ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Michu napisał/a:
Brigde jest darmowy, jeśli masz konto Adobe.
A jaka jest gwarancja że któraś nowsza jego wersja nie będzie płatna? Mnie jako klienta zasadniczo już stracili. I stracili by definitywnie gdyby nie to że wykasowanie LR oznacza dla mnie utratę wielu godzin pracy nad zdjęciami której już nie będę mógł wykonać ponownie. Niestety fotografia dla mnie to tylko hobby i nie będę już miał nigdy czasu na ich ponowną edycję. Co nie znaczy że nie rozwiążę problemu inaczej i pozbędę się programów Adobe definitywnie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
ZbyszekB napisał/a:
A jaka jest gwarancja że któraś nowsza jego wersja nie będzie płatna?
Ale przecież to dotyczy każdego producenta oprogramowania. Jakiś czas temu Apple zaprzestał rozwijania Aperture, potem uśmiercił świetny iPhoto. Można? morzna!
Poza totalnie nie rozumiem, o czym piszesz w kontekście utraty wielu godzin pracy. Lr6 wciąż działa, obsługuje najnowsze aparaty, a nawet jak przestanie mieć wsparcie, to nie rozumiem, dlaczego nie będziesz mógł zgrywać zdjęć poprzez DNG Converter, by pliki były zgodne z Twoją wersją używanego programu.
Jaką masz pewność, że po przejściu np. na DigiKama producent nie porzuci go? Albo że za jakiś czas będziesz miał tak doskonałą pracę, że wydanie 50zł miesięcznie na oprogramowanie nie będzie stanowić absolutnie żadnego wyrzeczenia?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Swego czasu zakupiłem Adobe Creative Suite Design Premium. Nówka, w pudełku 3 płyty, prosto ze sklepu w Ameryce.
Ale cóż z tego, skoro upgrade do następnych wersji w Polsce kosztowało już tysiące...
Zostałem ze starą wersją. Ale wciąż daje radę, o ile się wie co i jak.
Za oceanem wciąż to żaden cenowy luksus, u nas (w ogóle w Europie) to zdzierstwo.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Adobe CC w górę i zaczyna się to czego można było się spodziewać . . . powód wahania kursu walut, ciekawe jak u nas będzie prowadzona polityka. Jednak wydaje mi się, że taniej nie będzie tylko drożej z czasem. Na razie jest przyzwyczajanie, zdobywanie rynku, napełnianie chmury, wycinanie pudełek

http://www.digitalartsonl...rices-by-up-60/
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
No a ja pójdę pod prąd. Ostatnio znajomy zainwestował w dyktafon. I bez grzebania w suwaczkaczch, profilach i ustawieniach zabrał go na koncert plenerowy, z nagłośnieniem takim se. I w domu odsłuchaliśmy- jakoś powaliła na kolana. Oczywiście zaletą mikrofonu dołączanego do kamery jest oczywiście lepsza synchronizacja- coś z coś.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
unbreakable napisał/a:
Na razie jest przyzwyczajanie, zdobywanie rynku, napełnianie chmury, wycinanie pudełek

Z pudełek, to został tylko Lr 6. Nie liczę tu PSE, bo to taki maluszek na boku.
Może za jakiś czas będzie trzeba się rozejrzeć za konkurencją. Oczywiście jak Lr 6 się zestarzeje na tyle, że sensowna cenowo konkurencja go przegoni pod wieloma względami ;-) Dla kompletnego amatora, takiego jak ja, tania w miarę konkurencja - a taki był dotąd Lr. Szczególnie kolejne wersje upgrade Lr nie drenowały kieszeni - i to było fajne.

A tak na marginesie - DxO znów "atakuje" wersją 9 za darmo. Przy okazji jest obniżka ceny ze wersję Elite od $149. Wersja 9 oferuje obsługę Pentaksów do K-5 IIs / K-50 włącznie.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
komtur napisał/a:
Może za jakiś czas będzie trzeba się rozejrzeć za konkurencją. (...) Dla kompletnego amatora, takiego jak ja, tania w miarę konkurencja - a taki był dotąd Lr. Szczególnie kolejne wersje upgrade Lr nie drenowały kieszeni - i to było fajne.
Ja mam dokładnie tak samo.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Konkurencja zaczyna ciekawie kiełkować (On1 Photo, Exposure X), ale dopóki Lr6 będzie czytał mi pliki z aparatów, to raczej nie nastąpi przesiadka. Pomimo kilku braków, to narzędzie które mi w zupełności wystarcza i które doskonale znam, więc praca w nim jest szybka, produktywna i z przewidywanymi efektami końcowymi.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Nie jest wykluczone, że Lr 6 nie jest ostatni w serii, a to wiedzą (?) tylko w Adobe. Wciąż jest nierozwiązana kwestia niedostępności samego Lr w wersji CC. Można go mieć tylko jako duet z Ps za jakieś tam kilkanaście Euro/miesięcznie (chyba). Sam Lr w tej formule musiałby chyba być znacznie tańszy, a to z kolei pewnie Adobe nie pasuje. Problem w tym, że jest wielu takich jak ja, którzy wcale nie potrzebują "dużego" Ps, ale za to korzystają z samego Lr. Możliwe, że losy "pudełkowego" Lr wciąż się ważą. W każdym razie, jak napisał Michu, póki Lr czyta pliki z naszych aparatów - nie ma pośpiechu. Cieszy, że konkurencja np. w postaci DxO poczyniła ostatnio znaczne postępy i jednoznacznie daje do zrozumienia, że tradycyjna dystrybucja wciąż jest dostępna.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie chcę Cię Komtur zasmucać, ale pojedynczy program CC kosztuje 24€, a pakiet Lr z Psem 12€. Tak więc sam Lr i tak kosztowałby 24€. To po prostu ukłon w stronę fotografów. Z tego, co pamiętam, to Adobe jednoznacznie zadeklarowało, że CS6 jest ostatnią wersją pudełkową. I tak niestety będzie. Przemawiają za tym zyski firmy z abonamentu. Boleję nad tym oczywiście, ale z drugiej strony, daje to szansę na rozwój innym firmom. Na chwilę obecną alternatywą dla PSa jest Affinity Photo, czekam tylko na podobną alternatywę dla Lightrooma. I pomimo całego swojego przywiązania do Adobe - cóż, to tylko narzędzie. Nie odpowiada - zmieniam na inne.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Michu napisał/a:
pojedynczy program CC kosztuje 24€, a pakiet Lr z Psem 12€. Tak więc sam Lr i tak kosztowałby 24€. To po prostu ukłon w stronę fotografów

Otóż to. Nie wiadomo tylko jak długo w tym ukłonie wytrzymają. Możliwe więc, że Lr zniknie z oferty jako pojedynczy program w ogóle i będzie go można kupić tylko w pakiecie z Ps. Inaczej musiałby być, jako pojedyncza aplikacja, paradoksalnie droższy niż w pakiecie z Ps. Ciekawe tylko dlaczego oficjalnie zakończyli historię "pudełkową" wszystkiego oprócz Lr. Może Lr, jako pojedynczy program, w ogóle zniknie. Kto ich tam wie. Ale ja się specjalnie nie smucę ;-) Lubię zgłębiać nowości, więc w razie czego, jeśli będzie trzeba, chętnie spróbuję czegoś nowego. A Affinity Photo rzeczywiście zapowiada się świetnie. Już pierwsza wersja jest bardzo dobra. Jeśli utrzymają tempo i nic im się nie stanie ;-) , to kolejne wersje mogą naprawdę namieszać na trochę zablokowanym przez Adobe rynku.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Wersja 6 jest już trochę na rynku i użytkownicy pewnie wyrobili sobie zdanie na temat prędkości. Interesuje mnie szybkość samej obróbki (Develop). Jak mocny trzeba mieć sprzęt żeby pracować płynnie?
Obecnie używam LR 4.4, nie przyjmuję do wiadomości używania LR i płacenia abonamentu. Tylko wersja pudełkowa, a coś mi mówi że czasu na zakup BOX-a zostało niewiele.

Moja konfiguracja
i5-4690
16GB RAM
SSD (program + cache + podglądy)
HDD (pliki RAW)

Pliki z K-3II, w jednej sesji do 130 zdjęć, jednak najczęściej około 40.

Napiszcie czy ktoś ma podobny konfig i jest szybko/wolno.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na wersji 6.1 pracuję na
Intel E5200
4GB RAM (płyta główna więcej nie przyjmie)
SSD w trybie SATA 2 - SATA 3 płyta główna nie obsługuje (program + cache + podglądy)
HDD (pliki RAW)

Robię dla wszystkich RAWów inteligentne podglądy i wtedy reakcje na suwaki są mniej więcej w czasie rzeczywistym. Prędkość reakcji nie zależy od wielkości RAWów. Na pełnych RAWach z matrycy większej niż 6GB nie da się pracować.

 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
pazuzu88 napisał/a:
Napiszcie czy ktoś ma podobny konfig
Nawet identyczny :mrgreen:
LR chodzi bez problemów. Przy operowaniu suwakami tylko czasami widać lekkie opóźnienie. Przy malowaniu pędzlem często też obserwuje opóźnienie, co jest irytujące bo chciałbym widzieć zmiany na bieżąco. Rozwiązaniem jest "malowanie" małymi porcjami.

Wersja 6 jest można powiedzieć pierwszą moją "na pełen etat". Wcześniej tylko przez chwilę używałem którejś 5, więc nie jestem w stanie powiedzieć nic na temat zmian w szybkości działania.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pazuzu88 napisał/a:
i5-4690
16GB RAM
SSD (program + cache + podglądy)
HDD (pliki RAW)

To samo tylko z 8 GB RAM - w wersji CC nie dostrzegam żadnych opóźnień zarówno w pracy z RAW-ami z K-5 jak i 80 GB TIFF-ami z Foveona. Zapis oczywiście trwa chwilę dłużej ale machanie suwakami daje efekt natychmiastowy.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Zapis, czy generowanie podglądów nie stanowi dla mnie problemu bo zawsze mogę iść zrobić herbatę w tym czasie:)
A mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi z inteligentnymi podglądami?

LR 6 wspiera obsługę GPU, w takim razie jaka jest najtańsza karta która znacząco poprawi pracę względem wbudowanej Intel HD 4600?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LR może pracować nie na pliku RAW, lecz na dużo mniejszym pliku podglądu. W opcjach importu można zaznaczyć tworzenie pliku podglądu. Oczywiście przy słabszych konfiguracjach trochę czasu zabiera stworzenie plików podglądu, ale sama praca jest dużo płynniejsza. Dopiero eksport jest robiony z pliku RAW.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Czy te previews zajmują dodatkowo miejsce na dysku?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na pewno.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
shaper zdecydowanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach