Łukasz771983  Dołączył: 18 Wrz 2016
unbreakable napisał/a:
Z tego co zauważyłem to do astrofotografii polecany jest Samyang 14mm f2,8. Sigma ma fajne światło 1,8 ale przy robieniu w totalnej ciemności z AF może być problem zostaje tylko MF do doostrzenia i jest węższa o 4mm.

Osobiście też męczy mnie temat tej Sigmy bo obiektyw wydaje się bardzo fajny kwestia ceny i masy czy warto przeskakiwać z S 17-50 f2,8. I roztaje jeszcze temat współpracy S z przyszłymi nowymi puszkami.


Dzięki, też słyszałem o Samyang-u 14mm f2.8 lecz to stałka, a Sigma to zoom więc trochę więcej możliwości. Przekonuje mnie jasność f1.8 ;) tego obiektywu, 18mm może nie jest do końca tak szeroko jak z 14mm czy 10mm ale do drogi mlecznej będzie oki. Posiadam aktualnie Tamrona 17-50mm więc 18mm pewnie nie będzie zauważalne w Sigmie.

W astro nie używa się AF jedynie ostrość ustawiam manualnie więc to nie ma znaczenia dla mnie, waga? fotki ze statywu więc to też nie problem ;)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Łukasz771983 jeżeli będziesz używał tylko manuala to jest to, zważ jednak na to, że obiektyw nie ma uszczelek. Niemniej, idealne ogniskowe do reportażu, tyle tylko, że ten af....
 

Łukasz771983  Dołączył: 18 Wrz 2016
A czy ktoś z kolegów ma jakieś nocne zdjęcia nieba z tej Sigmy 18-35mm f1.8. Bo z tego co pamiętam na wszystkich stronach widnieje tylko jedno ujęcie nocne.
 
kuti  Dołączył: 21 Maj 2010
Witam, potrzebuje pomocy. Mam K3. Kupiłem tą sigmę no i oczywiście mam problem z autofokusem. Jest bardzo losowy, żadna korekta w body nic nie pomaga i nie ma sensu. Przesunięcie jest różne w zależności od ogniskowej i nawet przysłony. Zastanawiam się czy kupić USB dock czy wysłać ją do kalibracji. Dock może by się przydał w przyszłości ale serwis jest szansa że zrobi tą kalibrację lepiej. Co radzicie? Wydaje mi się też, że prześwietla mi zdjęcia ok 1EV. Słyszałem że sigma ma problemy z K3. Jakie macie doświadczenia?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wszelkie zoomy zwłaszcza te z wewnętrznym ogniskowaniem i wewnętrznym ustawianiem ostrości cierpią na pływanie ogniska - taki już urok zooma.
Z racji tego, lepiej jak pożyczysz Docka i poprawki zrobisz sobie sam bo to robota powolna, dokładna, żmudna i długa często kilka godzin. Serwis zrobił by co najwyżej jedną uniwersalną korektę no góra kilka.
Sprawę zacznij jednak od wyczyszczenia komory lustra w aparacie (być może masz coś na soczewce czujnika AF) i sprawdź czy szkło nie ma nadmiernych luzów zwłaszcza jeśli kupowałeś używany. No i przed podjęciem decyzji o kalibrowaniu najpierw sprawdź obiektyw jak ostrzy na LV - to powinno przynajmniej wykluczyć istnienie luzów w samej konstrukcji.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Ja proponuję wysłać z body a później samemu z dockem dopracować. Niestety nie ma pewności czy w każdych warunkach będzie dobrze. To obiektyw z tych które kochasz i nienawidzisz ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
kuti pytanie zasadnicze - kupiłeś nówkę czy używkę?
 
kuti  Dołączył: 21 Maj 2010
Dzięki bardzo za odpowiedzi. Obiektyw kupiłem nowy. Oczywiście jest na gwarancji. Ogólnie po spokojnym przetestowaniu tej sigmy wychodzi mi na to że, nie jest aż tak źle jak na początku przypuszczałem. Z paczki zdjęć zrobionych w ciągu dnia wychodzi mi że ok 70% jest idealnie trafiona. Większość zdjęć robiona była na 1.8. Najgorzej mi wyszły zdjęcia na urodzinach mojej córki, światło tam było słabe, sztuczne i żółte. Tam się bardziej gubił ale to chyba normalne. Irytujący jest też problem, że za zewnątrz w słoneczny dzień ma problemy z ostrzeniem w nieskończoność. Miałem takie fotki, nawet przy przysłonie 3,5 lub 5,6, które nie były ostre w nieskończoność. To jest niepokojące. Tak czy inaczej czeka mnie kalibracja.
Byłem świadom, że bywają takie problemy z tym obiektywem. Także nie narzekam. Pomijając te problemy, obiektyw ten to istna petarda. Ostrość na 1,8 naprawdę dobra, lekko przymknięty to już żyleta. Autofocus cichy i w miarę szybki. Kolory ładne, ok. Obiektyw kupiłem z myślą jako obiektyw uniwersalny do używania w słabych warunkach oświetleniowych. Trochę się bałem tego krótkiego zakresu, myślałem też o Sigmie 17-50 2.8. Poszedłem jednak w jasność i ostrość. Można zrobić krok do przodu i jest to samo co 50mm na Sigmie 17-50. Z wad można wymienić wielkość i ciężar. Kawał klocka z niego. Jak co kto lubi. Mi to nie przeszkadza. Zrobiłem sobie też jakieś testy bezpośrednio pod światło (słońce). I faktycznie hitu nie ma, łatwo o flary i bliki.
Wracając do kalibracji, tak się zastanawiam czy wysyłając obiektyw do serwisu zrobią oni tą kalibrację lepiej bo mają jakieś specjalne narzędzia do tego, czy używają też usb docka i efekt będzie podobny jak zrobiłbym to sam. Wydaje mi się, że i tak mnie czeka zakup tego USB Docka. Nawiasem mówiąc powinien być dawany w zestawie z obiektywem.
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Łukasz771983 napisał/a:
A czy ktoś z kolegów ma jakieś nocne zdjęcia nieba z tej Sigmy 18-35mm f1.8. Bo z tego co pamiętam na wszystkich stronach widnieje tylko jedno ujęcie nocne.


Trochę dawno to pytanie padło, ale dopiero teraz zobaczyłem.
Całkiem się nadaje, jasność i szerokość pomagają - muszę tylko zaryzykować nieco krótszy czas bo widać jak gwiazdy trochę drgnęły.
Czarny Staw Gąsienicowy:
 
kuti  Dołączył: 21 Maj 2010
Ponawiam pytanie, czy ktoś ma doświadczenia z kalibracją w serwisie? Czy taka kalibracja będzie lepsza niż samodzielna USB Dockiem? Oczywiście chodzi o Sigmę 18-35 1.8.
Jak wysyłać to gdzie?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
kuti, w serwisie jeśli będzie taka potrzeba są w stanie pogrzebać w obiektywie, to nie to samo co kalibracja przez usb dock. Ja swoją sigme kalibrowałem w serwisie i sam w domu musiałem jeszcze przez usb dock. Obiektyw po tych zabiegach trafiał dobrze pod warunkiem, że oświetlenie było naturalne. W sztucznym była loteria i tego raczej nie zmieni żadna kalibracja. Dodam jeszcze, że K-5iis celniej ostrzył od K-3.
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Miałem ten sam dylemat co ty niedawno. Ustawiłem sam pożyczonym usb dockiem. Teraz jest dużo lepiej.
Jak wyślesz korpus z obiektywem, to musisz się liczyć, że nie będziesz miał sprzętu do miesiąca oraz zapłacisz jedynie za przesyłkę (jesli masz na gwarancji obiektyw). Jeśli kupisz kalibrator to licz się z trzema godzinami pracy i wydaniem pieniędzy na kalibrator. W zasadzie to złe i drugie też złe : )
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
baddog napisał/a:
Jeśli kupisz kalibrator to licz się z trzema godzinami pracy i wydaniem pieniędzy na kalibrator. W zasadzie to złe i drugie też złe : )


Ale ile się można za ten czas nauczyć o kalibracji!
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Dzisiaj w końcu podjąłem się kalibracji obiektywu nawet specjalnie wziąłem sobie urlop. I po pierwszych testach na tablicy wyszło dopiero jakie ma odchyły i miała je. Początkowo się załamałem. Najgorsza nieskończoność to jak celowanie kulą w główkę zapałki, ale sposobami dało się. Jakoś doszliśmy do porozumienia na razie na tym zostało zawsze mogę wnieść korekty bo docka leży na półce.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
unbreakable napisał/a:
Dzisiaj w końcu podjąłem się kalibracji obiektywu nawet specjalnie wziąłem sobie urlop. I po pierwszych testach na tablicy wyszło dopiero jakie ma odchyły i miała je. Początkowo się załamałem.


Jest pewien niezawodny sposób na problemy z AF Sigmy 18-35. K-01. Używkę można trafić trochę powyżej ceny docka. I nie trzeba brać urlopu.
 
rororo  Dołączył: 20 Lut 2014
badur napisał/a:

Jest pewien niezawodny sposób na problemy z AF Sigmy 18-35. K-01. Używkę można trafić trochę powyżej ceny docka. I nie trzeba brać urlopu.


To "trochę" to chyba nie tak mało... No chyba że szczęście dopisało;)
Ale ze względu na gabaryty chyba nie chciałbym go używać na co dzień z tym obiektywem.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
badur zostaje przy K-3 :evilsmile: pieniądze się wydaje, urlop wykorzystuje byle by dobrze i z pożytkiem ;-)
 
pawel.balejko  Dołączył: 13 Lip 2016
Mam ten obiektyw do sprzedania i chciałbym na forum w dobrym temacie umiescic, pamietam kiedys była giełda, dawno tu nie byłem i teraz nie moge znalezc.. Pomożecie?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
pawel.balejko, giełda przeniosła się na facebooka.
 
pawel.balejko  Dołączył: 13 Lip 2016
dzięki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach