Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Sigma 30/1,4 DC Art
Zakupiłem ten obiektyw parę tygodni temu. Muszę przyznać, że to świetny kawał optyki. Ostrość przy 1,4 jest używalna, na 1,8 jest bardzo w porządku. Pod światło (póki co reflektorów) zachowuje się dobrze, więc osłonę przeciwsłoneczną wielkości opony do Seicento można spokojnie włożyć do szuflady. Autofocus działa bezszelestnie i jest dosyć sprawny – wolniejszy od DA Limitedów z wiertarką, ale wydaje się trochę szybszy od Tamrona 17-50. Braku celności nie zauważyłem ale ze względu na płytką głębię ostrości musiałem się nauczyć używania tylnego guziczka AF. Kolorystyka jest trochę cieplejsza od tej, którą oferowała poprzednia wersja.
Cóż poza tym? Dobra ogniskowa dla APS-C (kąt widzenia 45 mm), gabaryty w połączeniu z K-5 pozwalają na obsługę aparatu jedną ręką. Wykonanie wzorowe – życzyłbym sobie, żeby Pentax wypuszczał tak dopracowane konstrukcje.
Wady? Aberracje przy otwartej przysłonie, które łatwo usuniemy w Lightroomie. Wspomniana już osłona przeciwsłoneczna mogłaby być bardziej poręczna.
Z dostępnością też nie jest tak źle – po ominięciu porównywarek cenowych można znaleźć sklep, gdzie go mają od ręki (przynajmniej mieli).
Parę zdjęć z rzeczonego obiektywu:

F 1,8 (winieta dodana w Lightroomie)


F 1,8


F 4,0


F 1,8

 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Niektóre zdjęcia już znamy ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Jako, że kupiłem ten obiektyw troche po Tobie Enzo też dodam do Twojego opisu swoje wrażenia.

Enzo napisał/a:
Muszę przyznać, że to świetny kawał optyki. Ostrość przy 1,4 jest używalna, na 1,8 jest bardzo w porządku.


Dokładnie. Warto jednak przetestować czy faktycznie trafia w punkt, bo GO przy 1.4 może mieć znaczenie. Na /2 jest już idealnie.

Enzo napisał/a:
Autofocus działa bezszelestnie i jest dosyć sprawny – wolniejszy od DA Limitedów z wiertarką, ale wydaje się trochę szybszy od Tamrona 17-50.


Wydaje mi się, że wynika to z AFu w 5-tce. Nie wiem czy używałeś na nowszych modelach, gdyż na mojej K-3 szybkość ostrzenia jest naprawdę na dobrym poziomie. Dodać należy również to, że skala którą ma do pokonania układ optyczny też nie jest zbyt długa.

Enzo napisał/a:
Wspomniana już osłona przeciwsłoneczna mogłaby być bardziej poręczna.


Mi się bardzo podoba :-D

Enzo napisał/a:
Z dostępnością też nie jest tak źle – po ominięciu porównywarek cenowych można znaleźć sklep, gdzie go mają od ręki (przynajmniej mieli).


Mają go chyba już z powrotem. Kupiłem ostatnią sztukę, ale pokazuje że "jest na magazynie".
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
x4rd napisał/a:
szybkość ostrzenia jest naprawdę na dobrym poziomie

Zgadzam się. Te różnice w szybkości są niewielkie. Nie mierzyłem ich, napisałem tylko o subiektywnych odczuciach po podpięciu do K-5II. Zresztą przytoczony Tamron również ostrzy szybko.

x4rd napisał/a:
Mi się bardzo podoba

Użycie dodatkowo gumowego pierścienia na tym sporym kawałku plastiku bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Element, który większość producentów traktuje po macoszemu, tutaj został dopracowany w najdrobniejszym szczególe.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jest teraz dobra cena na ten obiektyw w znanym angielskim sklepie na S :)
Czy to jest ta sama? Sigma 30mm F1.4 DC HSM
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pszczołowaty, ta sama. Stara wersja już chyba nie jest dostępna.
Jak nie chcesz długo czekać to spróbuj go zamówić w Fotoaparcikach - kupiliśmy tam z x4rd, swoje egzemplarze. Cenę mają nadal całkiem przystępną.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Enzo, nie dam teraz rady, monitor bardziej potrzebny ;)
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Narobiliście mi smaka. Co prawda kupiłem już 28/2.8 (brałem pod uwage też ową Sigme) ale ciągle czegoś mi brakuje. Jeśli się zdecyduje na zmianę, to będę wiedział komu zadawać nurtujące mnie pytania ;-)
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Mój egzemplarz (stara wersja) nie trafiał na skrajnych punktach AF. Na forum ktoś już o tym pisał.
Czy ta nowa wersja też ma ten problem?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pazuzu88 napisał/a:
Mój egzemplarz (stara wersja) nie trafiał na skrajnych punktach AF.

Czy to był problem obiektywu czy body? W k-5II używam centralnego punktu ze względu na lepszą pracę z jaśniejszymi obiektywami. Skrajne punkty ostrzą gorzej ale trudno mi ocenić, czy to przypadłość AF aparatu, czy szkła. Musiałbym podpiąć Sigmę do nowszego body.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
pazuzu88 to wina układu AF w P. chciałem dziś ostrzyć w skrajnych w K-3 i nie był to responsywny proces.

Dodam również, że 30 w przypadku fotografowania pod słońce ma tendencję do gubienia kontrastu i delikatnego blikowania.

Od /2.8 to bardzo ostre szkło, /4 można się ciąć ale ostrość na dobrym poziomie jest już od /1.4. Problem jednak z mikroregulacją bo trzeba przyznać, że GO jest już mała.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Czyli nowa wersja dalej ma problem z ostrzeniem na skrajnych punktach? (mam K-3II). Jeśli tak to jedyna zmiana dla mnie to cichy silnik. Bo ostrość to bardzo subiektywne opinie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pazuzu88 napisał/a:
Czyli nowa wersja dalej ma problem z ostrzeniem na skrajnych punktach?

Pentax ma problem z punktami AF poza centralnym (przynajmniej jeśli chodzi o jasne szkła). Trudno tu obwiniać obiektyw.

pazuzu88 napisał/a:
jedyna zmiana dla mnie to cichy silnik

To trochę inny obiektyw. Zmiany może nie są spektakularne, ale przejście ze starszej wersji na wersję Art to jak przesiadka z K-5 na K-5II. Było fajnie, teraz jest bardzo dobrze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Pentax ma problem z punktami AF poza centralnym (przynajmniej jeśli chodzi o jasne szkła).

Na F 50/1.7 nic takiego nie stwierdzam.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
plwk, nie masz tak, że w trudnych warunkach oświetleniowych na skrajnych punktach aparat ma kłopot ze złapaniem ostrości a na centralnym robi to od razu, bez problemu? Bo ja to specyficzny dosyć jestem i fotografuję w norach przy sztucznym świetle. W domach kultury znaczy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na imprezach forumowych i we Włocławku też robię w norach. W K-5 IIs i K-1 nie mam problemu z ostrzeniem bocznymi punktami, w *istDL i K-7 było to w gorszych warunkach niemożliwe.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Enzo napisał/a:
Pentax ma problem z punktami AF poza centralnym (przynajmniej jeśli chodzi o jasne szkła). Trudno tu obwiniać obiektyw.


Miałem kilka innych jasnych szkieł i żaden nie był tak niecelny jak ta sigma (stara wersja), i nie mówię tu o jakiś strasznych warunkach, tylko normalnie w jasny słoneczny dzień. Dlatego też uważam że to wina szkła lub współpracy obiektywów Sigmy z korpusami.

Co nie zmienia faktu że jest to chyba mój ulubiony obiektyw:) A ostrzenie na skrajnych punktach załatwiam poprzez tryb LV.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
pazuzu88 napisał/a:
Czyli nowa wersja dalej ma problem z ostrzeniem na skrajnych punktach?


Za Enzo - w ogóle problem jest z AF Pentaksa.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Mały off top, ale na AF w Sigmach jest trochę narzekania we wszystkich systemach. Na D750 taka Sigma 50/1.4 HSM potrafi mi jeździć na bocznych punktach w słoneczny dzień na mało kontrastowy powierzchniach. Na szkłach systemowych tego nie mam. Do AF'u w Sigmie trzeba się przyzwyczaić albo szukać szkła systemowego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach