kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Front focus w nowych K-50 + DAL 18-55mm
Witam,
Zachęcony lekturą wielu testów w necie, zakupiłem fabrycznie nowy zestaw Pentax K-50 + DAL 18-55mm. Jest to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa (kiedyś miałem anolog Zenita).
Już pierwsze zdjęcia wykazały, że jest jakiś problem z ostrością. Autofocus wyraźnie łapie ostrość przed obiektem ale nawet przy manualnej ostrości miałem jej niedosyt. Zdjęcia, nawet w punkcie max ostrości, cechowały się ostrością gorszą niż z mojego starego kompaktu Canon 710is. Wykonałem chyba ze 200 zdjęć w ramach testu.
Wymieniłem w sklepie cały zestaw na inny (też K50 + DAL18-55) i o ile ogólna ostrość jest jakby teraz lepsza, tak problem front focusa jest dalej.
Na podstawie testów z planszą ustaliłem, że AF pracuje dopiero jako-tako po dokonaniu kalibracji obiektywu z poziomu menu w body, ale na samym końcu skali (-10).
Czy to teraz normalne w Pentaxach? Z obcym obiektywem to bym się nie dziwił ale z kitowym i to z fabrycznego zestawu? I to w dwóch różnych zestawach jest to samo.
Jestem załamany i zastanawiam się czy nie oddać zupełnie tego zestawu i nie kupić coś innego nawet dużo droższego NIKONA D5500 + 18-105 mm.
Proszę o pomoc i wasze opinie.

Zdjęcia testowe:
https://goo.gl/photos/FoxBpkiLyYEMVhUo6

Ustawiłem 1-pkt AF i oczywiście ostrzyłem przez wizjer we wskazane miejsce.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kola01 napisał/a:
Zdjęcia, nawet w punkcie max ostrości, cechowały się ostrością gorszą niż z mojego starego kompaktu Canon 710is.

Może to być efekt przejścia z kompaktu na lustrzankę - w tym pierwszym zawsze jest ostro, w tej drugiej niekoniecznie. Najlepiej pokaż zdjęcia.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
A możesz pokazać zdjęcia, znaczy wrzucić je na jakiś serwer i wstawić linki do nich? W sklepie wymieniłeś cały zestaw, czyli aparat i obiektyw?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrób "test bateryjkowy" ostrząc na LV z detekcją kontrastu oraz przez wizjer i porównaj te zdjęcia.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Mój egzemplarz 18-55 demonem ostrości nie jest, zwyczajowo przymykam go przynajmniej o działkę.
Nie wiem jak Ci wyjdzie kalibracja dla zooma, na obydwu końcach możesz mieć różne wyniki.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Dokładnie to zwróciłem cały zestaw i kupiłem gdzie indziej taki sam. Przy okazji okazał się nowszy o pół roku (data na baterii i ładowarce)
Aparat testował również mój kolega fotograf i potwierdził że aparat wykazuje front focus.
Może wieczorem wrzucę zdjęcia tablicy testowej.

Edit:
Zamieściłem zdjęcia testowe w pierwszym poście (poprawione!)

 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
kola01,
Cytat
404. Wystąpił błąd.

Nie można znaleźć żądanego adresu URL na tym serwerze. To wszystko, co wiemy.
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Coś zdjęcia nie działają. Słuchaj a próbowałeś zrobić test np. na tym http://www.pentaxforums.c...tml#post2678477 ?
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ze względu na wielkość punktu AF test, przy ostrzeniu pod kątem, daje błędne wyniki. Pole ostrzenia musi być równoległe do matrycy a jedynie linijka pod kątem.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Kumam, to powalczę później i z takim testem ale to nie zmienia faktu, że nawet na normalnych zdjęciach widać front focus - dodałem 2 zdjęcia córki
https://goo.gl/photos/FoxBpkiLyYEMVhUo6

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kola01 napisał/a:
na normalnych zdjęciach widać front focus - dodałem zdjęcie córki

Przy 1/25 ciężko o ostrość ;-) Do tego AF zabłądził gdzieś w gałązkach choinki. Zdjęcie bardzo odbiega od Twoich testowych pstryków więc chyba tym razem nie aparat zawinił. Na testowych lekka korekta AF powinna załatwić sprawę o ile na pozostałych ogniskowych aparat zachowuje się podobnie.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
No ale jak to AF zabłądził? Celowałem dokładnie na twarz córki a choinka jest daleko od niej. Dodałem kolejne z czasem 1/100.
I tak to wygląda z grubsza na 80% zdjęć. Ogólne mydło + ff. (w nowym zestawie mydło jakby mniejsze)
Nie mam statywu ale zawsze staram się pewnie złapać sprzęt i podeprzeć się o coś.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na tym fioletowym jest minimalny FF, ale jest poruszone.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kola01, zdjęcia które pokazałeś były robione w sztucznym świetle?
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Raczej tak - ewentualnie częściowo doświetlone z okna.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kola01, więc zrób test w świetle dziennym przy czasach od 1/125 w górę (czy jak kto woli, w dół). W świetle sztucznym AF potrafi się pomylić (w każdym systemie). Warunki oświetleniowe które pokazałeś były dosyć trudne dla zrobienia dobrego, ostrego zdjęcia.

 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
plwk napisał/a:
Na tym fioletowym jest minimalny FF, ale jest poruszone.


A zobacz na prawe (lewe) ramię córki - jest prawie ostre (chociaż to zdjęcie akurat robiłem poprzednim egzemplarzem, który już oddałem).
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
1. Do testowania wypadałoby robić zdjęcia ze statywu + wyzwalacz czasowy. Inaczej przy takich czasach jak pokazałeś, możesz zmienić odległość płaszczyzny ostrości.
2. Podobno AF trafia trochę poniżej centralnego punktu AF.
3. Tak jak wspomniano, test AF powinien odbywać się na przedmiocie równoległym do matrycy aparatu - nie pod skosem.
4. Podobno pentaxy mają problem z AF w świetle żarowym.

[ Dodano: 2017-01-18, 15:21 ]
kola01 napisał/a:
plwk napisał/a:
Na tym fioletowym jest minimalny FF, ale jest poruszone.


A zobacz na prawe (lewe) ramię córki - jest prawie ostre (chociaż to zdjęcie akurat robiłem poprzednim egzemplarzem, który już oddałem).


Jesteś pewien, że córka nie "gibnęła" się 5cm w tył?
1/25s to dość dużo czasu.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak wygląda rozkład i wielkość punktów AF w Pentaxie (oczywiście przy 11 sztukach):



Do tego AF ostrzy na najbardziej kontrastowy obiekt oraz na obiekt znajdujący się najbliżej (jeśli w obrębie punktu znajdzie się ich kilka). Warto mieć to na uwadze.

Zdjęcie przy choince faktycznie nieostre, ale błąd chyba za duży jak na FF, coś innego musiało pójść nie tak. Drugie zdjęcie jest niemal ok, ale poruszone.

Te zdjęcia testowe zrobiłeś jeszcze bez korekty AF?

Jak radzą koledzy, zrób jeszcze zdjęcie próbne w dobrych warunkach oświetleniowych. Oczywiście nie można wykluczyć jakiegoś rozregulowania obiektywu/puszki, ale miałem K-50 (co prawda z 18-135) i wszystko było ok. Najlepiej byłoby sprawdzić z innym aparatem/obiektywem, co niedomaga. Niemniej sytuacja faktycznie frustrująca, skoro oba zestawy błądzą.

A data na baterii/ładowarce dotyczy tylko tych elementów, aparat mógł być wyprodukowany w innym terminie. :-)

jarkar napisał/a:
Jesteś pewien, że córka nie "gibnęła" się 5cm w tył?

Fotograf też mógł się poruszyć, to się zdarza. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach