stel  Dołączył: 08.01.2015
Drach napisał/a:
Witam,
Proszę o fachową poradę. Przymierzam się do zakupu lampy do K-50. Waham się w wyborze pomiędzy Yongnuo YN-560 IV, YN- 560 EX, YN-660.
Macie może jakieś sugestie?

Do tego samego modelu puszki używam YN-560 IV. Do amatorskiego błyskania szczerze polecam - dobra lampa w stosunku cena/jakość.

Drach  Dołączył: 27.11.2016
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :-)

calltoon  Dołączył: 14.01.2014
Cześć,

po ostatniej imprezie już na 1000% stwierdziłem że bez zewnętrznej lampy nie dam rady :) W związku z tym chciałem zapytać o kilka rzeczy. Zacznę o tego że używam pentaxa k200d i ktowego obiektywu więc szału nie ma. Niestety na nic lepszego w najbliższej przyszłości się nie zanosi. Zdjęcia robię amatorsko, na wycieczkach i do kotleta. Szukam jakiejś lampy, która dobrze zgrałaby się z moim korpusem. Jako amator zakładam, że najlepiej byłoby kupić coś systemowego żeby działała automatycznie. Palnik regulowany w dwóch płaszczyznach. Budżet to maksymalnie 400zł, droższa lampa będzie warta więcej niż aparat :) Oczywiście jeśli będzie tańsza alternatywa to bardzo chętnie rozważę. Całe święta czytałem opinie na tym forum o lampach dostępnych na allegro i jakoś szczególnie mądrzejszy nie jestem. Bardzo ważne: lampa musi mieć wspomaganie AF, bo ten stroboskop w k200d mnie doprowadza do szału. Mierzy i mierzy a i tak nic z tego nie wynika. Zanim się już łaskawie zdecyduje zrobić fotę, najczęściej w kadrze nie ma tego co chciałem uwiecznić. Z tumaxa się wyleczyłem. Lampy pentaxa poza zasięgiem cenowym. Może SIGMA albo ostatecznie (bo droższy) Metz, choć tu budżet może być z zbyt mały. Najlepiej, żeby miała trochę mocy w zapasie. A może ktoś z Was ma na zbyciu coś rozsądnego?

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
calltoon napisał/a:
najlepiej byłoby kupić coś systemowego żeby działała automatycznie

W przypadku K-200D może być z tym problem. Najlepiej rozejrzyj się za jakimś Yongnuo YN-560. Będziesz musiał chwilę poświęcić na opanowanie lampy w trybie manualnym ale efekty powinny być bardziej przewidywalne niż z PTT-L. Pentax dopiero od czasu K-5 ogarnął automatykę.

Co do samego błyskania to YN będzie ok ale mnie brakuje wspomagania AF. A z tego co zdążyłem już przeczytać, lampy manualne nie mają takiej funkcji. A może jest inaczej?

andyspring  Dołączył: 21.11.2011
Mam metz 44. Z k 30 pracował bardzo dobrze

No taki metz 44 mógłby być. Wspomaganie AF raczej ma. Palnik chodzi w obu płaszczyznach? Czy ta lampa ma wbudowaną fotocelę?

squonk  Dołączył: 01.09.2008
calltoon napisał/a:
No taki metz 44 mógłby być.
Wspomaganie AF raczej ma.

nie ma.
calltoon napisał/a:
Palnik chodzi w obu płaszczyznach?

tak
calltoon napisał/a:
Czy ta lampa ma wbudowaną fotocelę?

nie

Oczywiście fotocela to nie mus. Raczej dodatkowy atut. Najważniejsze z punktu widzenia mojego aparatu jest lampa z AF assist. Czego szukać? Gdybym odpuścił AFas to brałbym YN560 ale to ostateczność.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
squonk napisał/a:
calltoon napisał/a:
nie

Jak nie, jak tak :-) Tutaj jest cały wątek o tej lampie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=831361 Nie dam sobie nic uciąć ale czy ona na pewno nie miała wspomagania AF? Miałem ją przez jakiś czas i ogólnie dawała radę.

plwk  Dołączył: 21.04.2006

Czyli ma wszystko czego mi trzeba. Jeśli ktoś ma na zbyciu taką lampę to proszę o info.
To jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was ma lampę w której wspomaganie AF działa z body Pentaxa? Najlepiej z k200d. Jeśli tak to proszę o podanie modelu.

kwantus  Dołączył: 08.07.2008
calltoon, METZ 58 AF-1, działa z K200D

squonk  Dołączył: 01.09.2008
Enzo napisał/a:
squonk napisał/a:
calltoon napisał/a:
nie

Jak nie, jak tak :-)

Jak tak, jak nie :-) miałem 44 af1 przez rok - była jako slave pod p-ttl. Wspomagania af nie miała.

cube007  Dołączył: 12.03.2009
calltoon napisał/a:
wspomaganie AF działa z body Pentaxa? Najlepiej z k200d.
Chyba zbyt duże nadzieje pokładasz w tym wynalazku... nie wiem jak jest w nowszych modelach, ale w starym Metzu 54 MZ3 to wspomaganie włącza się tylko w zupełnej ciemnicy i jest dość słabe. Coś tam pewnie pomaga, ale AF w moim K200d skrzydeł raczej nie dostawał ;-)

plwk  Dołączył: 21.04.2006
To wspomaganie z lampy jest dużo mniej skuteczne od wbudowanego w nowsze modele aparatów.

plwk napisał/a:
To wspomaganie z lampy jest dużo mniej skuteczne od wbudowanego w nowsze modele aparatów.

Może i tak ale w k200d wspomaganie AF jest realizowane tylko przez stroboskop wbudowanej lampy. Więc zakładam że ten wbudowany w lampę jednak coś pomoże. Z drugiej strony mogę kupić YN560 II za 200zl i tu pytanie czy pchać się w lampę za 500 czy 600 zł dla wspomagania AF. Kolego kwantus, możesz napisać w jakich trybach aparatu działa wspomaganie AF z lampy?

EDIT: a co powiecie o lampie Nikon SB-28dx? Ponoć działa z Pentaxami i ma własną automatykę. Może ktoś z Was używa?

PKazimierz  Dołączył: 01.01.2017
Witam, szukam niedrogiej lampy do Pentaxa, co myślicie o tej lampie:
https://www.aliexpress.co...786264801.html?
to chyba jest nowinka firmy YONGNUO z P-TTL, dla mnie to ważne, a do tej pory widziałem je tylko jako dedykowane dla Nikona i Canona
pozdrawiam
Kazimierz

Ogólnie o YN w manualu ludzie piszą dość pozytywnie. Co do komunikacji i automatyki przez obiektyw musiałby napisać ktoś używający jej z systemem Nikona lub Canona bo do Pentaxa pewnie jeszcze nikt jej nie ma. Swoją drogą chętnie poczekam na wrażenia po zakupie i może sam sobie sprawię.

clif  Dołączył: 27.05.2016
PKazimierz napisał/a:
Witam, szukam niedrogiej lampy do Pentaxa, co myślicie o tej lampie:
https://www.aliexpress.co...786264801.html?
to chyba jest nowinka firmy YONGNUO z P-TTL, dla mnie to ważne, a do tej pory widziałem je tylko jako dedykowane dla Nikona i Canona
pozdrawiam
Kazimierz

Jak dla mnie za takie pieniążki ( 335 zł przy dzisiejszym kursie) chyba warto. Też się nad nią zastanawiam.

Skocz do: