pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Kupujący z zagranicy na OLX - próba oszustwa ?
Wystawiłem ogłoszenie na OLX sprzedaż Pentax 43 1.9.
Łamana polszczyzną odezwał się kupujący z pytaniem o cenę, podałem, nic nie negocjując zgodził się prosząc również o wysyłkę do Londynu (zaoferował że doliczy 300 zł na przesyłkę pocztex). Prosi o nr konta na który ma wpłacić kasę.
Kiedyś obiło mi się o uszy że ktoś miał podobny przypadek, trochę mi to śmierdzi.
Może ktoś wie gdzie jest haczyk?
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Właśnie, może ktoś coś wie- też takie dostaję i nie wiem o co chodzi. Z różnych adresów, o tej samej treści, więc raczej nie jest to zwykły kupujący.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Doliczy 300 złotych za przesyłkę? Toć to pewnikiem jakiś nigeryjski książę. Równie dobrze mógłby zaproponować 300 pierdyliardów pesos. Jeśli się zgodzisz, to on najpierw napisze, że już przelał kasę, potem wyśle jakieś ściemnione potwierdzenie. I będzie naciskał, żeby już wysłać sprzęt.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zastanawiam się co mógłby zrobić z samym numerem konta? Innych danych nie potrzebuje bo obecnie banki tego nie sprawdzają.

Zawsze można zastrzec, że wyśle się sprzęt dopiero gdy zobaczysz pieniądze na koncie. Pytanie czy istnieje możliwość wycofania pieniędzy bez zgody właściciela konta.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
pawelsko,
Po co kupujący pytał się o cenę skoro na OLX cena znajduje się w ogłoszeniu ? Chyba że chciał negocjować ..... ;-)
Też tam czasem coś wystawiam ale na wiadomości napisane łamaną polszczyzną nie reaguję .
Ja bym sobie odpuścił . Tam pisze kupa cwaniaczków , naciągaczy i wariatów więc jakaś selekcja musi być .
OLX to serwis lokalny i raczej działa na zasadzie , umawiam się - oglądam -kupuję .
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Kytutr napisał/a:
Doliczy 300 złotych za przesyłkę? Toć to pewnikiem jakiś nigeryjski książę. Równie dobrze mógłby zaproponować 300 pierdyliardów pesos. Jeśli się zgodzisz, to on najpierw napisze, że już przelał kasę, potem wyśle jakieś ściemnione potwierdzenie. I będzie naciskał, żeby już wysłać sprzęt.


Tak może być jak piszesz. Dla spokojności go raczej pogonie..
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk napisał/a:
co mógłby zrobić z samym numerem konta

Problem w tym, że proszą o podanie też innych danych jak np. numer telefonu, podobno jest potrzebny do zrealizowania przelewu.
Kiedyś też takie coś dostałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Te dodatkowe dane są im pewnie potrzebne, aby nas orżnąć.
Cytat
Przepis art. 74 dyrektywy 2007/64/WE jest wyrazem wyważenia interesów instytucji dokonujących transferów pieniężnych oraz ich klientów. Dotyczy ono wszystkich krajów Unii Europejskiej. To klienci odpowiadają za podanie prawidłowych danych przelewu. Sprawdzenie spójności unikatowego identyfikatora, o którym mowa w pkt. 48 preambuły, polega na sprawdzeniu wewnętrznym (co wyraźnie sugeruje słowo spójność), a zatem sprawdzeniu prawidłowości numeru za pomocą tzw. cyfry kontrolnej. Innymi słowy, ustawodawca może nałożyć na bank obowiązek sprawdzenia, czy numer rachunku bankowego został poprawnie podany, czy nie doszło do pomyłek przy którejś z cyfr. Bank nie ma jednak obowiązku sprawdzania zgodności numeru rachunku z osobą posiadacza.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Na olx są też nigeryjscy sprzedawcy kotów rasowych.

Żadne dane im są nie potrzebne. To po prostu socjotechnika ktora ma doprowadzić do wysyłki bez zapłaty wg scenariusza opisanego przez Kytutr,
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
opiszon napisał/a:
To po prostu socjotechnika ktora ma doprowadzić do wysyłki bez zapłaty wg scenariusza opisanego przez Kytutr,

Coś marna ta socjotechnika. Nie wiem dlaczego miałoby mnie to skłonić do wysyłki, bez uprzedniego otrzymania pieniędzy na konto. :?:
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Stary pomysł na wyłudzenie. Księga ulicy mówi: kto do Londynu nadaje przesyłkę, ten pieniędzy nie zobaczy ani na chwilę.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Kerebron, to tak jak z metodą ,, Na wnuczka " . Czasem się uda a czasem nie ... ;-)
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Ja bym sobie chyba dla sportu założył osobne konto na taki przypadek i zobaczył kto pierwszy się podda ja czy "kupujący" :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Atakują najczęściej oferty z najdroższym sprzętem. Na FA*80-200/2.8 otrzymałem dokładnie trzy propozycje zakupu.
Scenariusz jest zawsze ten sam - fałszywe potwierdzenie przelewu na konto należności, prośba o wysyłkę, straszenie policją. Proponowałem kliknięcie kup teraz i zapłatę payu, żaden (czy ten sam) nie skorzystał B)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Oni rozumieć po polski czytać ogłoszenie? Jeśli tak, Ty napisać, ze wysyłka po odnotowaniu wpłaty na koncie, a nie na podstawie potwierdzenia. Ty czekać na kasa, wtedy Ty wysłać sprzęt.

Ty prosić bank o potwierdzenie, ze przelew nie wpłynąć na Twoje konto, gdyby kupujący chcieć straszyć policja za trzymanie jego kasa udokumentowane fałszywym potwierdzeniem.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
tref, niektórzy dają się zakręcić niestety i to draństwo na tym żeruje ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wiem. Wiem też, ze to działa tak, ze nawet jak ktoś słyszał o tych numerach to i tak może dać się nabrać. I niestety prawo jest tu slabe, a regulacje UE niewystarczające.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
tref napisał/a:
I niestety prawo jest tu slabe, a regulacje UE niewystarczające.

Regulacja jest taka, że za głupotę należy płacić. Życie to nie je bajka. Gdyby nie było naiwnych to nie byłoby przekrętów. /<ambergold_mode>/<swiss_mode>

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach