Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pentax K-70 i exFAT ?
Po ostatniej przygodzie z kartą Sandiska , nabyłem drogą kupna kartę Sandisk Extreme PRO 64 GB U3 C10 V30 ;-)
Wsadziłem ją do aparatu i robiłem sobie normalnie zdjęcia.
Wszystko było ok aż do dziś kiedy chciałem sobie zgrać fotki z karty w czytniku pod Windows XP SP3 PL.
"Nieznany system plików" raportuje Windows XP.
Myślę ki czort ?
Karta uszkodzona czy czytnik ?
Odpowiedź okazała się inna.
Pod Windows 10 karta odczytuje się bez problemu !
A wszystko przez to , że fabrycznie sformatowana jest w systemie exFAT !
Czy ktoś używa tego systemu na karcie z korpusem Pentaxa ?
Co robić ? Zostawić czy sformatować kartę w aparacie ?
Niechciałbym stracić zdjęć lub filmów np. po przekroczeniu 32 GB zapisanych danych na karcie itp.
Czy nowe korpusy Pentaxa są przystosowane farbrycznie do obsługi tego systemu zapisu danych ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markus napisał/a:
Zostawić czy sformatować kartę w aparacie ?

Sformatuj. Ten exFAT jest tak uniwersalny, że się do niczego nie nadaje (próbowałem go używać z pendrakiem USB).
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dziś sprawdzę jeszcze z ciekawości ten system pod Linux Mint 18.1 KDE ;-)
Na razie wrażenia średnie.
Transfer z karty w czytniku Sandisk USB 2.0 pod Win 10 oscyluje ok. 16 MB/sek. :-( więc coś to wolno idzie ?
Pojemność wydaje się ok. 59,4 GB miejsca na pliki... ok. 1202 rawy DNG w K-70...
Chyba jednak trzeba będzie się przerzucić na coś bardziej uniwersalnego FAT32 ?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Markus, wgraj do XP-ka poprawkę KB955704 i będziesz miał obsługę exFAT.
Enzo napisał/a:
Ten exFAT jest tak uniwersalny, że się do niczego nie nadaje (próbowałem go używać z pendrakiem USB).
Czemu niby? To jest system podobny do FAT32 bez jego ograniczeń.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ok. Dzięki ZbyszekB !
Mnie interesują 2 cechy : wielkość miejsca na zdjęcia i wydajność ?
Wszystko jak się ma do siebie w praktyce ? bo w teorii to exFAT pewnie jest lepszy :evilsmile:
Ktoś to kiedyś porównywał ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ZbyszekB napisał/a:
Czemu niby?

Pod Maczkiem znajomej nie chciał działać.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zdobycie łatki dla Windows XP okazało się trudne ale możliwe do zrobienia ;-)
Odczyt nośnika ok. 19 MB/sek. w Linux Mint 18.1 20,7 MB/sek.
Format w aparacie zachowuje system exFAT !
Nie wiem czy coś zmieniać czy zostawić jak jest ?
Karta 32 GB z niższej serii w tych samych warunkach odczytuje się szybciej.. :-(

ps. Firefox kończy wsparcie dla Windows XP we wrześniu 2017 :-( Czas chyba się przenieść na stałe do nowego systemu ? ;-)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Markus napisał/a:
Wszystko jak się ma do siebie w praktyce ? bo w teorii to exFAT pewnie jest lepszy :evilsmile:
Ktoś to kiedyś porównywał ?
FAT32 ma limit wielkości pliku 8GB, limit wielkości partycji (dysku) 32GB oraz ograniczenie ilości plików w folderze (nie pamiętam ile). exFAT jest jego następcą i nie ma tych ograniczeń a dodatkowo ma podniesiony limit wielkości klastra.
Enzo napisał/a:
Pod Maczkiem znajomej nie chciał działać.
Starocie i egzotyki tak mają. :-P
Markus napisał/a:
Format w aparacie zachowuje system exFAT !
Nie wiem czy coś zmieniać czy zostawić jak jest ?
Teoretycznie FAT32 obsługuje tylko 32GB i nie powinno być możliwości takiego sformatowania większej karty. W praktyce są programy które to potrafią ale nie ma gwarancji że aparat będzie poprawnie działał z tak sformatowaną kartą.
Markus napisał/a:
Karta 32 GB z niższej serii w tych samych warunkach odczytuje się szybciej.. :-(
Dużo zależy też od czytnika. Zmiana systemu plików na pewno nic nie zmieni.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
ZbyszekB napisał/a:
FAT32 ma limit wielkości pliku 8GB
Jest nawet gorzej bo 4GB, co bywa problemem np. przy filmowaniu długich sekwencji. W specyfikacji kart SD FAT32 jest do 32GB powyżej exFAT i nie ma sensu kombinować bo i po co :-) .
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Z ciekawości sprawdziłem jak ta karta zachowuje się w nowszym sprzęcie i tam wydaje się , że działa zgodnie ze specyfikacją ;-)
W czasie kopiowania kilkuset MB nie zdążył się pokazać odczyt średniej prędkości tego procesu takie to było szybkie !
Podsumowując na USB 3.0 i szybkim czytniku oraz pod Windows 10 karta pokazuje swoje możliwości na USB 2.0 i pod Windows XP działa wolniej od 32 GB karty z niższej serii...
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mam wrażenie że robicie wszystko by w przyszłości założyć temat "POMOCY jak odzyskać zdjęcia z urlopu?".
- Dobrze jest sprawdzić jakie karty zaleca producent aparatu foto.
- Nie rozumiem w jakim celu formatujecie kartę w komputerze, kombinując przy tym z systemami plików?
Wkładam kartę do aparatu który będę używał i aparat formatuje tą kartę w systemie który on używa, tyle.

Z tego co pamiętam (do poszukania w sieci) Któryś z producentów kart radził by nie usuwać pojedynczych plików/zdjęć (np. podczas przeglądania w aparacie) bo może to namieszać w tablicy FAT.
Mało tego, kartę najlepiej zapelnić do konca a po zgraniu materiału na komputer sformatować ponownie kartę w aparacie oczywiście.

Nie pamiętam gdzie to czytalem ale na pewno jest do znalezienia w sieci.

EDIT

Mam:
http://www.spidersweb.pl/...-nie-robic.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach