evam  Dołączył: 31 Gru 2016
Mertz napisał/a:

Bo to dobry sprzęt jest.
To, że kolory ładniejsze... Nie rozumiem tego argumentu - czy rzeczywiście kupuje się korpus klasy K-3, żeby tłuc JPG'i?

Zniechęciłem wystarczająco? ;]


O kolorach pisałem, że to argument subiektywny. W zasadzie kolega zwrócił mi na to uwagę, jakkolwiek wcześniej miałem jedno Fuji z możliwością rejestrowania plików raw i co nieco z tematem jestem obeznany.
Niemniej kiedy ja oglądałem obrazki z Olympusa kolega zwrócił mi uwagę, żebym popatrzał na sample z K-3 i w porównaniu widać, że Olympus delikatnie, ale jednak - jak na mój (MÓJ!) gust - przebarwia, przeciepla kolory.
Nawiasem mówiąc w licznych testach różnych aparatów niejednokrotnie kryterium (jednym z wielu oczywiście) jest jakość odzwierciedlenia koloru skóry na twarzach...

jak pisałem: nie planuję ograniczyć się do jednego, podstawowego obiektywu - w miarę upływu czasu i przypływu gotówki chciałby wzbogacać asortyment obiektywów, bez szaleństw oczywiście.

dzięki za twoje spostrzeżenia.
Wystarczająco ZAchęciłeś!
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
evam napisał/a:
Nawiasem mówiąc w licznych testach różnych aparatów niejednokrotnie kryterium (jednym z wielu oczywiście) jest jakość odzwierciedlenia koloru skóry na twarzach...
Zawsze dziwią mnie te testy. Przecież każdy człowiek ma inny odcień skóry nie mówiąc już o rasie żółtej, czerwonej, mulatach, latynosach czy afroamerykaninach ;-) Zresztą producenci aparatów to Japończycy więc nie ma co w ogóle zawracać sobie głowy tymi markami bo pewnie są robione pod skośnookich obywateli. Jak chcesz fotografować rdzennych europejczyków to może zainteresuj się marką Leica. Tutaj powiedzą ci, że tylko Leica daje właściwe skin tones:

https://www.facebook.com/...?type=2&theater ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Nie kupuj Pentaksa!

Kupno Pentaksa wiąże się z dołączeniem do nie całkiem normalnej społeczności. Do tego przesiadka w przyszłości (z wyboru lub konieczności) na sprzęt innej marki będzie powodowała rozstrój żołądka - w myśl porzekadła: można wyjść z Pentaksa, ale Pentax nigdy nie wyjdzie z Ciebie.

Dobrze się zastanów w co się pakujesz :!:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Tak mniej więcej wyglądają spotkania użytkowników: https://www.youtube.com/watch?v=7-3TQLTzj9I Nakrycia głowy wiązane są zgodnie z instrukcją użytkowania aparatu - dział "Rozwiązywanie problemów".
 
evam  Dołączył: 31 Gru 2016
@Grzenio!
Nie powiem, że Leica V-lux (116) mi się nie podoba, kiedyś oglądałem zdjęcia z tego aparatu na jakimś portalu i bardzo zwróciły moja uwagę i wprawdzie - jak poniżej Ciebie - pisze @Fenol, chęć kupna Pentaxa może być jakimś dowodem moich nienormalnych skłonności - to jednak nie są one aż takie, bym popełnił zakup kompakta (nawet z takim dobrym obiektywem, jak w tej rzeczonej Leice) za 5 tysięcy prawie. Pewnie ze dwa tysiące daje się za tę czerwoną kropkę na aparacie...

@Fenol
"Kupno Pentaksa wiąże się z dołączeniem do nie całkiem normalnej społeczności."

Jest to ten typ "nienormalności", który zaczyna mi coraz bardziej odpowiadać - im więcej dostaję odpowiedzi na postawione przeze mnie pytanie w tym wątku. Jeśli przyjdzie czas, że ktoś mi powie "jesteś nienormalny, jak typowy Pentaksiarz" - to będzie to moment nobilitacji.

pozdrawiam.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
evam napisał/a:
"jesteś nienormalny, jak typowy Pentaksiarz"
Tak ładnie to raczej nikt Ci nie powie. Prędzej usłyszysz, że jesteś "Pentalibem" :mrgreen:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Moja żona jest tutaj mniej wyrafinowana - "Pentax - s......x, kupiłbyś coś porządnego"...
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Największa wadą K-3 jest to ,że posiadając ten aparat zewsząd będziesz słyszał, że nie ma co do niego podpiąć. Nawet ja ulegam tym sugestią. Mam w swojej torbie 8 obiektywów od 15mm do 300mm, wszystkie z AF i nie są to pleśniaki. Kiedy jednak naczytam się na aptecznych na temat braku szkieł do tego systemu to zaraz siadam do kompa i nerwowo szukam co tu jeszcze kupić. Mam możliwość robienia zdjęć K-3 i powiem ,że to zacny aparat choć ja kupiłem K-5IIs z uwagi na- mniejsze pliki. Mam prawie 1,5 roku i jestem zadowolony. K-3 użytkuje Córka i jest tak samo zadowolona . Wadą Pentaxa jest to ,że Tamron i Sigma olali ten bagnet, wszystko inne to tylko plusy.
 
evam  Dołączył: 31 Gru 2016
@idzi
"Kiedy jednak naczytam się na aptecznych na temat braku szkieł do tego systemu to zaraz siadam do kompa i nerwowo szukam co tu jeszcze kupić. Mam możliwość robienia zdjęć K-3 i powiem ,że to zacny aparat choć ja kupiłem K-5IIs z uwagi na- mniejsze pliki."

Mam nadzieję, że skromność moich zasobów finansowych przyhamuje ewentualne nerwicowe reakcje na sugestie o niedostatecznym wyposażeniu w obiektywy.
Natomiast zazdroszczę Ci, że należysz do szczęśliwców posiadających K5-IIs. Nie rozważałbym K-3, gdyby nowy K-5IIs był dostępny (to był chyba ostatni przed K-3 model niepodejrzewany o możliwą awaryjność). Bo że chcę nówkę - to wiem. Zamierzam spokojnie użytkować aparat (ucząc się go) przez ileś tam lat, na ile pozwoli, bo właśnie jakieś jednak obiektywy trzeba będzie zakupić.
Dzięki, pozdrawiam.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Wracając do obiektywów :-) zamiast do K-3: zobaczyłem http://whatthelens.com/, wybrałem kilka zdjęć, i wyszło mi że mam kupić 18-135 (co prawda Canona :-) )
To mi się udało wcześniej!
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
barmiska napisał/a:
Wracając do obiektywów :-) zamiast do K-3: zobaczyłem http://whatthelens.com/, wybrałem kilka zdjęć, i wyszło mi że mam kupić 18-135 (co prawda Canona :-) )
To mi się udało wcześniej!


Mi wyszło 24-105 F4 a zaznaczyłem pare macro. :-P
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Najlepsze na tym forum jest to, że czy kupisz K-3, czy nie, jest już kompletnie nieważne.
Ważne, że się przyjemnie ględzi :mrgreen:

Grzenio - dlaczego i dlatego pisze się łącznie czyli razem, bardzo proszę.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
barmiska napisał/a:
zobaczyłem http://whatthelens.com/


A ja nie zobaczyłem, bo "404 Not Found" :evil:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Kuba Nowak napisał/a:
Grzenio - dlaczego i dlatego pisze się łącznie czyli razem, bardzo proszę.
Tak, wiem. Chyba nigdy nie pozbędę się tego złego nawyku :-/
Penteusz napisał/a:
A ja nie zobaczyłem, bo "404 Not Found" :evil:
Usuń przecinek na końcu adresu.

[ Dodano: 2017-03-01, 20:39 ]
idzi napisał/a:
Mam w swojej torbie 8 obiektywów od 15mm do 300mm, wszystkie z AF i nie są to pleśniaki. Kiedy jednak naczytam się na aptecznych na temat braku szkieł do tego systemu to zaraz siadam do kompa i nerwowo szukam co tu jeszcze kupić.
Ja mam trochę mniej obiektywów bo 5 ale zawsze jak wychodzę z aparatem to mam dylemat, które szkła ze sobą zabrać bo nie chce mi się wszystkich nosić albo po prostu nie mam gdzie ich zapakować. A piszę to dlatego, że na około słychać marudzenie na brak szkieł a życie pokazuje, że i tak w praktyce korzysta się z mniejszej ilości niż są dostępne. No chyba, że tylko ja tak mam, że nie noszę zawsze ze sobą wszystkiego co mam.

evam, wracając jeszcze do Sigmy 18-200 to w sumie może rzeczywiście jest to dobry zakup (myślę o wersji C). Na szerokim końcu jest podobnie ostra do Sigmy 17-50 więc do krajobrazów będzie OK, tym bardziej że i tak zazwyczaj przymyka się przysłonę z uwagi na chęć uzyskania dużej głębi ostrości więc światłosiła nie jest tak istotna. Na długim końcu może zbyt jasna to nie jest ale za to jest dość ostra więc do jakiś zbliżeń w dobrych warunkach oświetleniowych będzie OK. Portret z rozmytym tłem też powinno się udać zrobić jak ustawisz dość dużą ogniskową i wybierzesz jakieś odległe tło. Ogólnie jako jedne szkło do zabrania na wycieczkę powinno być dobre. Opinie zbiera raczej pozytywne. Jeśli planujesz zakup też kolejnych obiektywów to wtedy dokupiłbyś jeszcze DA 35/2.4 i to powinno załatwić lukę w światłosile i ostrości dla ogniskowych bliskich standardowej. Ewentualnie w przyszłości możesz pomyśleć też o Samyangu 85mm/1.4 albo jakiejś pięćdziesiątce do portretów z małą głębia ostrości czy do fotografowania przy słabym świetle. Nie wiem czy taki zestaw 3 obiektywów nie byłby właśnie najbardziej optymalny jeśli patrzymy na koszty. Sigma 17-50/2.8 czy Tamron 17-50/2.8 to niezłe szkła i jeśli miałbym mieć tylko jedno szkło z uwagi na ograniczony budżet to pewnie wybrałbym właśnie takiego standardowego zooma. Jeśli jednak planujesz posiadanie większej ilości szkieł to może lepiej pójść w kierunku spacerzoom 18-200 plus dwie stałki: 35mm i 85mm. Takie są moje odczucia, chociaż kto inny może mieć zupełnie inne preferencje. Inna opcja to np. dwa jasne zoomy czyli standardowy 17-50/2.8 i teleobiektyw 70-200/2.8 (starszy Tamron) albo Sigma 50-150/2.8 (podobno świetna choć trudna do dostania) ewentualnie Pentax 50-135/2.8 choć ten jest już sporo droższy więc nie wiem czy by Ciebie interesował. Ogólnie problem z 17-50/2.8 jest taki, że później trudno jest się zdecydować na dokupienie jakiś innych szkieł bo wychodzi, że DA 35/2.4 dużego przyrostu nie da a inne stałki Pentaxa z tego zakresu są już dość drogie.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
evam, gdybym nie rozwalił KX to dalej bym nim robił zdjęcia. Ale rozwaliłem, teraz mam k3II i wiem że do pełni zadowolenia brakuje mi kilku obiektywów. ( z 3,4 :mrgreen: )
Wadą jest rzeczywiście waga zdjęć (dla mnie).
ps Też pewnie bym kupował k5 gdyby był nowy dostępny w zakupie, ale dziś zakupu nie żałuje :mrgreen: .
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
potraff napisał/a:
evam, gdybym nie rozwalił KX to dalej bym nim robił zdjęcia. Ale rozwaliłem, teraz mam k3II i wiem że do pełni zadowolenia brakuje mi kilku obiektywów. ( z 3,4 :mrgreen: )
Wadą jest rzeczywiście waga zdjęć (dla mnie).
ps Też pewnie bym kupował k5 gdyby był nowy dostępny w zakupie, ale dziś zakupu nie żałuje :mrgreen: .


Sam sie zastanawiam w jakim celu robie zdjecia 20mpx. Raz na jakis czas cos wykadruje, drukarki photo tez nie mam. ;-)
I pomyslec, ze jeszcze "niedawno" starczalo 8mpx w aparacie.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
To ja Wam coś opowiem . Kilka lat w Pentaxsie ...moje początki k 200 krótko pożyczone potem k -x, k - r i w końcu k-30 . I zawsze żyłem z tematem brak obiektywów w tym systemie . Teraz jestem w fuji (x-t10) i jestem w temacie ....nie stać mnie na te szkła. ....
Nie wiem ale jakieś gorsze zło. ...lepsze dobro trzeba wybrać
PS. Kolory a Pentaxsie dużo lepsze , ostrość i szczegółowość fot dla fuji ... głowa mała ☺
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Miało być o body, a zeszło na słoiki, ale niech będzie...
Moim zdaniem obiektywy "mast hew" do apsc pentax'a to:
sigma lub tamron 17-50, pentax 55-300 w wybranej wersji, tak samo 35 mm.
Potem niektórzy dojrzeją do DA 12-24 lub sigmy 10-20, tamrona 90 do makro i ewentualnie DA*300 + TC 1.4 do ptaszków.
Koneserzy ze słabszym nadgarstkiem oczywiście wybiorą limitedy ;-)
 
evam  Dołączył: 31 Gru 2016
No i super!
Utwierdziłem się, że K-3 to dobra opcja jest (w zakresie dostępnych możliwości z nowych body). Żadnych informacji, które kazałyby się poważniej zawahać.
Wszystkim dziękuję za sugestie w sprawie obiektywów. Na początek musi być jakaś używka i wspomniany tamron 17-50 jawi się jako opcja najpierwsza ponieważ za ok.800 jest na ebay'u (analogiczna Sigma - tylko nówki, ale będę śledził, bo zakup prędzej niż w połowie marca nie nastąpi, trochę nie ode mnie to zależy, tylko od szybkości pewnych przelewów).
Dostałem wiele pomocy, naprawdę szczere podziękowania!
Gdyby jeszcze ktoś coś miał ważnego do dodania, będę wdzięczny.
Wszystkich, którzy zechcieli poświęcić czas i uwagę bardzo pozdrawiam!
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Co do zakupu używanego obiektywu to musisz jeszcze liczyć się z ewentualnymi kosztami kalibracji obiektywu w serwisie. Więc jak masz możliwość to raczej wybieraj te oferty gdzie będziesz mógł sprawdzić przed zakupem czy obiektyw nie ma BF/FF z Twoim korpusem albo ewentualnie będziesz mógł go zwrócić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach