jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
dark64 napisał/a:
Mam podobny dylemat. Na podium zostały

- Pentax-m 50 1.7 ( bo ostry i tani )
- pentax da 50 1.8 ( bo af )
- pentax-m 50 1.4

... i nie wiem w którą iść. Budżet jak widać 300 dla manuali 600 dla af


dla czego nie bierzesz pod uwagę Pentax-f 50 1.7???
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
kazio napisał/a:
Mówisz o tej zwykłej Sigmie


Zwykłej, miałem kiedyś i sprzedałem. Teraz tego bardzo żałuję. Fakt, nie mogę znaleźć na polskim rynku używki od kilku m-cy, co może świadczyć że ludzie nie chcą się pozbywać tego szkła lub że jest go po prostu na tyle mało, że nie występuje rynku.
 
dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
jancewicz napisał/a:
dark64 napisał/a:
Mam podobny dylemat. Na podium zostały

- Pentax-m 50 1.7 ( bo ostry i tani )
- pentax da 50 1.8 ( bo af )
- pentax-m 50 1.4

... i nie wiem w którą iść. Budżet jak widać 300 dla manuali 600 dla af


dla czego nie bierzesz pod uwagę Pentax-f 50 1.7???


Nigdzie go nie ma :/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
dark64 napisał/a:
Budżet jak widać 300 dla manuali 600 dla af

Skoro taki budżet to
- zamiast Pentax-M 50mm F1,7 - Pentax-A 50mm F1,7 - to tylko 100 zł więcej a wygoda ze szkłami serii A jest znacząca a konstrukcja optyczna ta sama.
- rozważyć czy nie lepiej zamiast Pentaxa M 50mm F1,4 który w dobrym stanie kosztuje pod 300 zł nie dołożyć 150-200 zł i kupić Pentaxa-A 50mm F1,4 - to nowa i lepsza konstrukcja optyczna no i mamy pozycję A więc wygoda znacząca.
- za 600 zł lub nieznacznie więcej uda się kupić Pentaxa-F/FA 50mm F1,7 tak jak Ci to kolega jancewicz sugeruje - znacznie porządniej zbudowane obiektywy niż DA i przeznaczone pod FF więc przyszłościowe.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
dark64 napisał/a:
jancewicz napisał/a:
dark64 napisał/a:
Mam podobny dylemat. Na podium zostały

- Pentax-m 50 1.7 ( bo ostry i tani )
- pentax da 50 1.8 ( bo af )
- pentax-m 50 1.4

... i nie wiem w którą iść. Budżet jak widać 300 dla manuali 600 dla af


dla czego nie bierzesz pod uwagę Pentax-f 50 1.7???


Nigdzie go nie ma :/


Na allegro jest jedna sztuka właśnie za 400 zł obecnie :-)
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Niestety ten na All... Ma obitą mordkę - uszkodzone mocowanie filtra....
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
dark64 napisał/a:
jancewicz napisał/a:
dark64 napisał/a:
Mam podobny dylemat. Na podium zostały

- Pentax-m 50 1.7 ( bo ostry i tani )
- pentax da 50 1.8 ( bo af )
- pentax-m 50 1.4

... i nie wiem w którą iść. Budżet jak widać 300 dla manuali 600 dla af


dla czego nie bierzesz pod uwagę Pentax-f 50 1.7???


Nigdzie go nie ma :/


Ja szukałem w dobrym stanie F 50 f1.7 w pl prawie pół roku. W tym obiektywie zaskoczyła mnie szybkość i precyzja AF. Pierwsza moja stałka i przy tym taka dzida. Ogólnie w systemie dziwi mnie masa 50 a brak 105 1,4 i brak współczesnego 85 1,4 ....
BTW. Spotkał się kiedyś ktoś z FA 50 1,7?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
stx napisał/a:
BTW. Spotkał się kiedyś ktoś z FA 50 1,7?
Niejednokrotnie... dlaczego pytasz?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Dobry stan cieszy, wiadomo.

Manuale mają wiele plusów, ale ilość trafionych kadrów może mocno rozczarować. Jak się nie ma za dużego budżetu można spróbować zakupu czegoś w nieco gorszym stanie ale z AF jak już rozważasz taką opcję. Ważne, żeby obiektyw nie był z jakimiś solidnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pierścienie gwintów filtra w seriach F rozpadają się nie koniecznie od upadków, wystarczy krzywo wkręcać filtr i po sprawie, dlatego nie przywiązywał bym do defektów w tym miejscu większej uwagi.

W tej chwili użytkuję najbardziej zniszczoną FA50/1.7 jaką kiedykolwiek kupiłem, za to cena finalnie była dobra - 550zł. Umówiłem się z gościem na odbiór osobisty i jak już przyjechał nie chciałem się wycofywać ;-) Miała być w idealnym stanie, niestety nie dla każdego ideał to ideał. Na szczęście w żadnej , którą wcześniej posiadałem AF nie był tak celny i ostrość nie była tak dobra.

Podsumowując - warto mieć 50 z AF ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
stx napisał/a:
Ja szukałem w dobrym stanie F 50 f1.7 w pl prawie pół roku.

No bez przesady, mógłbym co miesiąc mieć kilka ładnych sztuk ale się ograniczam.
stx napisał/a:
Spotkał się kiedyś ktoś z FA 50 1,7?

Oczywiście, ale jak masz 1,7 seri F to bym się na FA nie przesiadał choć wizualnie może się bardziej podobać.
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
Grzechotnik napisał/a:
stx napisał/a:
Ja szukałem w dobrym stanie F 50 f1.7 w pl prawie pół roku.

No bez przesady, mógłbym co miesiąc mieć kilka ładnych sztuk ale się ograniczam.

No pół roku, jednak dla szukania nie poświęciłem całego życia :) Wygląda że naprawdę mało używana. Jednak pod przednią soczewką ciut przy krawędzi jakby plamka. Myślałem przez chwilę żeby odesłać ale jak podpiąłem to zmieniłem zdanie :) Ale ze mnie buła, już dawno powinienem mieć 50-tke ...

stx napisał/a:
Spotkał się kiedyś ktoś z FA 50 1,7?

Oczywiście, ale jak masz 1,7 serii F to bym się na FA nie przesiadał choć wizualnie może się bardziej podobać.


FA rzadziej trafiałem na Allegro a w zasadzie raz choć w produkcji znacznie dłużej były ponoć. Za swoją F 50 dałem 650. Są FA 50f1,4 ale za minimum 900-950 nowsze ale chyba nie lepsze. Jak patrzyłem na wagi F i FA to jest 35g różnicy, czyli więcej plastiku w FA?

Myślę jeszcze 50 serii A do makro
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
stx napisał/a:
Jak patrzyłem na wagi F i FA to jest 35g różnicy, czyli więcej plastiku w FA?

Albo w FA jest mniej metalu niż w F ;-)


50/1.7 FA czy F są używalne już od pełnych przysłon. Przed próbą zakupu FA 1.4 prosiłem o wiele sampli od sprzedających, jakość obrazowania przy F1.4 w niektórych egzemplarzy była tragiczna i nie zależało to od braku regulacji FF/BF. Obraz był naprawdę nie do przyjęcia, CA i mydło.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
stx napisał/a:
brak 105 1,4


Taki obiektyw ma tylko Nikon... i to od zeszłorocznych wakacji. I kosztuje blisko 10k zł.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
stx napisał/a:
Jak patrzyłem na wagi F i FA to jest 35g różnicy, czyli więcej plastiku w FA?

Zgadza się.
W 50mm F1,7 serii F główny korpus w który wkręcane są przedni i tylny blok optyczny jest metalowy w FA już jest z tworzywa, same bloki optyczne są metalowe.
Ale już w jaśniejszym 50mm F1,4 nie zrobiono tego typu zmiany.
rey napisał/a:
jakość obrazowania przy F1.4 w niektórych egzemplarzy była tragiczna i nie zależało to od braku regulacji FF/BF. Obraz był naprawdę nie do przyjęcia, CA i mydło.

Po pierwsze - całkowicie inne są wymogi dla szkieł o świetle F1,4 a całkiem inne dla szkieł o świetle F1,7 a co za tym idzie co innego przyświeca ich konstruktorom i wcale nie jest to ostrość.
Po drugie - obiektywy serii Fi Fa to często już obiektywy wieloletnie i przed jakimkolwiek testowaniem trzeba mieć pewność co do stanu i mechanicznego i czystości optyki zwłaszcza przestrzeni przysłony. Kiedyś, gdzieś wstawiłem fotki bardziej zaawansowanych przypadków wieloletniego zbierania kurzu w tej okolicy.
Po trzecie - Pentax-F/FA o świetle F1,4 przymknięty do F1,7 będzie w zasadzie nie do odróżnienia od ciemniejszego brata.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Grzechotnik napisał/a:
od ciemniejszego brata
Kiedyś się mówiło - od murzyna.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Grzechotnik, wszystko o czym piszesz jest prawdą, ale jakie by nie były wymogi obiektyw nie ma prawa dawać obrazu tak miernej jakości jakie widziałem 8-)

Ceny bywają na różnym poziomie i są bardzo zbliżone. Niektóre obiektywy wymagają czyszczenia, ktoś niepowołany w nich grzebał lub po prostu były zepsute. Jedno wiem na pewno - NIE chciałbym takiego mieć, dlatego warto powybierać ;-)
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Tak tu czytam i czytam i żałuję że dopiero teraz... Chyba zmoczyłem ponad 500 zeta i zamówiłem: Pentax DA 50mm f/1.8 który nawet nie jest tu brany pod uwagę. Mądry polak po szkodzie ehh.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
josio, to albo nie czytaj, albo nie żałuj. DA 50/1.8 jest świetnym obiektywem, moim zdaniem to lepszy wybór niż archaiczne wynalazki typu SMC-A 50/1.7 czy FA 50/.17. Tym bardziej, że kupiłeś z trzyletnią gwarancją, czego próżno szukać wśród niechcianych śmieci :-P

 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
stx napisał/a:
Ogólnie w systemie dziwi mnie masa 50 a brak 105 1,4 i brak współczesnego 85 1,4 ....
BTW. Spotkał się kiedyś ktoś z FA 50 1,7?


Zawsze możesz kupić leciwe A 85*/1.4 , lub A*135/1.8

Pytanie jakie mnie nurtuje to dlaczego giganci N i C nie mają klasycznych 77mm 43mm i 31mm :mrgreen:

Polecam DA50/1.8 bardzo plastyczne szkiełko... jak pod cropa to takie chyba naj o ile 50mm na cropie komuś pasuje.
Gdyby tylko DA70/2.4 był tańszy .... a ta to DA35/2.4 z tanio i dobrze
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
pipeman napisał/a:
a ta to DA35/2.4 z tanio i dobrze
Kciuk na komórce Ci przepuszcza. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach