kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Testować AF też trzeba umić ;-) Przede wszystkim aparat musi być nieruchomy, należy też korzystać z pilota, albo samowyzwalacza (2s), który aktywuje wstępne podniesienie lustra w Twoim aparacie. Oczywiście, jak już zostało wspomniane, obiekt, na który się ostrzy powinien być równoległy do płaszczyzny matrycy a punkt, na który się ostrzy powinien mieć kontrastowe krawędzie. No i przy tym jest bardzo ważna czułość: najlepiej ISO100.
Najprostsze ustawienie, to trzy większe pudełka lub książki, jedna za drugą w odstępach kilku centymetrów i ostrzenie na środkowy przedmiot:

Gdy w takim przypadku zdjęcia wychodzą ostre, to wina będzie leżeć po stronie fotografa.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
kola01, zanim zaczniesz testować, sprawdź czy masz najnowsze firmware, jeśli nie to zaktualizuj i zresetuj ustawienia..

Firmware K-50
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
plwk napisał/a:
Zrób "test bateryjkowy" ostrząc na LV z detekcją kontrastu oraz przez wizjer i porównaj te zdjęcia.


lub wykorzystaj do tego tą stronę. MZ już na wyświetlaczu aparatu zobaczysz różnicę :) jeśli masz FF/BF

http://www.komar.org/faq/camera/auto-focus-test/
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Dziękuję wszystkim za pomoc. Nie spodziewałem się tak dużego odzewu.
Dołożyłem zdjęcia z dzisiejszego testu bateryjkowego i z linijką. Wszystkie zdjęcia robione przez wizjer dla 3 ogniskowych: 55 mm, 35 mm i 18 mm.
AF ustawiony na 1- punktowy. Celowałem w środkową baterię.

Mi wychodzi na to, że:
przy 55mm - jest front focus
przy 35 mm - jest back focus
przy 18mm - trudno stwierdzić

Oceńcie sami: https://goo.gl/photos/FoxBpkiLyYEMVhUo6
W tej sytuacji, mając jednocześnie front i back focus chyba na nic mi zabawa w mokroregulację AF w menu.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
kola01, mi wychodzi na to, że wszystko jest w porządku (patrząc na zdjęcia z miarą). Znowu powtarzasz ten sam błąd: wysokie iso, dość długi czas i aparat w ręce. Tutaj może też w grę wchodzić Twój błąd.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mam podobne zdanie jak kojut. W tych warunkach, przy takim oświetleniu trudno cokolwiek stwierdzić. Zrób zdjęcia w dzień, przy dobrym świetle i prawdopodobnie będzie w porządku.

Ps. Takie szukanie dziury w całym jest przypadłością która dopada większość początkujących w zabawie z cyfrowym lustrem. Mnie również. Im szybciej z tego wyjdziesz tym lepiej ;-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
kola01, a skąd Ty kolego w ogóle jesteś?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Po co kupiłeś ten sprzęt, zacznij robić zdjęcia a nie testy.

Następny co naczytał się głupot.

Wyprowadź aparat na spacer, daj spokój zdjęciom bateryjek,. Może pamiętacie że udowodniłem że da się zrobić ostre zdjęcie "kitem" przy przysłonie 36. (figurka)

Kolego kola01 poddawałeś zdjęcia jakiejkolwiek obróbce? W jakim trybie fotografujesz? Robisz jpg czy raw?

Z własnego doświadczenia wiem że że nie pomoże sprzętu kupa gdy fotograf ..pa.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Dybon, ale ja zabrałem się za testy dopiero po tym jak polatałem z aparatem i zobaczyłem, że nie ostrzy jak powinien. 80% zdjęć z pierwszego egzemplarza jaki kupiłem wylądowało w koszu właśnie ze względu na fatalną ostrość a nie pierwszy raz robię zdjęcia. Co byś pomyślał, gdy po kilkudziesięciu zdjęciach zrobionych dziecku, okazało się, prawie na każdym zdjęciu twarz na którą celowałeś AF jest mocno nieostra a drobny przedmiot z boku kadru, stojący bliżej obiektywu jest ok. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłem, że coś jest nie tak, że aparat może się tyle razy mylić i dopiero wtedy poczytałem i wykonałem testy i wyszło to co wyszło.
Chcąc mieć pewność poszedłem do znajomego fotografa "ślubnego" a ten po godzinnym teście oddał mi sprzęt mówiąc "jak możesz to zwróć aparat jak najprędzej".
Czy naprawdę uważacie, że zdjęcia są ok? Może faktycznie oczekuję zbyt dużo ale przechodząc, z kompaktu na lustrzankę spodziewałem się przynajmniej takiej samej ostrości a na tym polu akurat jest wyraźnie gorzej.

 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Jak na moje oko, po samplach, też twierdzę, że nie ma co szukać dziury w całym. Szczególnie, że: ISO, czas, światło, statyw. Przy uwzględnieniu tych czynników, rezultaty mogą być jeszcze lepsze i prawdopodobnie okaże się, że ten kit nie jest wcale taki zły...

Naładuj akumulator, odłóż aparat na półkę i poczekaj do weekendu. Weź rodzinę na spacer i zrób kilka zdjęć, a potem wrzuć na forum linka do albumu.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
kola01 napisał/a:
ale ja zabrałem się za testy dopiero po tym jak polatałem z aparatem i zobaczyłem, że nie ostrzy jak powinien. 80% zdjęć z pierwszego egzemplarza jaki kupiłem wylądowało w koszu właśnie ze względu na fatalną ostrość a nie pierwszy raz robię zdjęcia, maiłem kiedyś lustrzankę choć analogową a na moim kompakcie połowę zdjęć robię w manualu. Co byś pomyślał, jakbyś po kilkudziesięciu zdjęciach zrobionych dziecku, okazało się, że twarz na którą celowałeś AF jest mocno nieostra a drobny przedmiot z boku kadru, stojący bliżej obiektywu jest ok. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłęm, że coś jest nie tak, że aparat może się pomylić ale nie może to stanowić zdecydowanej większości sytuacji, dopiero wtedy poczytałem i wykonałem testy i wyszło to co wyszło.

Chcąc mieć pewność poszedłem do znajomego fotografa "ślubnego" a ten po godzinnym teście oddał mi sprzęt mówiąc "jak możesz to zwróć aparat jak najprędzej".


Ale to dotyczyło poprzedniego egzemplarza, prawda? Nikt tu nie twierdzi, że poprzedni był dobry, ale to co pokazujesz z tego - nie wygląda źle ;-)
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Pisząc o 80% zdjęć pisałem o poprzednim egzemplarzu. Tamten jakby w ogóle miał gorszą ostrość, nawet w pkt. max. ostrości. Ten obecny egzemplarz ogólnie ma lepszą ostrość ale podobnie jak poprzedni wykazuje front lub back focus. A znajomy fotograf oceniał ten drugi (mój obecny) egzemplarz.
Pisząc ten post chciałem waszych rad i opinii, bo mogę jeszcze zwrócić sprzedawcy sprzęt. Nie chciałbym zostać z "ręką w nocniku" o ile faktycznie jest coś na rzeczy.
Aparacik ogólnie mi się podoba. Jest wygodny, szybki, sprawia solidne wrażenie. Tylko ten brak ostrzenia mnie boli. W dodatku jak poczytałem, że nowe stałki Pentaxa DA 50mm i DA 35 mm (którąś z tych dwóch planowałem później zakupić) mają koszmarnie mylący się autofocus pomyśłałem, że może pora wycofać się z Pentaxa.

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
kola01, daj znać skąd jesteś, być może jakaś dobra dusza z tego forum mieszka w tym samym mieście i pomoże Ci na żywo z problemem :-)
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
Dzięki za sugestię ale mieszkam w małym mieście i mam już znajomego doświadczonego fotografa pod ręką (fotografia ślubna, okolicznościowa, indywidualne sesje itp).
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kola01 napisał/a:
W dodatku jak poczytałem, że nowe stałki Pentaxa DA 50mm i DA 35 mm (którąś z tych dwóch planowałem później zakupić) mają koszmarnie mylący się autofocus pomyśłałem, że może pora wycofać się z Pentaxa.

Nie wierz we wszystko co przeczytasz w testach. Gdyby faktycznie tak było to nikt przy zdrowych zmysłach nie kupowałby tych obiektywów. A są całkiem przyzwoite.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
kojut napisał/a:
kola01, mi wychodzi na to, że wszystko jest w porządku (patrząc na zdjęcia z miarą). Znowu powtarzasz ten sam błąd: wysokie iso, dość długi czas i aparat w ręce. Tutaj może też w grę wchodzić Twój błąd.


Za statyw robiła mi kolumna głośnikowa postawiona przed biurkiem. Robiłem 5-10 zdjęć w każdym ujęciu i za każdym razem wynik był taki sam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy wyłączyłeś stabilizację? Czy robiłeś ze wstępnym podniesieniem lustra?
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Faktycznie widać lekki FF. Ale zrób jeszcze takie same testy dla światła dziennego bo może się okazać, że problem jest tylko przy świetle żarowym. Jak możesz wymienić ten zestaw to wymieniaj. Wprawdzie można oddać obiektyw do kalibracji ale może to być dłuższa droga. Ja trzy razy musiałem wysyłać do kalibracji bo nie zrobili tego prawidłowo, chociaż to akurat dotyczyło obiektywu marki Sigma. Może z serwisem Pentaxa jest lepiej.
 
kola01  Dołączył: 01 Sty 2017
OK, będę musiał tylko poczekać do soboty i zrobić test przy oknie.

plwk napisał/a:
Czy wyłączyłeś stabilizację? Czy robiłeś ze wstępnym podniesieniem lustra?


Nie/nie. Ale normalnych zdjęć nie robi się z takim opcjami a jak mówiłem testy potwierdzają tylko problem ostrzenia. Jakby normalne zdjęcia były ostre gdzie trzeba a jedynie na testach coś wychodziło to bym nie drążył tematu.

Tak sobie myślę, że testy K-50, które wylansowały go tak wysoko na rankingach, były robione z innymi obiektywami niż kitowy DAL. Podejrzewam, że samo body może być dobre a problem dotyczy jedynie jakości wykonania obiektywów DAL i chyba też DA. Po lekturze testów stałek Pentaxa, które znalazłem w necie (przepraszam, że tyle czytam :) ) dowiedziałem się, że AF jest tam tak słaby, że właściwie powinno się o nim zapomnieć, wnioskuję, że Pentax ma jakiś problem z kontrolą jakości swoich obiektywów lub rozwiązania jakie stosuje wymagają zmian.
Na obecną chwilę skłaniam się do zwrotu sprzętu i zakupu zestawu NIKON D5300/D5500 z kitem 18-105 mm.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak robisz na statywie to stabilizacja zakłóca pracę AF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach