dexdorma310878  Dołączył: 26.06.2015
Histogram i składowa Cytuj
Cześć,

Poruszył dziś kolega temat moje patrzenia na histogram, i chciałem nowy wątek zacząć bo to chyba duży temat.
RGB i naświetlanie na histogram.
Proszę mi wyjaśnić co mam zrobić i jak ustawić jesli np obie składowe są na środku a niebieska składowa jest oddalona od nich , czy żle naświetlam.
?
Czy poszczególne kolory coś oznaczają bo może tędy droga do lepszego naświetlania

Bardzo dziękuje za pomoc w innych tematach

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Taka może być charakterystyka źródła światła.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Nie lubię się chwalić ale mam wyszukiwarkę internetową. I ona mi podsuwa taki wynik: https://www.dfv.pl/articl...a-jasnosci-cz-i

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
dexdorma310878, tak kolory oznaczją kolory Red Green Blue
Aczkolwiek warto przeczytać końcówkę artykułu podlinkowanego przez kolegę Enzo,

[ Dodano: 2017-01-12, 00:45 ]
Ale tak w ogóle to rób zdjęcia a nie czytaj histogramy. Ok to pewnie ważne, aczkolwiek ja rzadko spoglądam na histogram i raczej robię na oko. Chodzi mi głównie o to, żebyś nie walczył na siłę z histogramem, bo czasami to nie ma sensu i daje efekt gorszy od przepału czy niedoświetlenia.
No dobra teraz możecie mnie linczować.

SlicaR napisał/a:
No dobra teraz możecie mnie linczować.

Pierwszy! Jeśli dobrze zmierzymy światło to faktycznie nie musimy sobie w histogram zaglądać. Jednak przy dłuższym fotografowaniu (zwłaszcza w studio) warto sprawdzić jak nam się pięknie matryca naświetla, żeby potem przy obróbce nie płakać (jak twórca tego wątku). W kompakcie którym robię zdjęcia histogram mam zawsze włączony i na bieżąco koryguję ekspozycję - przy scenach z dużą rozpiętością tonalną to bardzo pomaga.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Jasne że pomaga ale w kompakcie którym ja robię histogram jest mało czytelny dlatego korzystam dodatkowo z highlights blinking, flashing czy jakoś tak :mrgreen:
Do tego aparat pokazuje nieco inny histogram w trakcie podglądu na żywo a inaczej wygląda odczytany później ze zdjęcia - nie są to jakieś drastyczne przesunięcia ale są, a przynajmniej u mnie tak jest ;-)

kerad, dlatego nie upieram się, że jest konieczny. Aparatu jak każdego innego urządzenia (z młotkiem włącznie) należy nauczyć się używać. Jeśli mamy coś co nam to ułatwi to po prostu z tego korzystajmy.

Skocz do: