skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Dąbrowa Górnicza i okolice - co zobaczyć w półtora dnia? Cytuj
Witajcie,
niedługo wyjeżdżam do Dąbrowy Górniczej - mam nadzieję, że dziś jeszcze uda mi się w nocy uwinać z pracą, tak więc jutro i pewnie do połowy pojutrza będę miał czas wolny.
Co polecalibyście do zobaczenia w okolicach? Jestem zmotoryzowany.

pz

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Interesują Cię bardziej zabytki, czy piękne okoliczności przyrody? ;-)

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
skaarj napisał/a:
Co polecalibyście do zobaczenia w okolicach?

Lublin.

Zazwyczaj do Wrocławia jeżdżę przez Tomaszów Mazowiecki, ale tym razem może bardziej po drodze :)

Bardziej okoliczności przyrody, ewentualnie zabytki techniki, kościołów to mam pod dostatkiem u siebie ;P

pz

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
To skocz sobie nad Pogorie ;-) całkiem ładnie tam ;-)

barmiska  Dołączył: 27.08.2014
Świerklaniec, Giszowiec / Nikiszowiec, jak nie byłeś w "zabytkowej kopalni" to Guido, Sztolnia Czarnego Pstrąga czy Zabytkowa Kopalnia Srebra.
Poza tym Jura - Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice, Olsztyn, Skałki Rzędkowickie, dowolna dolinka z podkrakowskich dolinek (Będkowska i Kobylańska na początek), Ojców i dolina Prądnika.
Pustynia Błędowska.
Pewnie zapalony miłośnik by coś polecił i w Dąbrowie, i - z pewną nieśmiałością - w Sosnowcu, ale skoro w pół godziny można dojechać do Rzędkowic, to chyba nie ma co się męczyć ;-)
Pzdr.

skaarj napisał/a:
Bardziej okoliczności przyrody, ewentualnie zabytki techniki

To Pogorie masz najbliżej. Gdyby Cię interesowała dobra architektura to polecam Katowice - okolice Spodka i poza wspomnianymi osiedlami także Osiedle Tysiąclecia.

[ Dodano: 2017-04-03, 16:39 ]
barmiska napisał/a:
Guido
jak najbardziej ale
barmiska napisał/a:
Sztolnia Czarnego Pstrąga
niekoniecznie.

KasiaMagda  Dołączyła: 08.05.2016
Według mnie na Dąbrowę szkoda czasu, miasto rozległe mało ciekawe, nic nie ma szczególnego, Pogorie zwykle zbiorniki wodne, to co ja bym polecała, to przejechać się do Katowic-Centrum, po generalnym remoncie oferują fajną przestrzeń, w której miło się przebywa, a z okoliczności przyrody, to Jura - Ogrodzieniec lub Ojców.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
KasiaMagda napisał/a:
to przejechać się do Katowic-Centrum, po generalnym remoncie oferują fajną przestrzeń, w której miło się przebywa,

Powiem tak: mój syn dość często bywa służbowo w Katowicach i ostatnio stwierdził, że bardzo mu się tam podoba i mógłby tam zamieszkać. Więc coś chyba jest na rzeczy w tym. Pzdr

powalos, , to miło słyszeć taką opinię o Katowicach, to miasto nabrało klimatu, że ludzie wieczorami całymi rodzinami spacerują po mieście, robią zdjęcia podświetlonym fontanną, siedzą pod palmami, siedzą w różnych pabach, a jeszcze do nie dawna o 20 wszystko było pozamykane, a na spacer szło się do parku, teraz można na miasto. Niestety Dąbrowa raczej tego nie oferuje.

Dzieki za informacje. Jestesmy juz w hotelu w Dabrowie, niestety praca sie przesunela na jutro rano. Mam nadzieje, ze szybko sie uwine i cos przy okazji zobaczymy.

Giszowiec/ Nikiszowiec widzialem kilka lat temu - z checia wroce, choc nie wiem czy akurat tym razem.
Sztolnie i kopalnie to niejedna tez zwiedzalismy.
Bardzo kuszaco wygladaly w TV kiedys okolice spodka - zalapaliamy jakis program a'propos NOSPRu i okolicznej architektury.

Zobaczymy co uda sie wcisnac. Wyszla typowa akcja liść dębu i nie bylo nawet chwili na zaplanowanie czegokolwiek. Przynajmniej zdazylem zabrac K5 i kilka szkiel :)

Pzz

wallace  Dołączył: 08.05.2010
skaarj napisał/a:
Bardziej okoliczności przyrody

1. Mimo wszystko wrócę do Pogorii, a konkretnie Pogoria II - ostoja ptaków.
2. Pustynia Błędowska
3. Bagna w Błędowie
4. Na Pogorii 4 jest plaża nudystów, ale to chyba za wcześnie jeszcze ; )

potraff  Dołączył: 22.05.2016
A ja jako Dąbrowiak sporo bym mógł polecić.
Na pewno, okolice młyna w Okradzionowie ( https://www.google.pl/sea...K_dUdCLxKml2GM: ), zaraz za nim jest mało znany przełom Białej Przemszy, kawałek dalej bagna, torfowiska nad rzekami Białej i Przemszy B :

świetne lasy bukowe za Ujejscem, Podlesie, czyli laso park w Gołonogu ( z kawałkiem lini B2 i kochbunkry ), Górka Gołonowska bliżej trasy S1 ( również kochbunkry ale z fajnym widokiem na okolice), lasy między Antoniowem a Pogorią I ( znów w lesie te bunkry)... I wiele, wiele innych fajnych miejsc.
Pewnie za późno się odezwałem, nie mogę znaleźć swojego zdjęcia tego młyna, no i przepraszam, że w nie swoim wątku wrzuciłem swoje zdjęcie.

potraff napisał/a:
Pewnie za późno się odezwałem, nie mogę znaleźć swojego zdjęcia tego młyna, no i przepraszam, że w nie swoim wątku wrzuciłem swoje zdjęcie.

Lewatywa! Przepraszam.

Witajcie,
przepraszam za opoznienie ale mialem jeszcze urwanie glowy po powrocie do domu.

Z planow nie wyszlo w zasadzie nic, niemniej jednak serdecznie dziekuje za informacje i obiecuje przy kolejnej okazji sie poprawic :)
Nawalila firma, od ktorej wynajalem samochod (swoim nie chcialem jechac, bo mialem pewne watpliwosci co do tego czy nie skonczy mi sie turbina na trasie). Generalnie pozwiedzalismy warsztaty i lawety :D
Najbardziej uzywany byl aparat w telefonie celem dokumentacji i ewentualnej walki w sadzie z wypozyczalnia.

Tak czy siak z milych rzeczy to udalo nam sie dotrzec koniec koncow do centrum Katowic i podreptac troche w okolicach NOSPRu i muzeum. Przynajmniej tyle.
NOSPR i okolice nas zauroczyly. Wszyscy spotkani ludzie tez okazali sie byc bardzo serdeczni, zyczliwi i pomocni. Wielki plus IMHO :)

Pozostale rzeczy musza poczekac.

pz

NOSPRu i muzeum, to bardzo dużo, bo to wizytówka Katowic. Przyznam się, że w muzeum nie byłam :oops: także jesteś do przodu :-)

Benek  Dołączył: 18.09.2008
Będąc w Dąbrowie Górniczej najlepsze co można zrobić to przekroczyć Brynicę. Potem będzie już tylko lepiej. :-)

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Podaj kierunek, żeby nie zrobić życiowego błędu.

wallace  Dołączył: 08.05.2010
W Dąbrowie Górniczej ciężko przekroczyć Brynicę :-P

perl  Dołączył: 24.09.2006
wallace napisał/a:
4. Na Pogorii 4 jest plaża nudystów, ale to chyba za wcześnie jeszcze ; )
uściślając - nie ma takiego zbiornika jak Pogoria 4.
Tak błędnie nazywany jest Zbiornik Kuźnica Warężyńska ;-)
potraff napisał/a:
A ja jako Dąbrowiak sporo bym mógł polecić.
Na pewno, okolice młyna w Okradzionowie ( https://www.google.pl/sea...K_dUdCLxKml2GM: ), zaraz za nim jest mało znany przełom Białej Przemszy, kawałek dalej bagna, torfowiska nad rzekami Białej i Przemszy B :
świetne lasy bukowe za Ujejscem, Podlesie, czyli laso park w Gołonogu ( z kawałkiem lini B2 i kochbunkry ), Górka Gołonowska bliżej trasy S1 ( również kochbunkry ale z fajnym widokiem na okolice), lasy między Antoniowem a Pogorią I ( znów w lesie te bunkry)...
:shock:
wychowywałem się w Dąbrowie i nie poznałem takich fajnych miejsc! To się nie godzi!
Muszę nadrobić zaległości. Może w następne lato. Daj jakieś konkretniejsze namiary. Na mapie na przykład.
Będzie też gdzie z wykrywaczem metali pochodzić :->

Skocz do: