stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
matówki - tlr
Witam, przymierzam się do kupna jednego z tlr-ów: yashica (124, 124G lub mat) albo mamiya (C220 albo C330). Tylko właśnie, mamiya, torochę ponad możliwości finansowe i to już by musiało być podyktowane baaardzo ważnym argumentem, że akurt mamiya a nie yashica. Ale do rzeczy, chiodzi mi głównie o matówki. Ostatnio bawiłem się chwilę flexaretem i muszę przyznać, że matówka w nim ciemna i to bardzo (jak dla mnie). Ma ktoś porównanie z matówką yashicy albo mamiy? Bo jak po tym flexarecie spojrzałem na matówkę mamiy 645 (no wiadomo, nie ta półka), to było na prawdę niebo a ziemia. Flexaret to zdaje się był automat VI albo VII (ale nigdzie nie było napisanego numerka). Najważniejsze pytanie: czy w yashice będzie jaśniej i lepiej? I czy jest klin? Bo to też ważne.

Z góry dzięki i pozdrawiam! :)
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Może da się wymienić matówkę we Flexarecie, powinno wyjść taniej niż yashica. Może ktoś próbował?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Stereo, nie wiem na ile ci to pomoże, bo nie miałem w ręku wszystkich tych aparatów, ale na mojej mamiyi (C33) spokojnie kadruję zdjęcia nocne na matówce. Oczywiście w mieście, a nie w środku leśnej głuszy, bo tam nie dałbym rady...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
możesz sobie też dokupić matówkę jasną, np. na araxfoto.com
będę w Kijowie za tydzień, więc mogę Ci zabrać do kraju, coby Cię koszty nie zeżarły.. :-)
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zarówno jaśka 124 jak i c220 mają podobnej jasności matówki. Czyli z obiektywem standardowym w c200 jest jeszcze ok ale jak podepniesz coś ze światłem 4,5 jest już ciemnawo. Niestety dopiero mamiya c330/33 pozwala na bezbolesną zmianę matówek bo niższe modele nie są tak łatwo modyfikowalne. Flexaret jest raczej ciemny, o ile dobrze pamiętam.
Klina w yashice nie ma domyślnie. Chociaż o ilę dobrze kojarzę do niej można sobie bezboleśnie coś dopasować. W mamiyach c220 zmiana matówki wymaga sprawdzenia (i ustawienia) czy nie rozjechała się płaszczyzna ostrości w relacji celownik/obiektyw zdjęciowy.
 
22v  Dołączył: 30 Lip 2009
Yaśka nie miałem.. ale Mamiya C330 ma na pewno dużo jaśniejszą matówkę niż Flex VI, w studiu się kiedyś bawiłem to ładnie dawała. Nocą też pociągnie [ gdzie z flexem już gorzej ].
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No serio tak kiepsko z tą matówką, czy jednak nie?? Bo wolałbym jakiś 6x6 ale nie typu przerośnięta lustrzanka (psix, kiev 60) tylko albo coś modułowego (kiev 88) albo właśnie tlr. Jedyny problem - kasa. 500 to max. Co do kieva wszyscy piszą, że zawodny i to zdaję się być prawdą. A nie chce mi się użerać robiąc zdjęcia, bo to ma być przyjemność ;) Yashice brałbym od razu (124g) tylko że....no niepokoi mnie matówka. Po tym co widziałem we flexarecie, trochę się zmartwiłem:/ Aha, cała reszta wad tlr (jeden obiektyw, paralaksa, jeden film itp) nie przeraża mnie, a że jestem ich świadom, to nie jest to problem :)
Trochę szukałem, gdzie można (hipotetycznie zakładając, że to będzie potrzebne) znaleść matówki, z klinem chociaż no i jasne, żeby pasowały do yasi 124g? ;)
pozdrawiam!

takie coś daje radę?
http://cgi.ebay.pl/Rollei...id=p3286.c0.m14

A właśnie, przy okazji, jak to jest jak ma się wadę wzroku?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
stereo napisał/a:
Trochę szukałem, gdzie można (hipotetycznie zakładając, że to będzie potrzebne) znaleść matówki, z klinem chociaż no i jasne, żeby pasowały do yasi 124g? ;)
pozdrawiam!

takie coś daje radę?
http://cgi.ebay.pl/Rollei...id=p3286.c0.m14

Kolega Sławoj z forum korex.net.pl używa tej http://www.araxfoto.com/accessories/screen/
podobno by dopasować nieco zeszlifował brzegi, ale działa wg niego miodnie

będę w Kijowie w przyszłym tygodniu, mogę wziąć dla kogoś o ile da mi fizycznie dolary w Warszawie w ten weekend, ew. odda PLN po kursie wypłaty z bankomatu w Kijowie
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
To już jakaś wskazówka, dzięki.
I dzięki za propozycję, ale póki nie mam tej yashicy to nie mam co kupować/wymieniać matówki do niej ;P w każdym razie wielkie dzięki ;)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Odkopię temat, gdyż wzrok już nie ten i przy słabszym oświetleniu zaczynam mieć problemy z ustawieniem ostrości w Yaśce Mat 124G. Poratujcie adresem dobrego majstra co bezboleśnie wymieni na jasną matówkę z klinem i rastrem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za wschodnią granicą można kupić matówkę z klinem i rastrem. Przypomnij jutro rano bo mam chyba link do sklepu na blaszaku a teraz młody go okupuje. Wiem, że pasuje bo Dada zmieniał w Yaśce na towar z tego źródła.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
To?
http://www.araxfoto.com/accessories/screen/

Oglądałem na YT jak to zrobić, ale przyznam na dwa filmy zgroza mnie ogarnęła. Trzeba dociąć, przy różnicy grubości wyregulować obiektywy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada montował z tego źródła. Obiektywów nie regulował tylko matówkę.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
No tak, ale jak nowa będzie grubsza to nie ma co regulować. Dlatego pytam o kogoś z doświadczeniem, bo nie mam pojęcia w temacie. W MZ sam wymieniałem, ale to banalnie proste, do tego miałem matówkę dawcy.
Dziękuję za informację. :->
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zależy jak jest montowana. Jeśli stroną matową do bazy to grubość nie ma znaczenia. Oprócz tego nie wiem czy. Nie ma regulacji bazy.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Poskrobalem paluszkiem - w Mat (nie 124) matowa strona jest na dole. Do sprawdzenia u Ciebie dosc szybko ;)

pz
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zajrzałem do mojego Seagula i strona matowa jest od dołu, czyli chyba od bazy.
We wszystkich musi być tak samo. Strona matowa jest z kierunku padania światła z obiektywu.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Matówka Araxowa dotarła, doszlifowana, założona. Niestety jest ciemniejsza od oryginalnej, a także jest wypukła z obu stron w miejscu rastra. Do tego w trakcie czyszczenia szkła z naniesionymi liniami kadrowania właśnie te linie zostały mi na waciku. Co z ostrzeniem będzie pokażą zdjęcia - 3 filmy urlopowe (niestety nie miałem czasu na testowanie) ale jestem pełen obaw, gdyż kilka pierwszych strzałów pomiarowych pokazało, że ustawienia pokrętła rozmijają z ostrością na matówce. Więc albo pozycja matówki, albo ktoś majstrował wcześniej i źle zamontował pokrętło - opcja jeśli jest na wieloklinie. Do tego dołożę jeszcze brak zbieżności ostrości na rastrze i zbieżności klina. Albo jedno, albo drugie. Rozmijają się.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach