M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Powiem tylko, że mam wrażenie, że nie od tej strony zaczyna nasz kolega. Błądzisz. Szukasz. Miotasz się, bo pragniesz robić fotografię na poziomie pro, a nie wiesz od czego to zależy. To ja Ci powiem od czego - od doświadczenia, a ono wprost proporcjonalnie przekłada się na nabytą wiedzę. Tu nie chodzi o monitory i matryce. Jak się skończy ta historia? Skończy się tym, że za jakiś czas na znanym serwisie będzie na sprzedaż fajny monitor i trochę sprzętu foto. Wszystko w świetnej cenie, od kogoś kto próbował, ale mu nie wyszło.

Moje zdanie - pożycz, zaproś kogoś, albo kup usługę kalibracji monitora w Twoim laptopie. To będzie niewielki wydatek. Jeśli się uda, to wniesie sporo w jakości, a w stosunku do wydanej kasy nic tego nie przebije. Do odrawiania masz DARMOWEGO "smoka" dxo w wersji 9, który może nie jest tak łatwy jak lightroom, ale jakością go przeskakuje. Pytanie czy ruszy na Twoim laptopie. Dlaczego nie sprawdzisz rozwiązań za darmo lub za niewielką kasę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DxO 9 u mnie chodzi na netbooku z Atlonem E-1800 a wysypuje się na znacznie mocniejszym, lecz starszym blaszaku z Intelem.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
plwk, dlatego ma sprawdzić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiem, podałem to jako przykład, że na słabiusieńkim sprzęcie też może chodzić.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
M.K napisał/a:
Moje zdanie - pożycz, zaproś kogoś, albo kup usługę kalibracji monitora w Twoim laptopie. To będzie niewielki wydatek. Jeśli się uda, to wniesie sporo w jakości, a w stosunku do wydanej kasy nic tego nie przebije.
Wybacz, ale matryce w notebookach są z reguły gorszej jakości niż na desktopowych monitorach, a jak widać po moim przykładzie, skorzystanie z kalibratora nie wniosło absolutnie nic poza pewnością, że nie osiągnę zadowalających kolorów.

Ale zgadzam się, że chęć osiągania lepszych efektów fotograficznych w nikłym stopniu zależy od jakości monitora (nowoczesnego, nie mówimy o Herculesie).

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kalibrowałem kiedyś monitor w moim netbooku i była widoczna różnica. Niestety przy reinstalacji oprogramowania zapomniałem skopiować profil :-/
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Bardzo dobry sprzęt. Niezły już na starcie, prosto z pudełka i ponadprzeciętne możliwości kalibracji, jak na budżetowy monitor.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A może zamiast kombinować z monitorem to iść w kierunku mobilnych stacji roboczych jak Lenovo z serii W ?

Ja dla przykładu zdjęcia obrabiam na konwertowalnym Lenovo z matrycą 3200/1800 bo wygodnie mi na takiej rozdzielczości mimo, że nie ma najlepszego odwzorowania barw ale to idzie ogarnąć. Jak mam wątpliwości co kolorów to robię ich kontrolę na drugim ThinkPadzie który akurat matrycę pod względem zgodności bar ma bardzo dobrą.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Marooned, ja nie twierdzę, że są lepsze, choć są modele o bardzo dobrych matrycach....oczywiście bardzo drogie. To jest mało istotne. Najistotniejsze jest to, że Twój jeden przypadek nie może się odnosić do wszystkich. Kalibrowałem już wiele monitorów w lapkach i tylko jeden odmówił współpracy - to był jakiś dell sprzed 8 lat, miał zablokowany profil i nie szło tego obejść, przynajmniej ja nie potrafiłem wtedy. Kalibracja to koszt 30-50 zł, a jak znajdzie kogoś życzliwego na forum, to może i za kawę mu to zrobi. Więc o czy my mówimy i co proponujemy? Rozwiązanie najprostsze - idź, kup, wydaj kasę i miej dalej pretensje, bo znowu coś nie będzie działało.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Akurat teraz pracuję w pracy na następcy Lenovo z serii W, czyli Lenovo P50. Nie wiem po co wbudowali kalibrator, bo kolorami matryca nie zachwyca - gamut pokrywa 58% palety sRGB. Po kalibracji jest poprawnie, ale szczęka nie opada.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Po to, żeby po kalibracji czujnikiem zewnętrznym przez jakiś czas jako tako trzymał parametry :-)
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Obecnie posiadam LG IPS234 (23' 1920x1080). Kosztował w 2012 jakieś 700 zł. Po kalibracji (colormunki display) w zupełności mi wystarcza. Na druku (15x21 i 20x30) trzeba się dobrze przyjrzeć żeby wyłapać różnice. Stąd mój wniosek że nie dorosłem do monitorów EIZO za ponad 4000 zł, a tym samym ich nie potrzebuje. Być może że nigdy na takim nie pracowałem.

Miałem jednak przyjemność popracować (biurowo - CAD, EXCEL) na 27' 2560x1440 i nie ukrywam że zachorowałem na tego typu monitor. Chciałbym kupić coś o tych parametrach jednak mając na uwadze obróbkę zdjęć w LR.

Moglibyście coś polecić w jakiś sensownych pieniądzach? Tak wstępnie myślę o U2715H. Jednak dużo się pisze o nierównym podświetleniu, wiem też że ponad połowa maruderów to osoby którzy wady by nie zauważyli gdyby nie testy mikroskopowe które pokazują wady niewidoczne dla takiego amatora jak ja. Tylko gdy człowiek się naczyta o wadach to sam ich szuka.
Już wiem że 700 zł jak ostatnio to mi się nie uda wydać. Minimum to te 2000 zł. Maksymalnie 3000 ale w jakimś sklepie co by mi raty 0% zaproponował.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Może dołączę się do tematu:

Posiadam wysłużony z niższej półki monitor i chciałbym zmienić na coś lepszego.
Na typowo "fotograficzny" nie pozwolę sobie- ponad 2tys.
Zainteresował mnie EIZO EV2450-BK.
Wg EIZO jest to typowo biurowy monitor. Ja nie jestem profesjonalistą dot. obróbki fotografii, nie zajmuję się zarobkowo.
Myślę, że do celów amatorskich da radę.
Co o nim sądzicie?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bogdan, zajrzyj do PW. Pzdr.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
pazuzu88 napisał/a:
Obecnie posiadam LG IPS234 (23' 1920x1080). Kosztował w 2012 jakieś 700 zł. Po kalibracji (colormunki display) w zupełności mi wystarcza. Na druku (15x21 i 20x30) trzeba się dobrze przyjrzeć żeby wyłapać różnice. Stąd mój wniosek że nie dorosłem do monitorów EIZO za ponad 4000 zł, a tym samym ich nie potrzebuje. Być może że nigdy na takim nie pracowałem.

Miałem jednak przyjemność popracować (biurowo - CAD, EXCEL) na 27' 2560x1440 i nie ukrywam że zachorowałem na tego typu monitor. Chciałbym kupić coś o tych parametrach jednak mając na uwadze obróbkę zdjęć w LR.

Moglibyście coś polecić w jakiś sensownych pieniądzach? Tak wstępnie myślę o U2715H. Jednak dużo się pisze o nierównym podświetleniu, wiem też że ponad połowa maruderów to osoby którzy wady by nie zauważyli gdyby nie testy mikroskopowe które pokazują wady niewidoczne dla takiego amatora jak ja. Tylko gdy człowiek się naczyta o wadach to sam ich szuka.
Już wiem że 700 zł jak ostatnio to mi się nie uda wydać. Minimum to te 2000 zł. Maksymalnie 3000 ale w jakimś sklepie co by mi raty 0% zaproponował.


Sprawdź ten monitor! Benq 27" SW2700PT
Ostatnio kupowałem monitor i brałem go pod uwagę.
 
clif  Dołączył: 27 Maj 2016
Bogdan napisał/a:
Może dołączę się do tematu:

Posiadam wysłużony z niższej półki monitor i chciałbym zmienić na coś lepszego.
Na typowo "fotograficzny" nie pozwolę sobie- ponad 2tys.
Zainteresował mnie EIZO EV2450-BK.
Wg EIZO jest to typowo biurowy monitor. Ja nie jestem profesjonalistą dot. obróbki fotografii, nie zajmuję się zarobkowo.
Myślę, że do celów amatorskich da radę.
Co o nim sądzicie?


To i ja poproszę o opinie na ten temat. Kwota za ten EIZO EV2450-BK mi pasuje bo też szukam do 1500-1600 max.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
olejx napisał/a:

Sprawdź ten monitor! Benq 27" SW2700PT
Ostatnio kupowałem monitor i brałem go pod uwagę.


Można wiedzieć na co się zdecydowałeś?
Na ten teraz obstaję przy Dell u2717D, można dostać do 2200 zł.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
pazuzu88 napisał/a:
olejx napisał/a:

Sprawdź ten monitor! Benq 27" SW2700PT
Ostatnio kupowałem monitor i brałem go pod uwagę.


Można wiedzieć na co się zdecydowałeś?
Na ten teraz obstaję przy Dell u2717D, można dostać do 2200 zł.


Kupiłem Eizo CS2730
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Jeśli mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie odnośnie matryc:

W Wielu wątkach spotkałem się z opinią:
"EIZO s2402 odpuść sobie bo to wyświetlacz TN"

Jakie wady są tego wyświetlacza?
Monitory tego typu są w znośnych pieniądzach i myślę, że mogłyby zastąpić sieciowe monitory.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
"...TN posiada również funkcje, które nie są tak korzystne. Na przykład ma zniekształcenia kolorów, które zdarzają się podczas oglądania z boku. Monitory te posiadają 6 bitową technologię koloru. Nie są one w stanie pokazać wszystkich kolorów z 24 bitowej palety barw (które większość kart graficznych może wygenerować), łącznie około 60 milionów kolorów. Istnieją ogromne różnice w zależności od produktu, ale w najtańszych kolor z grubsza będzie widać tylko w wąskim kącie patrzenia. Łatwo rozpoznać monitory Twisted Nematic po zmianach odcieni kolorów patrząc na obraz z góry lub z boków."

Za http://thedigitalcamera.n...nd-photography/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach