plwk  Dołączył: 21.04.2006
Prorok napisał/a:
to są jakieś ichniejsze narzędzia, nazywają się LUX.
Gdzieś kiedyś czytałem, że robi je dla OBI któraś z lepszych firm narzędziowych

Są trzy serie tych narzędzi:
Cytat
- basic / classic - taka sobie jakość, im prostsze narzędzie tym większe prawdopodobieństwo że przy niezbyt intensywnym użytkowaniu spełni pokładane przed nim oczekiwania
- profi / comfort - średnia jakość, do "majsterkowania" OK i powinno trochę posłużyć
- profi plus - wysoka jakość

To jedynie fragment opinii z czeluści internetu.
Mam jakieś ich drobne narzędzia, ale używane na tyle rzadko, że trudno na razie o jakąś miarodajną opinię. Poza tym to, że narzędzia z jednej grupy są dobre, nie oznacza automatycznie, że te z innej grupy też będą takie.

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
skaarj napisał/a:
Dobra, jak offtop to offtop ;)
Co by nie napisać na temat śrub i wkrętów zawsze ktoś będzie miał inne zdanie. Jedno jest pewne, śrubokręt służy do kręcenia śrub a wkrętak do kręcenia wkrętów. :mrgreen:

daśko  Dołączył: 15.03.2010
ZbyszekB napisał/a:
skaarj napisał/a:
Śrubę to odkręca się śrubokrętem czyli kluczem :P
No to czym się różni śruba od wkręta? :->

Rodzajem gwintu tj. układem (skokiem) zwojów na rdzeniu/trzpieniu i kształtem rdzenia/trzpienia.
Rodzaj używanego narzędzia nie ma tu znaczenia, o ile jest zgodny z ukształtowaniem przedmiotu (pod klucz, czy pod śrubokręt, wkrętak itp.)

Color  Dołączył: 09.03.2015
ZbyszekB napisał/a:
Ostatnio kupiłem komplet kluczy imbusowych Wery. Są genialne bo nie są ukształtowane na sześciokąt ale wyglądają trochę jak Torxy i biją wszystkie inne imbusy na głowę.

Wera od lat ma swój patent na imbusy, nazywa się HEX-Plus i rzeczywiście działa. Nie jest to li tylko bełkot marketingowy. Wielokrotnie sprawdzałem :-)
http://www.wera.de/hex-plus.html?L=7

Wkrętaki precyzyjne również bardzo wysokiej jakości i możliwość dokupienia pojedynczych sztuk (jak pisał Grzechotnik). Ich narzędzia na tle innych producentów wyglądają jak biżuteria. Niestety cena to odzwierciedla.

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
W obiektywach występują tylko nacięcia typu philips PH, czy może nie jest to regułą i można spotkać również pozidriv PZ?

PS
W kwestii nazewnictwa, przypomniała mi się lekcja z Przysp. Obronnego:
- Chlebak jak sama nazwa wskazuje służy do przenoszenia granatów (żeby się nie chlebotały).

Color  Dołączył: 09.03.2015
Sid Gotama, się na śrubkarstwie aparatowym nie znam, ale na innym już tak - przy tak małych śrubkach raczej nie stosuje się PZ, to jednak dodatkowe nacięcia, które ciężko wykonać technologicznie. Nie spotkałem się z mniejszymi wkrętami niż Pz1

Trurl1954  Dołączył: 19.05.2013
daśko napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
skaarj napisał/a:
Śrubę to odkręca się śrubokrętem czyli kluczem :P
No to czym się różni śruba od wkręta? :->

Rodzajem gwintu tj. układem (skokiem) zwojów na rdzeniu/trzpieniu i kształtem rdzenia/trzpienia.
Rodzaj używanego narzędzia nie ma tu znaczenia, o ile jest zgodny z ukształtowaniem przedmiotu (pod klucz, czy pod śrubokręt, wkrętak itp.)

Rodzaj gwintu lub użyte narzędzie nie mają znaczenia:
- śruba jest wkręcana w gwint nakrętki i jest czasami z podkładką lub podkładkami
- wkręt jest jednostronnie wkręcany w materiał

Skocz do: