odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Pentax K5IIs a K3 w pracy z tańszymi obiektywami.
Witam,
Używam Pentaxa K10D od kilkunastu już lat i przychodzi czas na zmianę. Interesują mnie w zasadzie już tylko dwa aparaty: K5IIs i K3. Za K3 przemawiają do mnie ulepszenia pod kątem filmowania, AF-C i symulacja filtra AA, natomiast za K5IIs mniejsza rozdzielczość (waga zdjęcia i ... no właśnie, pytanie poniżej).

Czy fakt większej rozdzielczości matrycy wpływa na jakość zdjeć przy stosowaniu tańszych obiektywów?
Obecnie posiadam Sigma 17-70 2.8-4.5, Pentax 35/2.4, Pentax 80-320, Pentax-A 50/1.7. Zastanawiam się nad zamianą tego pierwszego na Tamrona lub Sigmę 17-50, ewentualnie jakiś inny obiektyw używany w granicach 1500zł.

Czy powyższe obiektywy tak samo się spiszą na matrycy K5IIs i K3 czy przy K3 mogą nie wydalać i obraz nie będzie tak ostry jak w K5IIs (oczywiście w granicach rozsądku - nie musi być idealnie tak samo ostry)?

Szukałem podobnych wątków na ten temat w internecie i spotykam się z dwoma, skrajnymi opiniami na ten temat. Mnie interesuje to jak to wygląda w praktyce (nie tabelki, obliczenia).

Pozdrawiam
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
odin1983, gdzie chcesz kupić K5IIs?

odin1983 napisał/a:
przy K3 mogą nie wydalać i obraz nie będzie tak ostry jak w K5IIs

Matryca w K-3 w odniesieniu do K-5IIs to nie jest jakiś duży przeskok. Ot większa rozdzielczość przy tej samej powierzchni.
 
odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Enzo napisał/a:
gdzie chcesz kupić K5IIs?

Na eBayu

Enzo napisał/a:
Ot większa rozdzielczość przy tej samej powierzchni.

I właśnie o tą rozdzielczość mi chodzi. Czy obiektywy, które wymieniłem bez problemu ją obsłużą bez utraty jakości w stosunku do mniejszej rozdzielczości K5IIs.

A odnośnie wagi samego RAWa wymienionych aparatów, to ile średnio takie zdjęcia zajmują w PEFie dla obu korpusów?
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
odin1983 napisał/a:
Czy obiektywy, które wymieniłem bez problemu ją obsłużą bez utraty jakości

Oczywiście. Zresztą to co posiadasz jest całkiem przyzwoite.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
odin1983 napisał/a:
A odnośnie wagi samego RAWa wymienionych aparatów, to ile średnio takie zdjęcia zajmują w PEFie dla obu korpusów?


Z ciekawości zerknąłem :)

Dla K-5 średnio wychodzi 20 MB, jednak rozstrzał, zależnie od ilości zarejestrowanych kolorów, jest dość spory (15-27 MB).
W przypadku K-3 średnio jest 30 MB, a różnice są mniejsze (26-31 MB).
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Padło pytanie o dostępność K-5lls. Czy to body z alledrogo jest kogoś z tego forum? 8-)
 
przemomir  Dołączył: 20 Paź 2010
Odnośnie tematu w wątku:
https://www.dxomark.com/R...rimes-and-zooms

Tam widać, że tanie stałki dają radę :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach