kapeco  Dołączył: 22 Sie 2016
  Obiektyw makro do pentaxa. Jakie rekomendacje?
Czy ktoś może polecić mi sprawdzony obiektyw makro do K-5 i ewentualnie lampkę pierścieniową. Taki zestaw dla dentysty.
dziękuję za pomoc
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Może Pentax F/FA 50/2.8 macro? Uchodzą za najostrzejsze ze stajni pentaxa, a ostrzą od chyba 19 cm... Albo F/FA 100/2,8 macro. Albo Kiron 105/2,8 - ostrzy od 35 cm?
Jak dla dentysty, to ten drugi chyba lepszy, chyba, że wolisz z AF.
Kirona szukaj wersji Lester Dine... Ma on skalę przeznaczoną właśnie dla dentystów.
Pozdrawiam!
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Kirona w wersji medycznej Lester A. Dine ma tu chyba tylko Grzechotnik, ale wątpię by chciał się go pozbyć. Z sampli które wystawiał wynika że to mocno leciwe szkło pokazuje innym, nowym konstrukcjom gdzie ich miejsce w szeregu :-? Ale poza wszystkim to szkło w pełni manualne, choć przy założonym użytkowaniu [oświetlenie jest stałe, więc parametry ekspozycji można ustawić "na sztywno"; a AF w makro raczej nie pomaga, klin będzie lepszy] to nie musi być wadą.
Natomiast jeśli ma być do K-5 czy ogólniej pod APS-C to oczywiście polecę Limiteda 35, jego mała odległość obrazowa [14cm] tu nie będzie wadą.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Z AF
- Pentax 100mm F2,8 serii F lub FA,
Manualne:
- Kiron 105mm F2,5, występuje też jao Vivitar i rzadziej jako Soligor,
- Komina 90mm F2,5,
- Tokina 90mm F2,5 ta ma skalę odwzorowania 1:2 a skalę1:1 z właściwym adapterem,
- Tamron Adpatal 90mm F2,5 podobnie jak Tokina skala 1:2 z adapterem 1:1
I z nowszych konstrukcji nie tak już solidnych Sigma, Tamron czy nowy Pentax.

Ale dobrze byś wyglądał z takim medycznym zestawem Pentaxa
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Grzechotnik napisał/a:
Z AF
- Pentax 100mm F2,8 serii F lub FA,

D FA z WR przyda się na trudniejsze warunki.
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Z manualnych jest też "chińszczyzna" (Venus Optics Laowa 60mm F2.8 2:1 Macro Lens). Dla APS-C "all-in-one", bo skala 2:1 i ostrzenie na nieskończoność. Po zwarciu styków kawałkiem folii aluminiowej działa z nim przechwytywanie ostrości. Wady: stosunkowo ciężki, z fabrycznym filtrem dość łatwo o flary przy pracy pod ostre światło.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Grzechotnik napisał/a:
Pentax 100mm F2,8 serii F lub FA


Nawet wrzuciłem do zakładek, by mnie podręczył (byłem na znanym portalu aukcyjnym), ale coś z tą kasą u mnie teraz nieco nie tak :evil:
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Aha, z lampek pierścieniowych do pentaxa (z regulowaną przez body mocą błysku P-TTL) to albo metz 15 MS-1, albo pentax AF160FC. Ta na zdjęciu powyżej (AF140C) będzie pstrykać pełną mocą (nawet w trybie manualnym tylko 1/1).
A jaki Kolega ma budżet?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
P-TTL w fotografii makro się nie sprawdza a w medycznej zupełnie.
Czy to medyczny system Pentaxowy czy Lester A.Dine walił pełną mocą lampy a przymykało się tylko przysłonę. W zestawie Pentaxie na lampie jest odpowiednia skala a Lester A.Dine ma to na podane na owej nalepce zamiast zwykłej skali makro na obiektywie.

Gdybym miał polecać jakąkolwiek lampę do makro to taką jak na fotce - stara ale rewelacyjna konstrukcja z płynną regulacją mocy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach