dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
DA* 300/4- jak u was układają się listki przysłony?
Pytanie do posiadaczy w/w szkła. Doszedł dziś do mnie, zakupiony używany 300/4. Moją uwagę zwróciła przesłona. Listki nie układają się w idealny okrąg. Widoczne to jest powiedzmy od F 8 w górę. Co ciekawe sprzedawca podesłał mi zdjęcia przesłony z innego ale nowego egzemplarza i jest to samo. Jak to wygląda w waszych DA* 300/4?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Niczym się nie przejmuj, podpinaj i ciesz się tym świetnym szkłem. Dodam że oprócz DA 300 tak samo niesymetrycznie układają się w Planarze 85 od Zeissa.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
W Falconie 85 f1.4 też tak mam ale nie wiem czy tak powinno być?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Z tego, co widzę w tym i innych obiektywach o okrąg jest trudno - zwykle jest to zaokrąglony wielobok :-P
Wg mnie jego symetryczność nie ma żadnego znaczenia, chyba, że dla artysty ważniejszy jest mityczny bokeh i bąbelki niż strefa ostrości.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
dendrol, a napisz na priv ile dałeś ? Chyba bliżej wiosny swojego wystawię . Nie mam już czasu na ptaszki ;-)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Nic niepokojącego tu nie widzę. Idź i rób zdjęcia.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W moim tak samo jak na zdjęciach . Ten typ tak ma .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
dendrol napisał/a:
U mnie wygląda to tak:
https://goo.gl/photos/agZiJuf3wi8UptLD9


No! Piękny bokeh i bąbelki :mrgreen: - jakim obiektywem robione?
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Kuba Nowak napisał/a:
dendrol napisał/a:
U mnie wygląda to tak:
https://goo.gl/photos/agZiJuf3wi8UptLD9


No! Piękny bokeh i bąbelki :mrgreen: - jakim obiektywem robione?


Proszę ja Ciebie: Tamron 90/2.8 VC I.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A to dlatego ropuszka też taka ładna :-)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Niee, ropucha chyba z tamrona SP 300/5,6
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Może i ten jeden listek minimalnie odbiega od normy gdy przysłonę masz maksymalnie przymkniętą ale nie tyle by to miało jakiekolwiek znaczenie.
Przysłona to w zasadzie prosta konstrukcja - każdy listek to cienka blaszka do której są przynitowane dwa bolce, jeden jest ośką na której listek się obraca a drugi to bolec prowadzący.
Listki osadzone są pomiędzy dwoma talerzykami, jeden jest nieruchomy i w nim są gniazda w które wchodzą ośki a drugi ruchomy talerzyk prowadzący ma wycięte krzywki w które wchodzą bolce prowadzące i połączony jest z mechanizmem przymykania przysłony.
Obrót talerzyka wymusza obrót listków czyli w rezultacie przymknięcie przysłony - nie jest to jednak idealnie powtarzalne bo bolce ośki i bolce prowadzące muszą mieć choć minimalny luz. Samo zaś osadzenie w listku tych bolców to dość precyzyjna robota i niewidoczne odchylenie, skrzywienie, minimalna zadra na krzywce daje efekt niesymetri widoczny tym bardziej im przymykamy przysłonę

Na przykładzie 50mm F1,4 - te złote punkty to ośki listków

a tu mamy bolce prowadzące i widoczne krzywki talerzyka sterującego.
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Dzięki Grzechotnik za cenne uwagi. Teraz już całkiem jestem uspokojony.
Chociaż prawdę mówiąc pytając Was o opinie byłem niemal pewien, że przesłona działa ewidentnie wadliwie.

Ludzie ! zmienić tytuł na .. listki przysłony ? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach