Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Może się komuś przyda porównanie kilku filtrów ND1000: http://www.the-digital-pi...ity-Filter.aspx
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Do rozmywania wody to chyba tylko ND1000. W niezbyt słoneczny dzień (kwiecień) w lekkim półmroku przy ISO100 i F11 czas wyszedł zaledwie 30 sekund:

 
kishon  Dołączył: 18 Paź 2014
Grzenio napisał/a:
Może się komuś przyda porównanie kilku filtrów ND1000: http://www.the-digital-pi...ity-Filter.aspx

Ponieważ muszę się zdecydować na nowy ND1000, po tym jak odesłałem na gwarancji mojego Hoya Pro ND 1000, w którym powłoki "rozmyły" się po czyszczeniu. Mam problem jaki filtr wybrać. Wstępnie zdecydowałem się na Heliopana 3.0 Ale przeczytałem test który podesłał kolega Grzenio na forum, i naszły mnie wątpliwości. Heliopan 3.0 wprowadza dość mocne winetowanie obrazu. Zmianę barwy też, ale to się da skorygować w WB. W tych parametrach Hoya jest najlepsza. Ale w teście wyszło, że Hoya rozmywa obraz! I w dodatku moje złe doświadczenie ze zniszczonymi powłokami, mocno zniechęca mnie do tego filtra. Czy ktoś na forum używa Heliopana 3.0 i potrafi zdobyć się na obiektywne ocenienie, czy winetowanie jest dokuczliwym problemem? I pytanie do innych użytkowników Hoya Pro ND1000, czy miał ktoś problem z powłokami i czy filtr pogarsza ostrość obrazu?
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Może nie za bardzo pomogę - czy spoglądałeś w stronę MARUMI?
 
kishon  Dołączył: 18 Paź 2014
jarkar napisał/a:
Może nie za bardzo pomogę - czy spoglądałeś w stronę MARUMI?


Marumi nie produkuje ND1000, na ich stronie najgęstszy to ND32. Ze względu na dostępność chcę wybrać pomiędzy Heliopanem i Hoya. I głównie zależy mi na opinii, czy winetowanie w Heliopanie 3.0 jest uciążliwe? W teście najlepiej wypadł Breakthrough Photography X4 10-Stop ND, ale z tego co czytałem w necie, jest sprzedawany tylko wysyłkowo ze Stanów, a jednak wolę mieć bezpośredni kontakt ze sprzedawcą.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
kishon napisał/a:
Marumi nie produkuje ND1000, na ich stronie najgęstszy to ND32

Na pewno wg tej samej "numeracji" są te wartości?
Ile razy mniej światła wpada / ile działek ciemniej?
Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ND 4 – redukcja światła 2 EV, czas dłuższy 4x
ND 8 – redukcja światła 3 EV, czas dłuższy 8x
ND 16 – redukcja światła 4 EV, czas dłuższy 16x
ND 32 – redukcja światła 5 EV, czas dłuższy 32x
ND 64 – redukcja światła 6 EV, czas dłuższy 64x
ND 100 – redukcja światła 6 ⅔ EV, czas dłuższy 101x
ND 200 – redukcja światła 7 ⅔ EV, czas dłuższy 203x
ND 500 – redukcja światła 9 EV, czas dłuższy 512x
ND 1000 – redukcja światła 10 EV, czas dłuższy 1024x
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dla "ułatwienia" wprowadzono jeszcze inne oznaczenia:



Czyli ND1000 można jeszcze spotkać oznaczone jako ND 3.0

PS
Posiadałem filtr ND 32 który odpowiadał filtrowi ND 1000 ale był on marki "krzak" :mrgreen:
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Pewnie dlatego są w belach z kropką, bo jakby były w decybelach, to by się myliły z EV.
 
Jacek11111  Dołączył: 20 Paź 2013
Witam,mam Heliopan ND 3.0 NDx1000 77mm i używam z Sigma 17-50 mm f/2.8 i K3.Dla mnie bardzo dobry filtr szary.Nie degraduje ostrości,daje przyjemny zafarb,który łatwo można skorygować.Winietowania jakoś specjalnego nie widzę.Co prawda w dzień go nie używałem ,ale wczesnym rankiem czy wieczorem i owszem.
 
kishon  Dołączył: 18 Paź 2014
Jacek11111 napisał/a:
Witam,mam Heliopan ND 3.0 NDx1000 77mm i używam z Sigma 17-50 mm f/2.8 i K3.Dla mnie bardzo dobry filtr szary.Nie degraduje ostrości,daje przyjemny zafarb,który łatwo można skorygować.Winietowania jakoś specjalnego nie widzę.Co prawda w dzień go nie używałem ,ale wczesnym rankiem czy wieczorem i owszem.


Dzięki za odpowiedź. Ostatecznie zdecyduje się na tego Heliopana. Nie znalazłem złych opinii na jego temat i Ty to też potwierdzasz. Na Youtube jest też ciekawa prezentacja tego szkła: https://www.youtube.com/watch?v=pKJhSnHADIg i nie ma w niej śladu po winetowaniu. Nie ma ideałów, a jak znam życie to robiąc zdjęcia pewnie nawet nie zauważę różnicy pomiędzy zdjęciem zrobionym Hoya czy Heliopanem.
 
Jacek11111  Dołączył: 20 Paź 2013
Ja też dużo czytałem i tez miałem wątpliwości.A teraz absolutnie nie żałuję.Będziesz zadowolony.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Jacek11111 napisał/a:
Witam,mam Heliopan ND 3.0 NDx1000 77mm i używam z Sigma 17-50 mm f/2.8 i K3.Dla mnie bardzo dobry filtr szary.Nie degraduje ostrości,daje przyjemny zafarb,który łatwo można skorygować.Winietowania jakoś specjalnego nie widzę.Co prawda w dzień go nie używałem ,ale wczesnym rankiem czy wieczorem i owszem.


Potwierdzam. Używam tego filtra z sigma 10-20. Winieta widoczna przy bardzo ciemnych kadrach, a zafarb spokojnie do skorygowania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach