x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Snejku może napiszesz tutaj pare zdań dotyczących Twoich wrażeń z pracy z tymi szkłami?
 

Snejku  Dołączył: 03 Sie 2016
Mam je krótko, żeby się konkretnie wypowiadać i porównywać. Co gorsza, teraz odnoszę wrażenie, że w mojej sigmie prawy bok jest mniej ostry od lewego (na podobny problem cierpiał ponoć pentaxowy DA 16-85 w związku z kiepskim spasowaniem elementów). Pytanie tylko, na ile obiektyw był zwrócony "płaszczyzną ostrości" we wspomniany bok, a na ile szafkę mam bliżej w związku z uciekającą ścianą w głąb pokoju... Przy DAL'u tego nie zauważyłem, ale nie wykluczone, że wysuwany tubus obiektywu ułożył się tak a nie inaczej (potrafi delikatnie latać na boki choć nie zauważyłem spadku jakości). Jak się trafi znowu okazja, to na pewno uzupełnię posta o dodatkowe info. Natomiast, jak ktoś ma jakieś pytania albo sugestie, to z pewnością je uwzględnię przy "testach".
 

dominiq_liq  Dołączył: 27 Paź 2008
A ja mam pytanko (mam nadzieję, że nie dubluję tematu):
Mam Sigmę 17-50 f2.8 ale zastanawiam się nad wymianą na Pentax HD DA 16-85mm F3.5-5.6 ED DC WR (ze względu na WR)
zastanawia mnie tylko czy nie będzie dużej jakości spadku obrazka. Pomijam, że jest w d.. ciemny pentax ale innej Wr-ki do mojej k5IIs nie znalazłem.
Pomoże ktoś coś?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz uszczelnienia to chyba nie znajdziesz nic w tym zakresie. Jakość obrazka będzie gorsza. Mało jest zoomów, które są w stanie (za te pieniądze) dorównać Sigmie.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
dominiq_liq moim zdaniem będzie bo chcesz zamienić na zooma ze zmiennym światłem oraz z dluższymi ogniskowymi. To zawsze ma znaczenie. Pytanie tylko jak bardzo odczuwalna będzie to zmiana.
 
Jaśśśko  Dołączył: 30 Maj 2015
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
dominiq_liq napisał/a:
...innej Wr-ki do mojej k5IIs nie znalazłem.

A może DA* 16-50/2.8 lub limited 20-40/2.8-4.0 ?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
michal5150 napisał/a:
dominiq_liq napisał/a:
...innej Wr-ki do mojej k5IIs nie znalazłem.

A może DA* 16-50/2.8 lub limited 20-40/2.8-4.0 ?

Tylko ten drugi ma WR
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ale ten pierwszy jest bardziej szczelny...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Color napisał/a:
michal5150 napisał/a:
dominiq_liq napisał/a:
...innej Wr-ki do mojej k5IIs nie znalazłem.

A może DA* 16-50/2.8 lub limited 20-40/2.8-4.0 ?

Tylko ten drugi ma WR

Gwiazdki są uszczelniane:
Cytat

PENTAX’s premium lens series, the DA★ series of lenses feature the quiet SDM focus system and weather-resistant and dust-resistant construction to enhance durability for use in rainy or dusty conditions, making them perfect companions for the weather-resistant PENTAX digital SLR bodies

http://ricoh-imaging.ca/en/products/lenses/
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Moja culpa ;-) Nie wiedziałem.
 

dominiq_liq  Dołączył: 27 Paź 2008
Ooooo. Ja też nie wiedziałem. Chyba się przymierzę do 16-50 :) Dziękuję
 

dominiq_liq  Dołączył: 27 Paź 2008
Czyli zostaję przy Sigmie. Ale wr by mi się przydało :/
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Sigmę mam od kilku miesięcy ... i sytuacja nielogiczna, coraz mniej odczuwam potrzebę posiadania szerokiego kąta i długiego tele.
 
adamkam  Dołączył: 26 Lip 2015
Dzień dobry,
przymierzam się do Sigma 17-50 mm f/2.8, ale jako laik potrzebuję kilka informacji.
Mam Pentax K-30. W którymś wątku doczytałem, że może być problem z BF/FF. Czy mogę prosić o wyjaśnienie tych magicznych skrótów i co ewentualnie z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam,
Adam
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Terminy te tyczą się ostrzenia
BF - back fokus
FF - front fokus
Czyli problem dotyczy ostrzenia przed lub za punktem wskazanym ostrzenia.
Testy obiektywu można wykonać na tablicy testowej.
Co można zrobić: wysłać body z obiektywem do kalibracji lub dokonać mikro regulacji w body.

Obiektyw naprawdę dobry, ze stałym światłem, dobrym zakresem ogniskowych, HSM,
 
adamkam  Dołączył: 26 Lip 2015
espresso, unbreakable,
Bardzo dziękuję za informacje.
Dobrego dnia :-)
 

Snejku  Dołączył: 03 Sie 2016
W mojej sigmie trafił się lekki FF, jednak sprawdziłem to w sklepie przed kupnem, dało się to skorygować w menu precyzyjnej kalibracji AF. Od tego momentu nie zauważyłem problemu z BF/FF na żadnej ogniskowej. O szczelności lub jej braku w sigmie też mogę powiedzieć póki co tyle, że podczas chowania tubusu obiektywu daje się wyczuć powiew powietrza na dłoni. Na szczęście, na chwilę obecną paprochów żadnych nie widać. A słowem uzupełnienia, miałem DA 18-135WR, podczas pracy z tym szkłem wyraźnie słychać jak obiektyw oddycha. Lekki deszcz też mu nie straszny, aczkolwiek radziłbym ostatecznie przetrzeć tubus obiektywu zanim będzie się chował. Mojemu to raz nie zaszkodziło, ale co najadłem się przy tym paniki to moje ;]
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Snejku napisał/a:
miałem DA 18-135WR, podczas pracy z tym szkłem wyraźnie słychać jak obiektyw oddycha

Zmienia długość to musi "oddychać".
 
i444  Dołączył: 05 Gru 2010
:mrgreen: W k5 przez korekcję przy muszli ocznej tam jest dziura

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach