CS230 będzie moim zdaniem minimum na początek.
Akurat w przypadku Eizo czy NEC nie płaci się więcej tylko za znaczek na obudowie. Na wyższą cenę składa się przede wszystkim wyższej jakości elektronika, która finalnie przekłada się na wierniejszą prezentację kolorów.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Uwielbiam te teoretyczne rozważania i spieranie się na tabelki i testy...
Co do gripa i 24-70. Weź do ręki ciężarek 2,3kg (K-1+grip+24-70) i noś go i trzymaj co jakiś czas przy twarzy przez 12 godzin. Potem podejmij decyzję.

Misztu napisał/a:
(do obróbki foto) raczej sporo mu brakuje

Może wg. tabelek tak.
Przez 4 lata używania nie miałem problemu z odwzorowaniem barw na zdjęciach, więc może jednak nie jest taki zły.

Michu, nie licząc lampy...ona tez swoje wazy. Świetne porównanie. :-B

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Michu napisał/a:
Co do gripa i 24-70. Weź do ręki ciężarek 2,3kg (K-1+grip+24-70) i noś go i trzymaj co jakiś czas przy twarzy przez 12 godzin. Potem podejmij decyzję.

Siłka bez multisporta gratis ;-)

Zdano napisał/a:
Może wg. tabelek tak.
Przez 4 lata używania nie miałem problemu z odwzorowaniem barw na zdjęciach, więc może jednak nie jest taki zły.

Może to co napiszę teraz to będzie turboherezja, ale obrabiam zdjęcia na laptopie acera (średnia półka) i nikt mi się jeszcze nie przyczepił do kolorków, jakie dostał. Może to dlatego, że mało osób drukowało to co im podesłałem, a ogromna większość to cyfrowe odbitki.

x4rd napisał/a:
obrabiam zdjęcia na laptopie acera

Da się, też kiedyś tak robiłem, jednak na monitorze do tego przeznaczonym jest łatwiej.
Sporo zdjęć drukuję w różnych labach i z kolorami jest wszystko oki, suche tabelki i liczby to nie wszystko.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
luksur, nie lepiej, zamiast pchać się w ciężkiego kloca jakim niewątpliwie jest K-1, zainwestować w kolejne APS-C pod postacią K-5II/3/3II? Na jednym podpinasz 18-35/17-50 lub jakieś stałe 21/30/35, na drugim 70-200 lub 70/77/85 i tyle. Zamiast jednej lampy systemowej zakupić dwie 560-tki Yongnuo plus statywy oświetleniowe, do tego po dwa wyzwalacze radiowe po jednym na każde body i temat oświetlenia sali masz zamknięty. Jest w miarę lekko, nie martwisz się o zmianę obiektywu, podpięcie lampy, działasz. Backup w razie godziny W nie będzie problematyczny bo to wciąż APS-C.

luksur napisał/a:
zastanawiam się czy jednak nie zainwestować w monitor z AdobeRGB

Czy ktoś z Twoich klientów ogarnie tą przestrzeń barw na swoim monitorze/telewizorze/projektorze czy na czym sobie będzie Twoje prace oglądał?

Chlopaki z monitorem to turboherezja jest wtedy,gdy się twierdzi, ze musi być drogi i do fotografii. Nie będę tego torpedowal, bo mi się najzwyczajniej nie chce. Powiem tylko, że progres może i jest, ale klient i tak nie ma na czym tego zauważyć. Jedynym rozsądnym powodem dla którego kupno drogiego monitora byłoby uzasadnione to wykonywanie fotografii reklamowych, pressmedia. Choc i tutaj doswiadczenia nie zastąpią najlepsze monitory. Najważniejsze,żeby do monitora szło wykonać profil icc.

Skocz do: