Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Techniki fotografi czy jak kto woli, fotografia kreatywna
Nie tak dawno w którymś wątku, ktoś ( coś mi świta że @kojut) opisywał technikę dzięki której zdjęcie wyglądało, jak by było zrobione w dzień a jednocześnie widać było gwiazdy. Niestety znaleźć nie mogę, kojarzy koś o co chodzi i jak się ta technika nazywa?

A aby nie było tylko o tym to przy okazji, znacie jeszcze jakieś inne (fotografia cyfrowa), jeżeli tak prosił bym o podanie nazwy, opis znajdę w sieci ale jakieś pół zdania by nie zaszkodziło. Chodzi mi o coś w rodzaj
- portret - rozmycie tła za modelem
- panoramowanie - pokazanie ruchu poprzez tło
- ? długie czasy z filtrami ND - efektowne chmury lub płynąca woda
- The Brenizer Method - łączenie serii zdjęć wykonanych jasnym tele
- ...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Sid Gotama napisał/a:
- portret - rozmycie tła za modelem

Ogniskowa, przesłona
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Sid Gotama napisał/a:
- panoramowanie - pokazanie ruchu poprzez tło


łapiemy ostrość na np. "biegaczu", "samochodzie" poruszającym się wzdłuż śledzonej przez nasz płaszczyzny i podążamy za obiektem w czasie ekspozycji, tutaj musimy już panować na czasem ekspozycji a ruchem naszym za obiektem śledzonym.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Sid Gotama napisał/a:
- ? długie czasy z filtrami ND - efektowne chmury lub płynąca woda


Serio?
- ? długie czasy z filtrami ND - efektowne chmury lub płynąca woda
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@Michu, dzięki
@bybon, szczerze mówiąc pojęcia nie mam o co Ci chodzi.
Pokazałem przykład trzech technik których szczegółowy opis, co i jak można znaleźć w internecie więc rozmowa na ich temat mnie nie interesuje, nie po to założyłem temat.
Chcę poznać jakieś nowe (dla mnie).

PS
A Ty filtry szare np ND1000 stosujesz do czegoś innego niż wydłużenie czasu naświetlania?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Sid Gotama napisał/a:
@bybon, szczerze mówiąc pojęcia nie mam o co Ci chodzi.


I wzajemnie.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jak np. zrobić podobne zdjęcie:


Bo na pewno technika będzie inna niż takiego:


[ Dodano: 2017-02-04, 02:19 ]
dybon napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
@bybon, szczerze mówiąc pojęcia nie mam o co Ci chodzi.


I wzajemnie.


To tym bardziej nie rozumiem?
W pierwszym poście napisałem:
"...A aby nie było tylko o tym to przy okazji, znacie jeszcze jakieś inne (fotografia cyfrowa), jeżeli tak prosił bym o podanie nazwy"

Ale chciałby się dowiedzieć o co Ci chodzi z filtrami ND, co jest dziwnego w tym że ja je wykorzystuje do wydłużania czasu naświetlania by urozmaicić wygląd płynącej wody czy też poruszających się chmur?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Chyba nie wiem o jaką technikę Ci chodzi, ale jakbym miał zrobić zdję ie nr 1 to bym wziął statyw i długi czas i szeroki obiektyw. Gdzieś w sieci jest wzór na obliczenie czasu w zależności od ogniskowej, żeby gwiazdy byly punktami a nie kreskami. Z tym dniem to może chodzi o to, że dobre zdjęcia gwieździstego nieba nie są robione w nocy tylko późnym wieczorem a. A znkolei takie zdjęcia w mieście robi się jak najjaśniejsze. Wyglądają trochę jak w dzień a później ściemnia się w postprocesie. Nie robiłem - czytałem

Co do drugiego zdjęcia, to chyba robi się to przez złączenie ze sobą kilkunastu zdjęć ale może ktoś potwierdzi.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Fotografia otworkowa - pinhole
Fotografia obiektywem tilt/shift
Fotografia przysłowiowym słoikiem(przerobione szkła)
Fotografia endoskopowa w środowiskach zamkniętych typu mrowisko czy termitiera
Fotografia z użyciem wielu lamp błyskowych wyzwalanych w jednym momencie
Fotografia poklatkowa
Wielokrotna ekspozycja na jednej klatce prosto z aparatu
Używanie różnych akcesoriów w portrecie przy świetle zastanym i błyskowym
Low key i high key prosto z aparatu
Zapewne jest jeszcze sporo....
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Te gwiazdy to tzw. ETTR (Expose To The Right).
Maksymalnie otwierasz przyslone obiektywu, czas taki zeby nie bylo widac poruszenia gwiazd, ISO tak zeby histogram dotykal sie prawej strony, ale bez przepalen. (Pamietaj, ze histogram widziany w aparacie ma mniejszy zakres niz w RAWie). Nastepnie obrobka.

pz
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Techniki macro - obecnie składanie wielu ujęć w jedno o większej głębi ostrości - tutaj program potrzebujesz, ale regularnie jest do pobrania za darmo program od Franzis
Szparowanie w fotografii - też programowe techniki
Fisheye
Perspektywę ptaka i perspektywę żaby też dobrze byłoby zgłębić
Fotografia głębokiego nieba przy pomocy teleskopów(droga i raczej dla prawdziwych diehardów)
Filtry w fotografii
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Sid Gotama, zdjęcie pierwsze: niebo to raczej składak (stack) z co najmniej kilku ujęć, a dół albo doświetlony latarkami czy światłami samochodu(ów), albo zrobiony tuż po zachodzie słońca (niebo dużo później) i całość złożona w jedno zdjęcie. Taki HDR :-P
Zdjęcie dwa: jak już SlicaR pisał, jest to sklejka (stack) kilkunastu ujęć. Jak to się robi? Ustawiasz sobie Gwiazdę Polarną tam, gdzie Ci pasuje, bo to wokół niej gwiazdy będą się "kręciły", wybierasz iso 1600 lub 3200 żeby uwiecznić jak najwięcej ciał niebieskich, czas dobierasz tak, aby gwiazdy wychodziły rozmazane (1 minuta) i naświetlasz kilkanaście klatek, jedna po drugiej (w P masz funkcję "zdjęcia z przedziałem czasu" ;-) ). Na koniec tzw. "dark": zdjęcie ciemnej klatki (najczęściej z założoną zatyczką na obiektywie) na tym samym ISO aby zapisać tylko sam szum. Potem wszystko wrzucasz do programu do składania astro (AstroStack albo DeepSkyStacker) i gotowe.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pierwsze to nie jakiś tam HDR tylko jeżeli to składak, to DRI. Kojut - widziałeś kiedyś noc rozświetloną przez światła samochodu? Albo latarkami?
Zabawne, że niektórzy użytkownicy piętnują Sid Gotamę, a nie potrafią wytłumaczyć przykładów. Moim zdaniem ten wątek powstał po to, by wzbogacić swoją wiedzę. Jeżeli ktoś pisze, że rozmyte tło w portrecie to ogniskowa, przysłona (swoją drogą GO nie zależy od ogniskowej, tylko od skali odwzorowania), to oznacza, że ma niewielkie pojęcie o fotografii. Dochodzą przecież jeszcze obiektywy TILT, technika Brenizera o której wspomniał autor wątku...
Jeżeli jesteście zadufani w swoim ego i nie macie zamiaru się rozwijać, wzbogacać warsztatu, to może darujcie sobie ten wątek (albo i całe forum)? Jesteśmy tu po to, by sobie pomagać i uczyć.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Usuwanie ludzi ze zdjęć krajobrazu miejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=6CCoOS4IggY
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Michu napisał/a:
Jeżeli jesteście zadufani w swoim ego i nie macie zamiaru się rozwijać, wzbogacać warsztatu, to może darujcie sobie ten wątek (albo i całe forum)? Jesteśmy tu po to, by sobie pomagać i uczyć.


Podoba mi się to zdanie! Oczywiście, żeby sprzedać swój wieloletni warsztat trzeba nieco samozaparcia, ale z drugiej strony nie jest tak, że komuś coś podpowiesz i nagle ten ktoś Cię z interesu wykoleguje. Podpowiedź to tylko, lub nawet coś ważnego, coś co naprowadza, taki punkt kontrolny w świecie, tutaj w świecie fotografii. Ten wątek jest bardzo potrzebny dla każdego. Ja sam mam np. problemy z otrzymaniem zapierających dech w piersi landschaftów, i zapewniam was, że to nie wynika z braku sprzętu czy ogólnej wiedzy. Nie wychodzi mi i tyle. Owszem mało czasu poświęcam.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Michu napisał/a:
Pierwsze to nie jakiś tam HDR tylko jeżeli to składak, to DRI.

Jak zwał, tak zwał... :roll:
Michu napisał/a:
Kojut - widziałeś kiedyś noc rozświetloną przez światła samochodu? Albo latarkami?

Prosze bardzo na pierwszym zdjęciu pierwszy plan doświetlony żarówkami, a drugie i trzecie zdjęcie świecone latarkami LED. To znowu doświetlane swiatlami samochodu. Da się? Da! Reflektory można obniżyć lub użyć przeciwmgielnych aby światło było jak najniżej. I nie trzeba się przejmować górą, bo i tak będzie doklejana w PP
Michu napisał/a:
Zabawne, że niektórzy użytkownicy piętnują Sid Gotamę, a nie potrafią wytłumaczyć przykładów.

Kto? Ja? Napisałem jednego posta w tym temacie i tylko takiego, w którym staram się właśnie wytłumaczyć techniki, jakich się używa w tego typu fotografii. W całkowitym przeciwieństwie do Ciebie :-P
Michu napisał/a:
Jeżeli jesteście zadufani w swoim ego i nie macie zamiaru się rozwijać, wzbogacać warsztatu, to może darujcie sobie ten wątek (albo i całe forum)? Jesteśmy tu po to, by sobie pomagać i uczyć.

Jestem dokładnie tego samego zdania.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Co do tego pierwszego zdjęcia to nie jestem. Pewny czy to składak. Kiedyś robiłem podobne zdjęcia jedną klatką na konkurs oczko autoportret. Wrzucę jak wrócę do domu.

P.S. W ramach OffTopu bardzo martwię się o społeczność naszego forum. Nikt do tej pory nie pisał o fotografii klonoskopowej. To podejrzane...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo to temat do dupy ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach