popo76  Dołączył: 05.02.2008
[lampa] Czasy z lampą błyskową Cytuj
W sumie to nie są już moje pierwsze kroki z Pentaksem ale w tym temacie chyba tak.
W k10D jak podepnę lampę i ustawię tryb Av aparat normalnie zmienia czas tak jakby lampy nie było. W pomieszczeniu dobiera czasy dość długie i zmienia je w zależności na co udtawię aparat i własnie o to mi chodzi.
W k5II po podpięciu lampy aparat na sztywno ustawia czas. Powiedzmy ustawi w pomieszczeniu 1/100 i trzyma.
Coś mam nie ustawione, czy jak? Szukam czegoś w instrukcji ale albo ja czegoś nie widzę, albo jaki czort?
Bardzo proszę o informacje bardziej doświadczonych użytkowników.

Pozdrawiam

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Czy aby nie przekombinowujesz?
Podczas pracy z lampa normalnie czas migawki to czas trwania blysku. Chyba, ze oczywiscie chcesz pobawic sie w dodanie swiatla zastanego, ale to juz raczej powinien byc tryb M, bo to robisz juz zupelnie swiadomie.

pz

plwk  Dołączył: 21.04.2006
ISO masz stałe czy auto?

plwk, K5II tak i tak.
W sumie to chyba nie do końca dobrze się wyraziłem.
Aparat zmienia czasy ale nigdy nie schodzi poniżej jakby dwukrotności czasu do ogniskowej, czyli zachowuje się tak, żeby nie poruszyć zdjęcia.
Na FA 50/1.4 nie schodzi poniżej 1/100.
W K10 spokojnie dobiera sobie czasy bardzo długie.

To masz stałe ISO, czy auto?

U mnie działa tak samo. Tak jest po prostu zaprogramowany.

plwk, napisałem , że takie i takie.
Już chyba jednak doszedłem do rozwiązania problemu. Chyba wprowadziłem zamieszanie, bo problemem okazuje się komunikacja na stykach. W K10 nie wchodziła lampa do samego końca i aparat zachowywał się tak jakby jej nie miał ale jednocześnie wyzwalał błysk, bo chyba jakieś styki stykają jednak. Nawet działa P-TTL, bo zdjęć nie przepala.

Lampa była inaczej zaprogramowana. W *istDL też ustawiał czasy znacznie dłuższe.

Skocz do: