bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
  [obiektyw] Pentax FA 35/2 - problem z nieskończonością
witam wszystkich,
zakupiłem niedawno na znanym portalu obiektyw pentax fa35/2, miałem już kiedyś ten model, byłem bardzo zadowolony, zatęskniłem więc i nabyłem go ponownie, a tu zonk - skala ostrości obiektywu nie dochodzi do nieskończoności, jest to kwestia ułamka milimetra, ale jednak, na zdjęciach widać, że coś nie tak z ostrością w nieskończoności.
Jeśli robię zdjęcie i manualnie ustawiam nieskończoność, po czym dociskam ręcznie gwint filtrów okalający przednią soczewkę (obiektyw się skraca przy ostrzeniu na nieskończoność) to widzę poprawę ostrości, więc zapewne niewiele potrzeba, ale jednak wymaga regulacji.
Czy ktoś z szanownego grona może mi pomóc? chodzi mi o to czy jest to do zrobienia własnym sumptem, czy raczej kierować się do warsztatu/serwisu foto? Jak się zabrać? Które śrubki wykręcić? zdolności manualne posiadam ;-) odpowiednie narzędzia też się powinny znaleźć...
dzięki
Maciek
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bilko, a pierwsza soczewka, ta pod gwintem filtrów, nie jest luźna. Wystarczy wówczas dokręcić pierścień ją mocujący.Taka przypadłość zdarza się dość często. Jeżeli to nie to, to trzeba czekać aż odezwie się tu Grzechotnik i poradzi co należy sprawdzić. :lol: Pzdr.
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
luzów nie ma, generalnie obiektyw bardzo zadbany, znalazłem takie coś do FA50
https://www.pentaxforums....adjustment.html
ale FA35 nie ma śrubek tam wskazanych do regulacji ;-( więc nic z tego

edit: ok, odkryłem te śrubki pod gumowym pierścieniem ostrzenia...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach