zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
  Pentax P30 - tryb B i wężyk
Taki problem mi się dzisiaj objawił - wkręciłem w mojego P30N zwykły wężyk bez blokady, ustawiłem tryb B no i jazda (wiaterek i chmurki, filtr ND1000 - te sprawy). Jakież było moje zdziwienie, gdy po jakichś 3-5 sekundach przyciskania wężyka usłyszałem charakterystyczny trzask - aparat sam zamknął migawkę i lustro. Zdurniałem zupełnie i straciłem w ten sam sposób 2 kolejne klatki. Potem zaryzykowałem wciskając przycisk migawki na korpusie i działało normalnie, 17 sekund bez problemu, choć pewnie poruszone. Może mi ktoś wyjaśnić, czy to wada aparatu, cecha tego modelu, czy muszę mieć wężyk spustowy z blokadą, żeby działać w trybie B?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
prawidłowo powinieneś mieć wężyk z blokadą. Tryb "B" jest tak długo aktywny jak długo naciskamy spust. Może ten wężyk tak nie do końca wciskał tę blaszkę wewnątrz gniazda. To mi przyszło do głowy. ;-) Pzdr.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Wężyk mógł mieć krótki bolec, wystarczyło, że lekko osłabł nacisk palca i już zabrakło długości.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Dzięki za odpowiedzi. No to trzeba będzie kupić lepszy wężyk :-/ A w Pentaxie MV tak ładnie działał...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
zidam, w P30 wężyk uruchamia styk elektryczny, mimo że używa się wężyka typowego dla aparatów z migawką w pełni sterowaną mechanicznie. I być może coś jest z tym stykiem. Pzdr.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
No tak, on ma przecież migawkę sterowaną elektronicznie. No nic, muszę chyba dokończyć ten film i przetestować aparat "na sucho" z tym wężykiem. W sumie powinienem zrobić to wcześniej :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach