Tok'Ra  Dołączył: 11.07.2006
Panasonic GX7 i manuale Pentax Cytuj
Witam!

Z racji tego, że w szafie zalega sporo dawnych szkieł na bagnet K, które z moim Samsung GX1S (klon Pentax istDS) dawały plastyczny i ostry obraz w kadrze, postanowiłem sprawić sobie przejściówkę na bagnet K i podpiąć je do zakupionego bezlusterkowca Panasonic DMC GX7

Z racji tego, że przez cały okres zabawy z fotografią, miałem jeszcze stare manualne obiektywy z Minolty i Nikona, również i do nich zakupiłem od chyba tego samego Chińczyka przejściówki.

Zacząłem testy, z których mam teraz sporą zagadkę.
Gdy podpinam stare szkła Minolty - zdjęcia z GX7 wychodzą bardzo dobrze.
Stary Helios podpięty na przejściówce do M42 daje ponownie zdjęcia z rewelacyjnym bokehem.
Obiektywy Nikona - nie ma większych zastrzeżeń.
Największe rozczarowanie jednak przyniosły mi testy ze szkieł na bagnet K.

Ostre szkła z bagnetem K niestety nie są tak ostre na Panasonic GX7.
Czy to jest tylko moje doświadczenie?

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
Tok'Ra napisał/a:
Napisz jakie szkła. Na forum jest co najmniej kilka osób używających aparatów systemu Micro 4/3 i pewnie posiadają przejściówki i mogą coś powiedzieć w temacie.

kojut  Dołączył: 13.04.2011
Tok'Ra, może adapter jest schrzaniony. Ja nic takiego nie zauważyłem., tzn. nie było widać aż takiej różnicy w tym samym obiektywie podłączonym do Pentaxa czy do Olympusa (różnica była tylko ze względu na różny rozmiar matryc 12 i 16 Mpix).

Tok'Ra  Dołączył: 11.07.2006
Kytutr napisał/a:
Tok'Ra napisał/a:
Napisz jakie szkła.

Problem dotyczy większości posiadanych pleśniaków do Pentax'a - poza dwoma. I to jest dla mnie właśnie ciekawostka.
Stary kit marki Sigma, który kiedyś kupiłem przez przypadek i potem nie wiedziałem, co z nim zrobić, a który mi z lustrzanką koszmarnie "mydlił", tu o dziwo działa lepiej jak dawniej.

Podpinam Pentax 50/1.7 - z ostrością w porównaniu z Heliosem 58mm przegrywa na kilka długości, jest miękko, za miękko nawet jak na portret.
Mam zoom'a marki Soligor 80-200, tzw. pompka, którego bardzo lubiłem za plastykę obrazu i świetną wręcz ostrość - w sumie przyznam się, że kupiłem GX7 by móc właśnie wrócić do tego obiektywu, do tej dawnej plastyki obrazu - a tu... szkło prawie nieużyteczne. Podobnie jak inna pompka 80-200 Semicanona, kiedyś bardzo ostre szkło.
Jedynie Tamron 70-300 daje kadry zadowalające, gdy jest to jasny dzień, ale np. przegrywa z Tokiną 100-300 na bagnecie Nikona.

Mam porównanie, bo podpinam takiego Heliosa 58/2, Sigmę 90/2.8, Hanimex 180/2.8 - żyletka w kadrze od pełnej dziury tam gdzie ostrzę.
Zadałem tu pytanie, bo może muszę poszukać innej przejściówki - chyba, że GX7 tak ma. :-(

Kot72  Dołączył: 15.10.2014
Tok'Ra, tak sobie myślę że źle kombinujesz .
Twoja stara lustrzanka miała 6mpix . Nawet jeśli popełniłeś lekki błąd przy ostrzeniu szkłem manualnym .. to i tak było w miarę ostro .
Kit sigmy Ci mydlił bo prawie na pewno AF nie trafiał . Teraz masz peaking ... i cała tajemnica . Stare sigmy , zwłaszcza zoomy różnie gadały z korpusami .
Zoomy Tokiny były zawsze trochę lepsze niż Tamronowe .

Druga sprawa że mogłeś trafić na kiepski lub mocno zanieczyszczony 50/1.7 . ( chociaż moja subiektywna ocena też jest taka że Helios jest minimalnie ostrzejszy ... tylko że zaczyna się na f2 ) Porównywałeś na takich samych wartościach przysłony ?

Gęsto upakowane matryce mniej wybaczają błędy przy ostrzeniu .

Generalny wniosek jest taki . Szkła z bagnetem K które akurat Ty posiadasz mogą być wyraźnie gorsze niż manualne obiektywy wyprodukowane przez Minoltę czy Nikona . Nie wszystkie obiektywy z ery filmu będą świetnie pracować na nowoczesnej , gęsto upakowanej matrycy .

Lenin  Dołączył: 08.02.2007
Tak się składa, że mam jeszcze K100D i czasami go używam :lol:
Zgadzam się, że obiektywy na 6MPix matrycy dają lepszą ostrość niż na 16MPix - bo takie porównanie mam.
Natomiast K100D z ową mniej pikselową matrycą również nie wybacza źle ustawionej ostrości, to ewidentnie widać.

Czy w tym korpusie jest jakaś pomoc w ręcznym ustawianiu ostrości???

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Potwierdzenie ostrości działa dla wszystkiego. Można też wykorzystać pułapkę ostrości.

Skocz do: