Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Dzięki :-B :-B
 
bocian77  Dołączył: 13 Lip 2008
Co sądzicie o tym BenQ PD2700Q - 1800pln.
Pzdr.

http://www.fotopolis.pl/n...la-wymagajacych
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Stałem się posiadaczem EIZO s1921.
Przebieg 13,5 tys h.od osoby prywatnej wg EIZO to nie jest dużo.
ogólnie wszystko ok.
Zainstalowałem w PC profile dla niego dla 5 i 6,5k K.
Ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z takim monitorem, mam pytanie:
Można w nim ustawić temp. w 3 skokach: 5k, 6,5k i 9k K. Płynnie chyba nie można.
- Na 6,5K obraz nie jest biały np. w aplikacji WORD przykładając białą kartkę- obraz jest raczej żółtawy jak biały- czy to normalne?
W jaki sposób można skorzystać ze skali RGB? w ustawieniach jest Custom, SRGB i text?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Może warto ściągnąć instrukcję do tego modelu i się z nią dokładnie zapoznać ? Jest dostępna po polsku w internecie . Aplikacja Screen Manager z Eizo.com chyba daje możliwości bardziej szczegółowej regulacji obrazu . Z uwagi na wiek , mogą być już rozjazdy z wb ( białe leci w żółte i jest typowe dla podświetlenia matrycy świetlówkami ) . Może być wymagana kalibracja zewnętrznym kalibratorem . W sieci masz sporo informacji na temat tego modelu .
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Zainstalowałem Screen Managera- pomaga on w automatycznym przejściu ustawień wcześniej zaprogramowanych.
Temperatura tak samo jest ustawiana skokowo jak z menu monitora.
Instrukcje oglądałem ale ona mi nie odpowie na pytania co do koloru itp. stąd prośba na forum najlepiej do osoby (osób) które używają tego monitora.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Bogdan, ja nie posiadam tego monitora ale kiedyś planowałem go kupić i sporo o nim czytałem . Jestem pewien że jest tam opcja zaawansowanej kalibracji ale ukryta . Musisz poszukać w sieci jak do tego zaawansowanego menu się wchodzi . Coś mi świta że trzeba było wcisnąć jednocześnie jakieś dwa klawisze w monitorze .
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Szukam coś budżetowego do obróbki zdjęć . Wyświetlacz w moim laptopie przekłamuje kolory . Budżet to ok. 1000 pln .Znalazłem coś takiego w necie:
1. Philips 276E6ADSS
2. ASUS PA238Q
Czy warto ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
sergeant napisał/a:
ASUS PA238Q

Używam od paru lat, jak dla mnie wystarczająco dokładnie wyświetla kolory.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Czym różnią się te 2 monitory -ASUS PA238Q oraz ASUS PA238QR ? Ta sama matryca i funkcje ? Jednak jest różnica w cenie ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W trzecim poście jest to wyjaśnione http://www.tomshardware.c...-pa238qr-pa238q
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Jak sprawdzić w monitorach Asus z seri PA , ile "wyświeciły" godzin ? Czy jest to mozliwe ? Mam na oku ofertę używanego monitora ale nie chciał bym trafić na matrycę której żywot dobiega końca .

[ Dodano: 2017-06-04, 18:52 ]
Trafiłem jeszcze na propozycję monitora poleasingowego Dell Ultrasharp U2413f. Czy warto go kupić za około 700 złotych ? Czy można sprawdzić ile godzin wyświecił ? Czy to dobry monitor do obróbki zdjęć ?
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Czy ktoś używa monitora Dell P2416D? Warto? W tej cenie znajdę coś lepszego do foto? Zależy mi na większej rozdzielczości niż full HD i ok 23-27 cala.
 
clif  Dołączył: 27 Maj 2016
shaper napisał/a:
Czy ktoś używa monitora Dell P2416D? Warto? W tej cenie znajdę coś lepszego do foto? Zależy mi na większej rozdzielczości niż full HD i ok 23-27 cala.


Tu coś więcej i nie wygląda ciekawie. Przed ostatni akapit.
http://laptopmedia.com/re...gamut-coverage/
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Proszę o wyjaśnienie tematu . Mam do wyboru dwa monitory pod mój budżet. i Eizo Cs2420. Oba z możliwością kalibracji sprzętowej po zakupie. Głownie pod obróbkę zdjęć w LR oraz do normalnej biurowej pracy, internet, multimedia. office.
I teraz pytanie Eizo Cs2420 pracuje na AdobeRgb, czytałem że do obróbki zdjęć jak najbardziej na plus ale do innych zastosowań biurowych to już niekoniecznie ze względu na problemy win 7 z profilem, co przełoży się na przekłamywanie kolorów itp. Prawdopodobnie też (tego nie wiem do końca) po kalibracji sprzętowej nie ma już możliwości korygowania kontrastu itp.
Czy wybierając Eizo Cs230 który pracuje na sRGB, będzie duża różnica na minus w stosunku do Cs2420?
Do tej pory pracuje na leciwym już Eizo FS L768.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Nawet AdobrRGB wg mojego rozeznania nie przydaje się do fotografii. Do publikacji w internecie tylko sRGB, większość labów wymaga sRGB do odbitek lub fotoksiążek. AdobeRGB chyba tylko do własnych wydruków lub jakieś kolorowe czasopisma.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
shaper napisał/a:
Nawet AdobrRGB wg mojego rozeznania nie przydaje się do fotografii. Do publikacji w internecie tylko sRGB, większość labów wymaga sRGB do odbitek lub fotoksiążek. AdobeRGB chyba tylko do własnych wydruków lub jakieś kolorowe czasopisma.


Ale czy podczas obróbki plik Adobe nie będzie mieć szerszej przestrzeni barw? Czy różnica będzie tak mocno odczuwalna w stosunku do sRGB. Oczywiście później trzeba będzie do labu przekonwertować na sRGB.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Będzie miał, pytanie tylko czy to się wykorzysta. Wiadomo lepiej mieć więcej niż mniej, zależy od finansów i przeznaczenia. Ale skacząc po różnych przestrzeniach barw człowiek mało doświadczony będzie miał więcej z tym problemów niż zalet.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja bym to widział inaczej - o cal większa przekątna, format 16x10, no i zdecydowanie lepszy jest tryb emulacji sRGB na monitorze szerokogamutowaym (aRGB) z 3D LUT niż z natywnym sRGB.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
W takim razie jeszcze jedna hipoteza . Mam monitor który obsługuje tylko sRGB, czy wtedy będzie miało znaczenie jaki profil ustawiam w aparacie sRGB czy Adobe rgb? Oczywiście pracujemy na RAW.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pawelsko - jeśli chcesz "wyjaśnień", to najbardziej obszerne otrzymasz na mva.pl. Ale... odradzam czytanie :evilsmile:

pawelsko napisał/a:

W takim razie jeszcze jedna hipoteza . Mam monitor który obsługuje tylko sRGB, czy wtedy będzie miało znaczenie jaki profil ustawiam w aparacie sRGB czy Adobe rgb? Oczywiście pracujemy na RAW.
[...]
Ale czy podczas obróbki plik Adobe nie będzie mieć szerszej przestrzeni barw?

Nie. RAW nie posiada profilu kolorów. To ustawienie wpływa tylko na jpg z puszki. Profil wybierasz obrabiając RAW i zapisując plik wynikowy np. tiff.
Jeśli do obróbki miałbyś np. tylko jpg, to wtedy Adobe RGB będzie mieć szerszą przestrzeń, ale... niewiele Ci to da, bo wynik końcowy też zapiszesz w Adobe RGB i w trakcie obróbki "straty" koloru i tak będą...
IMHO rzadko komu tak naprawdę Adobe RGB jest faktycznie potrzebny. Wszędzie niemalże ciągle tylko sRGB i jak na razie na zmiany się nie zanosi. No chyba, że zaczniemy obrabiać i oglądac na.... nowych tv 4k czy 8k. Ich przestrzeń barw jest dużo szersza (przynajmniej tych lepszych modeli) niż Adobe RGB. Kolory tez można kalibrować, ale nie wiem jak się uzyskane rezultaty kalibracji mają do monitorów foto.

Moja sugestia: kup sRGB, bo w zupełności ci wystarczy, a różnicę przeznacz np. na... na co chcesz ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach