jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
ND - wybór filtra szarego
Prośbę swoją kieruję przede wszystkim do osób, które miały styczność z kołowymi filtrami ND.
Potrzebuję coś co pokryje mi zakres ND2-ND8.

Zagadnienie 1: regulowany czy stały?
Zagadnienie 2: jak najmniejszy wpływ na jakość obrazka.

Czy ktoś może coś polecić lub odradzić?
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Ja stosuję filtry szare z serii Hoya Pro ND. Nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu na zdjęcia, kolory bez zarzutu. Co do regulowanych, ktoś kiedyś wspominał na forum, że pewne modele w niektórych okolicznościach dają na zdjęciu lekki zafarb w kształcie litery "X". Nie wiem, nie stosowałem, ale skutecznie zniechęciło mnie to do ich zakupu.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Filtry regulowane to tak naprawde dwa filtry polaryzacyjne. Odpusc sobie raczej.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Odgrzewam kotleta....
W pierwszej kolejności, dzięki za rady.
Dobre słowo na temat Hoya ProND w kilku miejscach już słyszałem, a może miał ktoś styczność z Marumi DHG? Waham się między tymi dwoma.
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
kazio napisał/a:
pewne modele w niektórych okolicznościach dają na zdjęciu lekki zafarb w kształcie litery "X".

skaarj napisał/a:
to tak naprawde dwa filtry polaryzacyjne


To właśnie efekt "krzyżowania" dwóch filtrów polaryzacyjnych - można to obejść nie przyciemniając filtra maksymalnie.
tutaj podobny temat:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51672
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Filtr szary a korekta ekspozycji, tym i tym przyciemnimy to, co za jasne. Efekt końcowy będzie identyczny, czy jednak jest różnica? Po co filtr, jeśli jest korekta?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Niekumaty Burak, a co Ci pomoże korekta ekspozycji jak chcesz na przykład rozmyć ruch wody, zabawić się w panning, albo zrobić zdjęcie z małą GO i okaże się, że nie masz już krótszego czasu migawki?
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
:-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach