alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oslona przeciwsloneczna do szerokiego kata - Zrob To Sam :-)
Potrzeba: kawałek czarnego, matowego brystolu, stary/zbity/tani filtr w rozmiarze obiektywu, z wewnetrznym piercieniem umozliwiajacym wykrecenie szkielka, linijka, nożyk z łamanym ostrzem, glowa, kartka+olowek/kalkulator lub oko. Z rzeczy niekoniecznych lakier przezroczysty i matowy pisak wodoodporny - najlepszy jest "edding 4000 deco marker"

1. Wykrec z filtru szkielko
2. Wytnij okrag z brystolu w rozmiarze szkielka
3. Na okregu z brystolu odrysuj prostokat o proporcjach 24x36, ktorego rozmiary odmierzysz za pomoca glowy i kartki+olowka/kalkulatora lub na oko ;-) Rogi prostokata powinny byc odlegle o 2-3mm od obwodu okregu.
4. Teraz go wytnij :-)
4a. - niekoniecznie - Mozesz go teraz polakierowac, zeby zabezpieczyc przed wilgocia, a potem pociagnac matowym, czarnym pisakiem, zeby wytlumic refleksy.
5. Umiesc w miejscu szkielka i przykrec wewnetrznym pierscieniem filtra
6. Przykrec filtr do obiektywu i ustal pozycje wzgledem naswietlanej klatki :-)

W tym momencie stajesz sie posiadaczem nie winietujacej, super kompaktowej oslony przeciwslonecznej, o skutecznosci rownej niemal firmowym "tulipanom", jako ze odcinajacej nie tylko refleksy od bocznego swiatla, ale tez powierzchnie soczewek nie biorące udzialu w tworzeniu obrazu.

Niestety, nie polecam jej do obiektywow >35mm uzywanych w bliskich odleglosciach i na otwartych przyslonach, jako ze rozmyte swiatla w tle (chociaz reszta rozmyc - tzw. bokeh - raczej nie) staja sie nieco kwadratowe ;-)

Powinna dosyc dobrze dzialac z zoomami, ale niestety nie jestem w stanie tego sprawdzic, jako ze nie posiadam zadnego :roll:

Oto prototyp, zalozony na SMC-M 20/4 , po przejsciu ciezkiego testu bojowego na winiete w irlandzkim deszczu:
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Re: Oslona przeciwsloneczna do szerokiego kata - Zrob To Sam
alkos napisał/a:


Niestety, nie polecam jej do obiektywow >35mm uzywanych w bliskich odleglosciach i na otwartych przyslonach, jako ze rozmyte swiatla w tle (chociaz reszta rozmyc - tzw. bokeh - raczej nie) staja się nieco kwadratowe ;-)



Moglbys to dokladniej wytlumaczyc ? :) Ciekaw jestem tego bardzo. Bede mial teraz sesje i przydaloby mi sie cos takiego na zoom-a mojego, ale nie mam filterka by moc sobie to cos wykonac... A szkoda bo bym chetnie juz przetestowal :)

Pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
To znaczy rozmyte, odległe zrodla swiatla - latarnie, lampki choinkowe, swiatlo pomiedzy listowiem itp :-) - robia sie lekko prostokatne. Natomiast charakterystyka rozmycia zwyklych przedmiotow nie wykazuje jakiejs specjalnej pikselizacji ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach