Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Opinie obiektyw Irix 15mm f 2,4 do APS-C
Czy ktoś z Kolegów ma już doświadczenia w używaniu obiektywu: Irix 15mm f 2,4 z APS-C?
A dokładniej, myślałem o podpięciu go do korpusu - K3 II.
Jak sądzę winietowanie przestanie być problemem, odblaski niestety nie, ale jak wypada jego jakość "w praniu".
Szukam szerokiej stałki dla mojego nowego nabytku K3 II i rozważam 15-stkę Pentax'a (cena!)/ w/w Irix'a, ew. 21mm Limited'a (co prawda dłuższa ogniskowa, jednak może w zamian jakość...).
Będę wdzięczny za opinie :-)
pozdrawiam
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dlaczego Irix skoro są sprawdzone już Samyangi 16/2 14/2.8 które mają dobrą opinię?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
gezeb napisał/a:
Dlaczego Irix skoro są sprawdzone już Samyangi 16/2 14/2.8 które mają dobrą opinię?


Ponieważ Irix jest uszczelniany i ma kilka bajerów, których nie ma Ciamciang? (tak zgaduje) :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Irix jest w dwóch wersjach, tańszej nieuszczelnionej oraz droższej uszczelnionej.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Ja mam tańszą wersję. Praca pod światło dobra, wiadomo flarę złapie, ale nie ma drastycznego spadku kontrastu. Pod FF jest dość szeroko. Pod apsc nie sprawdzałem.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
x4rd napisał/a:
gezeb napisał/a:
Dlaczego Irix skoro są sprawdzone już Samyangi 16/2 14/2.8 które mają dobrą opinię?


Ponieważ Irix jest uszczelniany i ma kilka bajerów, których nie ma Ciamciang? (tak zgaduje) :-P

Tyle że uszczelniana to już cenowo pentaksowa 15/4
Jacek-aj napisał/a:
rozważam 15-stkę Pentax'a (cena!)/ w/w Irix'a,

więc pewno chodzi o Firefly.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
gezeb napisał/a:
Tyle że uszczelniana to już cenowo pentaksowa 15/4


Używki chodzą po 1400 zł naszego Ltd 15
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Tu masz fajny test z omówieniem :

https://www.youtube.com/watch?v=j5-heGyLqIE

Co prawda opisane wrażenia dotyczą K-1 ale z korpusem APS-C będzie podobnie tylko mniej szeroko ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Markus napisał/a:

Co prawda opisane wrażenia dotyczą K-1 ale z korpusem APS-C będzie podobnie tylko mniej szeroko


Na pewno będzie lepiej wykorzystane centrum pola obrazowania :-P
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Centrum centrem, a zdjęcia kiedy będziecie robili?
Widzę, że jest parcie na wykresy i wydajności MTF-ów, a zdjęć nie ma komu robić :)
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
TM_Mich focą tylko bateryjki by się upewnić jak dobry jest słoik. Sorry za złośliwość ale też chciałbym parę fotek zobaczyć. :-P
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
To ciekawe z pracą pod światło - w testach to był największy zarzut, poza tym super i te funkcje do ustawiania ostrości. Przymierzałem się do niego, ale praca pod światło była dla mnie bardzo ważna więc kupiłem samyanga 14tkę, który poza dystorsją falistą (jedno kliknięcie w Lightroomie i nie ma) nie ma jakiś wyraźnych wad, pod światło super
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Markus napisał/a:
Tu masz fajny test z omówieniem

O, Janko Muzykant też ma Pentaxa. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
To ciekawe z pracą pod światło - w testach to był największy zarzut

Cóż, mam sample pod światło od TM_Mich i wygląda to identycznie jak na przykładach dostępnych w sieci.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
TM_Mich napisał/a:
Centrum centrem, a zdjęcia kiedy będziecie robili?


Ja robię kilka razy w tygodniu :-P
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
bakulik napisał/a:
O, Janko Muzykant też ma Pentaxa.


Też się zdziwiłem. Niedawno używał Olympus'ów
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Dzięki wszystkim za podpowiedzi :-B :-B
Czytając, że w/w Irix jest rektalinearny, muszę to sprawdzić. Dopnę do korpusu i wypróbuję. Będę starał się go porównać z Samyangiem (16/4).
Jak uda się TO sprawdzić, wtedy pewnie będę się zastanawiał, co wybrać.
pozdrawiam

[ Dodano: 2017-04-10, 02:38 ]
No i sprawiłem sobie Irixa, mając możliwość pomacania go na Targach Foto-Video w Łodzi.
Podpięty pod K3 II, wygląda monstrualnie.
No a co z obiecaną rektalinearnością ?
Pofociłem w wąskich uliczkach, ciasnym rynku starówki i w pomieszczeniach.
Dystorsja jest śladowa w cropie (firma przyznaje się do 3% - lecz obliczone dla FF), no i widać te 22mm ogniskowej - ma moc.
Zdecydowałem się na Blackstone, bo była promocja w związku z Targami F-V.
Jakość wykonania robi wrażenie. Pudełko i dodatki uzupełniają obraz całości.
Do ostrości nie mogę się przyczepiać. Zbyt często "wchodzi się" w zakres hiperfokalnej. Tak jakoś wychodzi samo... .
No i ogólnie dalsze sprawdzanie jakości optycznej wymaga jak zawsze czasu :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jacek-aj napisał/a:
... dalsze sprawdzanie jakości optycznej wymaga jak zawsze czasu :-)

Miałeś dość czasu? Jestem ciekaw Twojej opinii. Tyle zdjęć, testów. Co użytkownik to inne odczucia, od zachwytów, po zwykłe stwierdzenia, że to budżetowe szkło i czego tu więcej oczekiwać.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
rychu mam to szkło od wiosny i jest spoko nie testowałem jeszcze na APS-C cały czas z K-1 ale muszę podpiąć do K-5IIs i zobaczyć.

Szkiełko bardzo fajne, z tą pracą pod światło to nie do końca tak źle. Trzeba patrzeć w kadr i można zredukować refleksy. Ostrość dobra, ustawienie ostrości z kliknięciem to bajka, zaciskasz pierścieniem blokującym i AF się nie myli :mrgreen:
Poniżej trochę zdjęć które wykonałem tym obiektywem + K-1
Podsumuje tak: dobry zakup

https://www.flickr.com/ph...157663255126297

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach