bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Nie mam, jak to się robi? Ktoś to robi w Warszawie? Czy taka kalibracja jest długotrwała, czy trzeba powtarzać po każdej wymianie tuszy (nawet na te same Epsona)? Czy da się taką kalibrację zrobić kalibratorem do monitora? Są takie w ogóle? W sumie już od dawna planowałem kupić...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
bbartlomiej, teoretycznie jeśli używasz zarówno tuszu oryginalnego jak i dedykowanych epsonowskich papierów to efekty powinny być właśnie zadowalające. Jeśli natomiast gdzieś idziesz na skróty - i używasz innego papieru niż epsonowski to dla fotografii cz-b należy wykonać profil. Dla kolorowej też byłoby miło, ale o ile przy kolorze trudno jest dla nieumiejętnego oka znaleźć błędy, o tyle dla fotografii cz-b już jest łatwiej. Kalibracja jest stosunkowo trwała - ja mogę nawet rok drukować i trzymać się jednego profilu dla jednego typu tuszy i jednego typu papieru. Przy kolorze wiele przejdzie. Dla cz-b jeśli chce się uzyskać efekty dobre to należy się liczyć z kalibrowaniem częstszym.
Są spektrofotometry, które kalibrują monitory i drukarki. Acha...jeśli w W-wie tego nie zrobisz, to ja się zapytuję gdzie można to zrobić, skoro nie można w stolicy? ;)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Drukarek sie nie kalibruje, tylko profiluje.
Co do robienia profili do papierow innych niz epsonowskie to nie zawsze jest potrzebne bo czesc producentow takowe profile dla l800 udostepnia.
Ukrecic profil dla l800/805 nie jest latwo nawet z dobrym spektrofotometrem, poniewaz atrament jest bardzo specyficzny i efekty metameryzmu niestety czesto wygrywaja...
 
ktosia  Dołączyła: 29 Cze 2016
Kupiłam już tusz InkTec Premium. Mam nadzieję, że będzie ok, bo do tej pory P50 spisywała się super. Drukowała piękne zdjęcia na różnych papierach bez żadnych profili. Fakt, że głównie kolorowe. Mam nadzieję, że wróci do żywych
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
U mnie tusze dopełnione, wydruki próbne (najpierw czyeszczenie) zrobione. Teraz zobaczymy jak będzie znosić przestoje.
PS. przy dopełnianiu L800 olewacie wskaźnik tuszu w oprogramowaniu czy da się go jakoś zresetować? Zresetować (wpisując nr seryjny tuszu) mogłem tylko żółty, którego rzeczywiście było już mało i drukarka sama o to krzyczała.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Mam trochę głupie pytanie, ale już się zgubiłem trochę :cry:

Myślę o l805 żeby drukować zdjęcia, docelowo do albumu 30x30, i o ile 15x10 wszędzie znajduje informację że da się wydrukować, to chciałbym do tego na stronie umieścić drugie, większe zdjęcie. 13x18 to nie do końca 3:2, a nie mogę znaleźć jakoś papierów czy informacji czy 21x15 drukuje ta drukarka? Czy po prostu takiego czegoś się nie drukuje i zostaje tylko 10x15 i 13x18? :-(
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
darkduch napisał/a:
21x15

13x20 - to najbliższy powyższemu standard który oferuje. Ale możesz sobie sam zdefiniować rozmiar papieru.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Nie ma 13x20cm. Sa 13x18cm i 15x20cm.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Spod LR wydrukujesz każdy format jaki Ci się śni nie przekraczający największego dostępnego. Poza tym jak pisze Enzo w samym sterowniku są możliwisci definiowania rozmiarów papieru, ale często z ograniczeniami, czyli z białą ramką.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
squonk napisał/a:
Nie ma 13x20cm

Aż sprawdziłem drugi raz. Jest. Z tym, że to L800 więc może 805 pozbawili w ustawieniach tego formatu?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
W sterownikach zmieniają się możliwe formaty w zależności od tego czy ma się zaznaczone zadruk z marginesem lub bez.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Rozumiem, można samemu wydrukować ustalony w cm, tak żeby nie przekraczał ograniczeń, ale czy wtedy trzeba drukować na np. a4 i wycinać? Bo nie mogę znaleźć innych rozmiarów papieru epsona niż 10x15, 13x18 i różne A... :-(
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
darkduch, a próbowałeś zobaczyć jakie formatki się pojawią jak zaznaczysz zadruk z marginesem?

[ Dodano: 2017-04-25, 15:37 ]
darkduch, acha przy odrobinie sprytu nie musisz drukować na a4 żeby uzyskać zadruk mniejszych formatek nie mając w opcjach sterownika obsługi upragnionego formatu. ;)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
M.K, nie mam jeszcze drukarki :-P na razie zamówiłem 10x15 i jeszcze pozostaje 13x18 kupić papier ;-)
 

leesq  Dołączył: 29 Lis 2014
Cytat
i jeszcze pozostaje 13x18 kupić papier
nie żałuj na 13x18, :-) ,
darkduch napisał/a:
a nie mogę znaleźć jakoś papierów
ostatnio też szukałem 21 x 15 (połówka A4) i znalazłem taki sklep www.centrumpapieru.pl , w zakładce papiery->papiery fotograficzne mają taki format, choć w końcu się nie zdecydowałem bo mam A4 i stwierdziłem, że jak coś to będę ciął na pół
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Pominę jakiej firmy ale moja drukarka łączyła się z siecią a po gwarancji umarła.
W czasach gdy nawet w żarówki montują zegar...
Kupowałem oryginalne tusze i...
Kosztowało!
Teraz chodzę do znajomego labu.
Tolerują mnie a bywam marudny.
Ostatnio wpuszczają mnie przed monitor z plecami operatora, czyli jak jestem niezadowolony z wydruku , to winny jestem ja :-P
w/g mnie, to drukarka albo profi albo wcale. Ta druga musi na siebie zarobić.
Drukowanie co dwa tygodnie?
Tusz nie ma prawa wyschnąć inaczej zapomnij o drukarce, nawet najlepszej, musi pracować inaczej wypluje to co wyschło wcześniej czy później na papier.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Dojrzałem do zakupu drukarki. Otóż przeczytałem cały wątek uff... I jestem jeszce bardziej głupszy. Proszę o konkretną poradę, podsumowanie przez użytkowników epson i Canon.

Szukam drukarki do zdjęć A4 w miarę uniwersalnej. Robię zdjęcia architektury, krajobraz a czasami, zdarzy mi się jakaś sesja rodzinna, śluby. Zależy mi na jakośći zdjęć, ale nie jestem pedantyczny. Zdjęcia mają mieć w miarę naturalne barwy. Drukować bedę chciał na matowy papierach dobrej jakości np. Ilforda . Zdjęcia czarno białe robię, ale nie jest ich dużo. Jednak wymagam od BW aby nie miały zafarbu. Nie posiadam super monitora, ani kalibratora. Zdjęcia obrabiam w LR i wyniki fotolabie są zbliżone do tego co mam na monitorze. Chciałbym żeby drukarka miała

6 kolorów tuszu lub więcej
W miarę dobre odwzorowanie bw
Opcjonalnie
Wifi
Skaner

Zastanawiam się nad modelami
P50, px660, px730wd, xp760 z ciss

Czy jest różnica w jakośći między L800, a P50 itp. z tuszami do L800 i profilami z L 800 i jak można je porządnie skorygować?

Kto drukował programem do BW quadToneRIP na innych drukarkach epson p50 px660 px730wd?

Czy współpracują z sobą i czy efekty są widocznie lepsze?
Czy do tego modelu px730wd xp760 podepnę profile z L800 do papierów Ilforda i epson?

Interesuje mnie jeszcze Canon z względu na tusze BW, współpracę z androidem i WiFi skaner.
Jaki model polecacie?
Czy jakość koloru różni się mocno na 3 tuszach odepson 5 tuszy kolor ? Jaki porządny, zamiennik tuszy kupić? Jak to wszystko porządnie zkalibrować?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jeśli fotografia ma nie mieć absolutnie żadnego zafarbu(zero zafarbu od tuszu) kolorystycznego to albo kupisz pigmentową z trzema czarnymi, albo kupisz szare tusze barwnikowe do drukarek barwnikowych 6 kolorowych i będziesz drukował na sterownikach dedykowanych do tuszy szarych.
Różnic między epsonami 6 kolorowymi nie zauważysz w jakości. Mogą występować różnice w prędkości zadruku, wynikające z ograniczenia software'owego.
Moje doświadczenie z fotolabami było takie, że nigdy nie miałem z nich odbitek neutralnie szarych. Zawsze coś było nie tak. Ale to były czasy filmów, a i ja nie korzystałem z jakichś super hiper b&w. Więc być może masz neutralne z fotolabu mokrego.

Jeśli chcesz drukować na drogich papierach to posiadanie "kalibratora" jest wskazane ze względu na duże straty na każdej kartce źle wydrukowanej. Posiadanie go do fotografii stricte b&w jest zbyteczne.

Jeśli chcesz bez kombinacji drukować na barwnikach to możesz zwrócić się w stronędrogich canonów klasy Pro formatu A3. Wyższe modele mają szare kolory barwnikowe. Nie będzie tanio. Ale będzie jakościowo.

Pytanie czy warto w Twoim przypadku? Skoro drukujesz mało to może się okazać, że nie zdołasz zamortyzować sprzętu. Pojmę też opcję, że pragniesz sam sobie drukować i uszanuję ją.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Dziękuję za odpowiedź. Z fotolabu BW. różnie mi wychodził i zafarbem. Jednak mam blisko studio w którym BW było prawie idealne jeśli brałem drogi papier mat i mieli dobre tusze. Takie odbitki to tanie nie były.
Chodzi mi o to aby fotki były lepsze od tego co oferuje internetowa drukarnia. Nie robię dużo BW. Jeśli zafarb będzie minimalny to to zakceptuje. Wolę systematycznie sobie drukować sam niż zamawiać z neta, lub dobrze i drogo w mieście. Drukarka musi mieć rozsądną cenę nie wydam 2k na druk bo nie jem chleba z tego pieca,(czasami dorobię) 1k PLN to granica. Drukarka ma być na prywatny urzytek.
Cytat
albo kupisz szare tusze barwnikowe do drukarek barwnikowych 6 kolorowych i będziesz drukował na sterownikach dedykowanych do tuszy szarych

Rozumiem że po takiej zamianie to powrót do koloru jest praktycznie niemożliwy i trudny?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jakie miałeś ceny dla danych formatek?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach