ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
 
Benek napisał/a:
Pentagram napisał/a:
Być może, gdybyś testował obiektyw na jakimś wcześniejszym Pentaksie niż K10D ver. 1.3, (analogowe z AFem, cyfrowe *isty, K-100D), to AF śrubokrętowy działałby.

Zawsze można kupić jakiś starszy korpus Pentaksa, na którym 50-135 chodzić będzie śrubokrętowo. :->


Owszem zawsze można kupić, ale już mam starszy K100DS też z SDM :-/

pentagram
Myślę, że jest to efekt komunikacji obiektyw-body. Obiektyw przedstawia się jako xxx a body wie co włączyć SDM czy wkrętak. Jest SDM to nie włącza wkrętaka.
Ciekaw jest natomiast na skąd body wie jaki obiektyw mu podłączam? W dalszym ciągu nie udało mi się zidentyfikować na którym pinie odbywa się identyfikacja obiektywu.
Najpewniej informacja o typie obiektywu zaszyta jest w jego firmware. Odpięcie zasilania SDM nie pozbawiło zasilania elektroniki obiektywu, ta jest zasilana przez piny na stopce i "gada" z body.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Przecież ten wklęsły pin to jest ten pin sygnałowy, i nic nie poradzisz bo aparat odczytuje dane z obiektywu i wie że jest SDM, to że odłączyłeś styki to dało tyle że napięcie nie idzie po pinach SDM i nic poza tym, to tak jak byś śrubokręt odłączył w obiektywie, aparat dalej kręciłby swoim.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ZbyszekO napisał/a:
Ciekaw jest natomiast na skąd body wie jaki obiektyw mu podłączam?
Obiektyw ma układ, w którym jest zapisane jego ID, numer seryjny itp. Nie zmienisz tego.
ZbyszekO napisał/a:
W dalszym ciągu nie udało mi się zidentyfikować na którym pinie odbywa się identyfikacja obiektywu.
Nie ma to znaczenia. Gdybyś doprowadził do zablokowania informacji o obiektywie, aparat będzie go traktował, jako obiektyw manualny, bez styków i bez sensu. :-|
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Tutaj nie da się tego obejść chałupniczo, albo serwis albo masz manualny obiektyw niestety bez pierścienia przesłon i bardzo ograniczony w używaniu.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Ciekawe, czy dałoby się zastąpić taki układ innym- np z kita. Tylko należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy element, w którym zakodowano te informacje nie wykonuje innych, bardziej specyficznych funkcji lub jest na tyle odrębny fizycznie, że możliwa jest jego podmiana?
W sumie Sigma potrafiła, Tamron takoż, nawet Cosinie się udało rozgryźć Af Pentax, to czemu polskim kombinatorom miałoby nie wyjść? ;-)
 
mravel  Dołączył: 05 Maj 2010
jest mozliwosc wylaczenia sdm i przejscia na srubokret. Wiaze sie to z koniecznoscia przeprogramowania pamieci eprom. W internecine moan znalezc rozwiazanie.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Witam. Podepnę się pod temat. Parę dni temu w 60-250 zdechł AF. Oddałem do serwisu, diagnoza: uszkodzony silnik SMC oraz popychacz przysłony, koszt to niecałe 1200zł. Czy ktoś miał podobne problemy takiego typu (może niekoniecznie z 60-250 ale z innymi)? Chodzi mi głównie o to, czy po wymianie silnika i popychacza wszystko jest jak dawniej? Niby głupie pytanie. bo chyba powinno być OK, ale chciałbym uspokoić nerwy.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Ups ,
1200 zł to też nie tak mało .... Działać po naprawie na pewno będzie .
A ten model nie ma śrubokręta ? SDM podobno można wyłączyć ( chyba że zależy Ci na cichym AF )
Co się stało z popychaczem ? Ułamany ? Ile lat ma ten obiektyw ?
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Jest śrubokręt. ale słyszałem różne opinie o jego wyłączaniu, w 16-50 podobno jest to wykonalne i ładnie działa. Na cichym AF nie zależy mi. Nie wiem co z popychaczem, dopiero dziś wieczorem dostałem wiadomość z ekspertyzą, muszę jutro dopytać. Co do wieku, mam go z drugiej ręki, więc muszę zakładać, że ma maksymalnie 9 lat. Nie wiem czy do awarii nie przyczynił się pył z meczy żużlowych, niby są uszczelnienia ale nie wiem czy tak dobrze działają, przy zmianie ogniskowej długość się zmienia, więc coś się może zasysać :-(
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Nie jestem pewien czy jest sens pakować 1.2 K w niemłody obiektyw .... Serwis zapewne ma w planach wymianę całego mechanizmu przysłony oraz mechanizmu SDM stąd ta wysoka cena . Gwarancję dadzą na rok . Może dla pewności wyślij jeszcze do serwisu w Łodzi który swojego czasu uruchamiał padnięte SDemy ? Do autoryzowanego serwisu zawsze zdążysz ...
I tak na miejscu części nie mają ;-)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kazio,

Myślę że ktoś jeszcze powinien zweryfikować diagnozę ( autoryzowanemu serwisowi nie do końca można ufać )
- nawet padnięty napęd można często uruchomić i działa jak dawniej .
- jeśli jednak uruchomić się nie da zawsze istnieje możliwość przeprogramowania na śrubokręt ( i już sześć stówek zostaje w kieszeni )
- co do naprawy popychacza to też trzeba to zobaczyć ( być może da się naprawić w inny sposób niż wymiana
-sposób 'espresso, ') jest dobry ale tylko do poprawy styku bieżni bo te napędy nie są ze sobą połączone .
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Kot72, espresso, dzięki za informacje.
Cytat
Do autoryzowanego serwisu zawsze zdążysz ...

A ja właśnie oddałem na razie do nieautoryzowanego :shock: a cena już wysoka.
Czy serwis w Łodzi to ów Allserwis?
Na SDM wcale mi nie zależy, starczy wiertarka.
espresso, właśnie często bywały zmiany warunków, łącznie z zamarznięciem AF na wietrze przy -10 stopniach. Cały czas tłumaczyłem sobie, iż gwiazdkowe uszczelki są nie do wykończenia :-|
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Uszczelki są problemem nie dlatego, że są nieskuteczne lecz z powodu swojej skuteczności. Wnętrze obiektywu nie jest wentylowane i to powoduje problemy z SDM.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Czyli są zbyt dobrze zrobione :cry:

[ Dodano: 2017-03-16, 10:16 ]
Jestem właśnie po rozmowie z firmowych serwisem w Warszawie. Na pytanie, czy można w 60-250 trwale wyłączyć (dezaktywować) SDM, powiedziano mi, iż to zależy od konkretnego modelu, po podaniu tego modelu usłyszałem, że to zależy od konkretnego przypadku :shock: Co zaś do popychacza przysłony, naprawa i jej koszt zależy od wielkości awarii. To oczywiście można zrozumieć, ale żeby wyłączenie SDM w obrębie tego samego modelu zależało od konkretnej sztuki :shock: Czegoś chyba nie ogarniam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sondują portfel klienta, albo nie wiedzą i udają mądrzejszych niż są.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kazio, prawdopodobnie sam dasz radę wyłączyć SDM . Był tu na forum taki temat i niektórzy chwalili się sukcesem . Popytaj , napisz na priv . Może ktoś podpowie jak lub zrobi to za Ciebie . Dziwne dostałeś odpowiedzi z serwisu . W dawnym Apollo nawet nie chcieli słyszeć o dezaktywacji sdm .... Zasadniczo cena którą podano Ci w pierwszym serwisie jest zbyt wysoka a z tym popychaczem to może być ściema albo sami uszkodzili nieumiejętnym rozkręcaniem . Wyślij do Łodzi i niech to oceni inny fachowiec .
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Kot72 napisał/a:
prawdopodobnie sam dasz radę wyłączyć SDM

Odpada, mam "niecierpliwe" ręce :-/
Kot72 napisał/a:
Może ktoś podpowie jak lub zrobi to za Ciebie

Już rozesłałem wici
Kot72 napisał/a:
z tym popychaczem to może być ściema albo sami uszkodzili nieumiejętnym rozkręcaniem

Też o tym pomyślałem, tym bardziej iż nigdy nie było z tym problemu. Oczywiście jeśli sami zepsuli to i tak sprawa nie do udowodnienia :cry:
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kazio, to się wyłącza programowo softem a nie ręcami więc mając program i widzę dasz radę sam .

Udowadnia ten kto twierdzi . Ty nie zgłaszałeś problemu z przysłoną . Robiłeś zdjęcia do chwili padu napędu AF . Zdjęcia miałeć chyba poprawnie naświetlone ...
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Witam, temat "padnięcia" SDM-u wałkowałem kilka dni temu, po zakupie uwalonego DA* 16-50. Zanim go kupiłem, na szybko wygoolowałem, co można zrobić z takim padalcem, w skrócie:
1. Pentaxiarze skarżą się notorycznie na padający autofokus w 16-50.... Padnięcie to wcale nie musi oznaczać śmierci silnika, wystarczy obiektyw rozłożyć i ROZRUSZAĆ śrubę krzyżakową która jest przyklejona do modułu silnika (na wierzchu). Tutorial łatwo znaleźć... Dobra, żeby nie szukać:
http://bangmedia.no/pentax/sdmfix/.
Z doświadczenia podpowiem, że rozkręcałem trzy razy i nie było efektu, choć silnik próbował ruszyć (było delikatnie słychać)... prawdopodobnie pomógł pewien "myk"... Otóż po podpięciu pod body i włączeniu aparatu, należy nacisnąć do połowy wyzwalacz migawki, aby body "puściło" komendy ostrzenia do obiektywu i RĘCZNIE należy porkęcić pierścieniem ostrości... kilka razy najlepiej w jedną i drugą stronę. Mnie i wielu użytkownikom zagranicznych "forumów" to właśnie chyba pomogło.

2. Napęd SDM można wyłączyć programowo, do tego niezbędny jest program PK_theter (BTW kawał dobrej roboty- do pobrania tutaj np.: http://www.pktether.com/downloads-2/ ) Sposób jest m/w taki - po podpięciu body do kompa włączamy tryb debugowania, ściągamy soft z obiektywu, modyfikujemy go w celu wyłączenia SDM, i z powrotem wysyłamy do obiektywu... Tutoriale też do tego są, więc nie ma obaw na uwalenie szkła. Dodam, że ponoć szkiełko szybciej ostrzy na śrubokręcie... Aha, pierwsza lepsza instrukcja tutaj:
http://www.pentaxiste.org...m-and-allow-386

3. Jeżeli ktoś się uprze, to przecież można dokupić sam silnik SDM i wymienić, trzeba tylko poszukać... na Ali* najlepiej, bo tam "wszystko jest"...
Jeszcze temat na naszym bratnim Forum:
https://www.pentaxforums....mm-f-2-8-a.html

To tak w skrócie - i życzę powodzenia.
Aha, rozbierał może ktoś jakiegoś DA* od "przodu? Muszę się dostać do paru soczewek w celu ich umycia... Głównie chodzi mi o to, jak się dobrać do pierścienia maskującego, bo z tego co wybadałem, to wkręcany on nie jest, a raczej przyklejony... Zastanawiam się, czy nie użyć suszarki, albo hot aira, żeby klej nieco puścił...
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Nie ma co się obawiać sofwerowego wyłączenia SDM. Ja nie będąc informatykiem, wyłączylem go bez problemu w swojej *16-50. Potrzeba do tego starszego body niż k-5, żeby szło debug mode włączyć. Sam pożyczyłem K20D od kumpeli. Rzeczywiście ostrzy teraz szybciej i pewniej niż na SDM-ie.

[ Dodano: 2017-08-27, 15:17 ]
No i stało się: AF wiertarkowy też nie działa. Styki czyściłem i d*pa. :-x

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach