Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Akurat w tych przypadkach łatwo skorygować balans bieli nawet na plikach JPG - Lr i pipetka.







 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
plwk dzięki za podpowiedź :)
unbreakable dzięki
Michu wow! od ręki. w czym? ja do obróbki mam tylko GIMP. Sporadycznie korzystam kreując z kilku zdjęć nowe. Czy taki obrabiacz wystarczy na takie czary, które zrobiłeś z balansem?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W GIMPie też się da https://quorum.akademiq.pl/discussion/1246/balans-bieli-w-gimp/p1

W wątku http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9858 masz opisanych wiele darmowych programów do obrabiania zdjęć. Radzę zacząć czytać od końca bo tu są najnowsze.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
dziękuję za odpowiedź.

to do kompletu jeszcze te zaczerwienione. czasem idą w mocną czerwień, czasem pomarańcz, czasem żółć. czy to też standard jak z niebieskim, czyli nie przejmować się, bo się zdarza i da się to skorygować programem do obróbki?


 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na pierwszym masz białą ścianę a na drugim firanki. Wykorzystaj to do ustawienia balansu bieli.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
blackpassion napisał/a:
w czym? ja do obróbki mam tylko GIMP

Jak wspomniałem, w Lightroomie. Jeżeli nie zamierzasz inwestować w oprogramowanie komercyjne, spokojnie możesz osiągnąć taki efekt poprzez tutorial, który zalinkował Piotr, tudzież spróbować ujarzmić RawTherapee.
Do przywrócenia balansu w Twoich przypadkach wystarczy kliknąć pipetką w zakładce balans bieli.



 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
Świetnie. Dziękuję. :-D

Podsumowując :) to normalka. Czas zaprzyjaźnić się z foto-softem na stałe. :mrgreen:

Lr to Lightroom ;) dzięki. Miałam nadzieję uzyskiwać ostateczny obraz aparatem, ale widzę że korekty to normalka. Poczytam forum w tym zakresie, zmierzę się z oprogramowaniem.

Zadałam pytanie, ponieważ pojawiła mi się myśl, że może już czas na nowy model, ale rozumiem że takie nie-balanse dzieją się i na nowszych i lepszych Pentaxach.

Naprawdę serdecznie Wam dziękuję :-)

Dobrze się tu mam z Wami i uwielbiam swój K100D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach