kojut  Dołączył: 13.04.2011
M.W, a próbowałeś utrwalić jeszcze raz?

M.W  Dołączył: 20.08.2008
Cytat
M.W, a próbowałeś utrwalić jeszcze raz?

Najpierw zamówię większy koreks (2x120). Skrócę czas wywoływania kilku 120 w stosunku 1+3 :-) Tylko pytanie, co mi da ponowne utrwalenie miejsc na negatywie (kropki), gdzie nie ma żelatyny. Tam nic nie ma, jest tylko przezroczyste podłoże, folia.

pyciar  Dołączył: 29.06.2007
Pierwszy wieczór z powiększalnikiem i papierami (wcześniej tylko wołałem negatywy) i pierwsza wpadka :mrgreen: :
Na paskach próbnych ustaliłem prawidłowy czas naświetlania ale w międzyczasie potrąciłem korbkę ostrości. Otwarłem więc szkło, wyostrzyłem jeszcze raz, ułożyłem papier i naświetliłem. Po wrzuceniu do wywoływacza w 20 sekund odbitka zrobiła się cała czarna. Już wiedziałem że coś poszło nie tak. Przerwałem proces ale utrwaliłem papier.
Spojrzenie w lewo i już wiem :) nie domknąłem przysłony i zamiast f/11 miałem f/3,5.

rychu  Dołączył: 08.10.2006
pyciar napisał/a:
zamiast f/11 miałem f/3,5.

Witaj w klubie :-D

[ Dodano: 2017-01-09, 21:41 ]
costa napisał/a:
Liczy się ilość. Im więcej, tym lepiej.
Aktualna lista zwycięzców:

No właśnie jest taka lista ? :evilsmile:

[ Dodano: 2017-01-09, 21:57 ]
Tak tu smutno :mrgreen:

Throwend  Dołączył: 26.04.2007
Dobry wieczór (obecnie).

Dawno mnie tu nie było (2013), głównie z powodu zaprzestania fotografowania - trzeba wiedzieć kiedy dać spokój. Ale trudno sie poddać nawet pomimo tego, że przez ostatnie dwa lata nie ruszałem aparatu innego niż w telefonie, żeby zrobic zdjęcie jakiegoś dokumentu... Jeszcze przez jakieś dwa lata próbowałem analoga. Dziś się zastanawiam czy nie spróbować znowu, a wszystko przez rozmowę z panią fotograf, która robiła mi zdjęcie korpo.

Trudno to nazwać wpadką w ciemni, ale związana ;-) Przeglądając pochowane po różnych pojemnikach śmieci otworzyłem jeden ze sprzętem ciemniackim i znalazłem to:

Słoik z utrwalaczem 1+4 stojący tam od dwóch lat z zakrętką dziurawą jak sito i ramkę zeżartą przez rdzę...

Myślicie, że jeszcze się do czegoś nadaje? ;-)

Zdjęcie do tego działu to chyba wszystko co można wycisnąć :mrgreen:

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Throwend napisał/a:
Myślicie, że jeszcze się do czegoś nadaje? ;-)

oczywiście, że się nadaje. Do utylizacji :-D

To i ja się pochwalę (chociaż nie wiem czy jest czym :-P ) : byłem ostatnio w ciemni i niestety chyba użyłem za dużo znieczulacza ( :-B ). Przy jednej z ostatnich odbitek przy wyjmowaniu papieru z maskownicy namacałem że gładka strona była od dołu. Zaryzykowałem, odwróciłem papier i naświetliłem jeszcze raz. W trakcie wołania wyglądało że jest ok ale po wysuszeniu i w świetle dziennym okazało się że na niebie mam dziwne plamy. Z godzinę zastanawiałem się co to jest, w końcu obejrzałem odbitkę w lusterku i okazało się że to lustrzane odbicie obrazu z poniżej horyzontu.
Wniosek: papier fotograficzny przepuszcza światło :P
Wniosek 2: jedno :-B w ciemni nie zaszkodzi ale :-B :-B :-B :-B już może

Tak, papier przepuszcza światło. Odpowiednio długo naświetlając można uzyskać ciekawe efekty.

Generic  Dołączył: 09.11.2007
A to ci psikus...

Krokus 800, ale szpule takie bez "kulek". Standardowo, nawinąłem film, trochę głębiej, czyli tak, żeby końcówka weszła jeszcze z 1/3-1/2 obwodu dalej niż się prowadnice zaczynają. Przy wołaniu kręcę szpulą zamiast robić przewrotki. No i w pierwszej minucie, przy kręceniu od razu coś było nie tak. Kręcąc w jedną stronę zaczął się opór, w druga ok. Pomyślałem - ooo chyba mi się film odwinął i wadzi końcówka o ścianę koreksu? Ale jak?
Dokończyłem wołanie starając się kręcić już tylko w drugą stronę. Potem utrwalenie, płukanie metodą Ilforda, otwieram i o zgrozo. Mam odwinięte dobre ćwierć jak nie lepiej kliszy i przyklejone do ścianek koreksu aż po samą pokrywkę o-\
Aczkolwiek na pierwszy rzut oka wszystkie klatki wywołane równo - zobaczymy jak wyschnie i przeskanuje.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Generic, kręciołki trzeba robić w stronę przeciwną do nawiniętego filmu. Wtedy unikamy takich niespodzianek. Też kilka razy-w dawnych czasach-tak miałem zanim połapałem się o co chodzi. Pzdr.

powalos, faktycznie trafiłeś z kierunkami. Przy kręceniu "pod włos" wyszedł ten problem. Tylko, że zawsze tak kręciłem, bo umyśliłem sobie, że wtedy się lepiej chemia wymiesza, jak ją wmuszę pomiędzy zwoje kierunkiem kręcenia.

Aczkolwiek to moje "zawsze" to w granicach kilkunastu razy, bo wcześniej robiłem przewrotki. Tak czy siak - dzięki za potwierdzenie, że w tym problem. Już nie będę tak robił, bo szkoda tych rys co mi się porobiły i w dodatku coś się trochę posklejało w paru miejscach chyba. Ale z grubsza film wyszedł w porządku.

Generic, Krokus 800 ma szczelną (no może tak na 95-99% - zawsze kilka kropel mi ucieknie) pokrywkę. Dlaczego nie robisz nim fikołków? Mam wrażenie że to pewniejsza metoda tym bardziej że nie trzeba pamiętać w którą stronę kręcić szpulą.

pyciar, nie mam dekielka o-)
Tzn. mam, ale dorobiony więc tak w 85% szczelny. Ale nie w tym rzecz. No może troszkę. Nie wiem czemu się przerzuciłem na kręcenie.

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
To się nazywa wpadka. I to od razu wielociemniowa!

Foto 9/1979

D..a nie fotograf. Testować chemię na wartościowym negatywie. I jeszcze się awanturuje. Bez krawata pewnie :mrgreen:

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Mój debiut tutaj. Przyszedłem się pochwalić, że dziś zlewając utrwalacz po kąpieli wlałem go do butelki z wywoływaczem. Brawo JA :mrgreen:

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
To teraz pora na monobath. ;-)

szybkiparowoz  Dołączył: 20.02.2011
Ja to się już cieszę, jak mi się strona z tym tematem ładuje.

Penteusz  Dołączył: 27.03.2012
Bo każdy swoje uciechy ma :roll:

Skocz do: