bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Z innej beczki, znacie jakieś alternatywy dla Lightrooma z podobnie rozwiązaną biblioteką/katalogiem zdjęć? Chodzi mi o to, żeby podobnie przyjemnie można było importować zdjęcia i rozdzielać w katalogach po datach, dzielić na kolekcje, tagować. Szukam jakiejś alternatywy, gdyby nie wychodziły już pudełkowe wersje LR. DXO do obróbki jest spoko, ale przeglądanie zdjęc to jakaś tragedia...
 
neemeroosi  Dołączył: 28 Sty 2017
Dużo na szybkości można zyskać mając kartę Nvidi opartą o technologię CUDA - nowsze karty mają średnio ok. 1000 procesorów CUDA, więc widać jaka to jest przewaga nad zwykłym 4 lub 8 wątkowym procesorem komputera.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pazuzu88 napisał/a:
LR 6 wspiera obsługę GPU, w takim razie jaka jest najtańsza karta która znacząco poprawi pracę względem wbudowanej Intel HD 4600?

Taka ciekawostka - po wyłączeniu wspierania pracy LR przez wbudowaną grafikę Intela, program działa szybciej.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Przy mojej zewnętrznej grafice, też jest szybciej po jej wyłączeniu :-P dużo szybciej :evilsmile:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
darkduch napisał/a:
Przy mojej zewnętrznej grafice, też jest szybciej po jej wyłączeniu :-P dużo szybciej :evilsmile:
Może to być kwestia sterowników. Mi do niedawna po włączeniu wsparcia GPU Lightroom się zawieszał. Ale niedawno pojawiła się nowa wersja i wszystko działa poprawnie i szybciej.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
A możecie dopisać jakie macie dokładnie karty graficzne? Obecnie mam wbudowaną i gdy by było zbyt wolno planowałem coś dokupić, ale wolałbym się nie naciąć.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja mam tylko wbudowaną i nie zauważam aby LR działał jakoś wolno. Fakt, że nie obrabiam jednocześnie dziesiątków fotek. Zmiany wprowadzane suwakami w "develop" są natychmiast widoczne na ekranie. Procesor i5 3470@3,2 GHz, pamięć 8GB DDR3 10700. Używam LR 5.7.1 Pzdr.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam FirePRO V4900 i ze wsparciem Lr działa szybciej, tylko że po kilku dniach się totalnie zawiesza. Odkliknięcie ptaszka tyczącego wsparcia rozwiązuje problem wysypywania się programu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może grafika ma za słabe chłodzenie.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Michu, miałem właśnie podobnie z ASUS R7 250X. Najnowsza wersja sterowników o numerku 16.12 (grudzień 2016) rozwiązała problem. Oczywiście poprawa wydajności jest wyraźnie zauważalna, zwłaszcza w module Develop.

Inna sprawa że też kiedyś miałem FirePRO V4800 ale karta padła zanim miałem okazję sprawdzić jej wydajność przy wspieraniu LR. plwk, może mieć rację z tym chłodzeniem. :-/
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja mam geforca 9600 GT, i przy użyciu wsparcia chodził wolniej niż i7 920, teraz zmieniłem na i7 6800, ale jeszcze nie miałem czasu testować ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie sądzę, by to byłą kwestia chłodzenia. Lr wieszał się w momencie przejścia do zakładki Develop. Obojętnie, czy komp długo pracował, czy bezpośrednio po włączeniu. Chłodzenie firmowe, a to przecież karta graficzna stworzona do ciężkiej pracy.
Uaktualnię sterowniki i dam zynk.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
darkduch napisał/a:
Ja mam geforca 9600 GT

Też mam tą kartę i po kilku godzinach pracy LR potrafi się wysypać. Tyle, że mam dosyć leciwy E5200 podkręcony z 2500 na 3000, czyli dla tego procesora delikatnie.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
No ja mam ją w wersji pasywnej, ale ogólnie "po jej włączeniu" w lightroomie, develop chodził dużo wolniej, eksport zdjęć ponad 2 razy dłużej niż na samym procku. Nie zauważyłem żeby z czasem działania (odnośnie temperatury) coś się działo.

Raczej mam wrażenie że przy obróbce ~3000 zdjęć (z konferencji), musiałem je sobie dzielić na pakiety po 300-500, bo jakby zwalniał potem. Wyłączenie lightrooma, 5 minut czekania, włączenie znowu i działał bez problemu.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Słuchajcie mam pytanie jak zrobić aby z jednego komputera (laptopa) skopiować zdjęcia z danej sesji na drugi komputer (stacjonarny) z zachowaniem wprowadzonych zmian w LR czyli żeby wywołane RAWy zostały przeniesione łącznie z nadanymi im gwiazdkami. Skopiowałem normalnie folder z laptopa na dysk zewnętrzny i zaimportowałem na komputer stacjonarny lecz RAWy były surowe.

Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli robisz w DNG to ustawienia są zachowywane wewnątrz RAWów, jeśli robisz w PEF to trzeba jeszcze skopiować, dołączane pliki (bodajże) xmp z ustawieniami.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Rozumiem że obrabiasz na jednym komputerze w LR zdjęcia i chcesz dokończyć na innym.
O ile się nie mylę (nie mam dostępu do LR) to trzeba te zdjęcia eksportować jako bibliotekę.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
plwk Robię zdjęcia w formacie RAW DNG i nic nie zostało zapamiętane, po zaimportowaniu na komputer stacjonarny zostały tylko gwiazdki z tifów które przeszły przez PS np. wszystkie zdjęcia z 3 gwiazdkami przechodziły przez PS i wracały do LR jako tif. oznaczone z trzema gwiazdkami. Po zaimportowaniu do stacjonarnego komputera gwiazdki zostały tylko na tifach a reszta zdjęć to czyste RAWy bez żadnej obróbki a chciałbym aby były już z naniesionymi zmianami.

pazuzu88 Tak właśnie chcę zrobić. W jaki sposób mam wyeksportować te zdjęcia jako bibliotekę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
olejx napisał/a:
Robię zdjęcia w formacie RAW DNG i nic nie zostało zapamiętane

Trzeba w ustawieniach bibliotek odhaczyć zapamiętywanie danych w plikach xmp (w DNG xmp jest dołączany do RAWa).
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
plwk napisał/a:
olejx napisał/a:
Robię zdjęcia w formacie RAW DNG i nic nie zostało zapamiętane

Trzeba w ustawieniach bibliotek odhaczyć zapamiętywanie danych w plikach xmp (w DNG xmp jest dołączany do RAWa).


Dzięki. Sprawdzę to jak bede orzy komputerze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach