Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ale wiesz, że przystąpienie do Jednego Aparatu nie oznacza zakazu korzystania z pozostałych swoich analogów? :-D
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Miałem się dziś zabrać za wywołanie kolejnego filmu i pojawił się problem. Jest to Rollei Retro 400S i chcę go wywołać w ID-11. Według informacji na opakowaniu dla 20 st. C. czas powinien wynosić 16 minut. Natomiast w tabeli na Digitaltruth podają czas 11 minut dla tej samej temperatury! Komu wierzyć?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Daniel kr, czy na pewno podane jest to dla tych samych rozcienczeń wywoływacza?
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Tak. Obydwa czasy podane są dla rozcieńczenia 1:1 i temp. 20 C.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
IMHO czasy w massive dev chart wygladaja dziwnie.
Bez rozcienczania 10,5 minuty
1:1 11 minut
1:3 18 minut.

Karty producenta nie moge znalezc, wszystkie wygladaja na okrojone.
Tak czy siak ja wolalbym wedlug opakowania.

Pz
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ale producent podaje czas wywoływania dla tego filmu 10.50

Daniel kr, musisz mieć starszy negatyw z inną formułą, dlatego rób tak, jak na pudełku.
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Na digitaltruth jest coś namieszane chyba.
Dla 20 st. C. jest 11 min. A dla 19 st.C. 24 minuty? Chyba za duża różnica?
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Doczytaj "notes" - to jest "semi stand developement" (czyli najpierw mieszane przez jakis czas, pozniej raz na kilka minut).

pz
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Wywołałem tego RR 400S tak jak napisali na opakowaniu czyli przez 16 minut. Muszę przyznać że mam mieszane odczucia. Dużego kontrastu się spodziewałem ale ogólnie to ciemność :-P Czytałem że nie trzyma czułości ale aż tak? Wszystko naświetlane na 400 ISO i tak wywołane. Wywoływacz świeży, koziołki przez pierwsze 30 s. i później przez 10 s. co minutę. Do tego gdzieniegdzie dziwne zielone zabarwienie.
Większy problem tkwi jednak gdzie indziej. Na skanach i odbitkach wszędzie mnóstwo zanieczyszczeń jakby jakichś kłaczków. Czy nie powinni przed skanowaniem przetrzeć negatywu? Jak temu zapobiec w przyszłości? Płukałem metodą ilfordowską i później w Mirasolu 2000 Antistatic? A może coś poszło nie tak i to np. popękana emulsja? Załączam zdjęcia do wglądu.


 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
kłaki - skanowanie wymaga zachowania pewnej sterylności, niestety
grucha w dłoń
hint na wunderwaffe: pomaga radykalnie zwiększenie wilgotności w miejscu skanowania (przetarcie czystą mokrą ścierką stołu, nawet podłogi). Bez przesady, sauna szkodzi, ale generalnie odkąd to odkryłem (20 st. C, i wilgotne powierzchnie), kłaki mam pomijalne.
dywanów też unikać, od kaloryfera jak najdalej.
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Skanowane było w labie więc chyba powinni wiedzieć jak to zrobić żeby uniknąć takiego efektu.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A to ci Rzeszów o-)

Gdzie skanowałeś?
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Że co?! W labie Ci tak zeskanowali i jeszcze wzięli za to pieniądze? Uuuu...
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Jesli tak niechlujnie zeskanowali (czyli paprochy) to pewnie tez na zupelnym auto ze wspaniala "korekcja".

pz
 
Daniel kr  Dołączył: 01 Lis 2016
Szkoda że tak olali sprawę. Tym bardziej że wybrałem jeden z dwóch najstarszych, z największymi tradycjami i najlepszych jak by się wydawało labów w Rzeszowie. Sam nie wiem czy iść tam jeszcze z reklamacją czy olać i trzymać się z daleka skoro tak podchodzą.
Generic napisał/a:
A to ci Rzeszów o-)

Gdzie skanowałeś?

Maxum
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Daniel kr napisał/a:
Maxum

No to faktycznie dziwne. Choć ja z nimi osobiście kontaktu nie miałem to opinie były raczej pozytywne.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Daniel kr napisał/a:
Szkoda że tak olali sprawę.

Ja bym się im kazał wypchać z takimi skanami :P Znaczy zrobił "reklamację" prosząc o powtórkę całego procesu. Nie wiem, jakie są stawki w Rzeszowie, ale te warszawskie mnie szybko skusiły do zakupu własnego skanera...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach