komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
A tymczasem mamy kolejną aktualizację: Lr CC (2015.9) / Lr 6.9.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Znając życie w box funkcji nie przybyło, :-/
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
W żadnej nie przybyło. W obu wersjach poprawili trochę błędów i dodali kilka profili optyki i aparatów.
Numeracja linii 2015.x i 6.x wyraźnie się kończy. Czas na "duże" wydanie. - jakieś tam CC 2017.x i... myślę, że w końcu będzie ostateczne wyjaśnienie losów wersji "pudełkowej", bo normalnie nadciągałby właśnie pomału czas na płatny upgrade. Albo okaże się ostatecznie, że ta wersja 6.9 jest już "last and always" i zamknie historię "pudełkowej" wersji Lr.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale o tym była już mowa - nie będzie pudełkowej wersji nowego Lightrooma. Świadczy o tym chociażby fakt, że Lr 6 nie otrzymuje nowych funkcji, a jedynie uzupełnienia obsługiwanych aparatów i poprawki błędów.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Podejrzewam, ze kompletnie nie przejmuja sie takimi uzytkownikami. Wersje CC potrafia przeciez popracowac troche bez dostepu do internetu - o ile dobrze pamietam jest to okolo dwoch tygodni. W tym czasie musi miec chwile zeby pogadac z serwerem Adobe'a zeby caly czas dzialac.
Poza ulamkiem procenta bardzo swiadomych ludzi, ktorzy celowo oddzielaja maszyny produkcyjne od internetu nie ma czym sie przejmowac. Pozostali zawodowcy i tak kupia nowa wersje, bo najzwyczajniej w swiecie z tego zyja.

To powiedziawszy chyba zaczne macac Darktable, ale ja zawodowo zyje z inzynierii, nie sztuk kreatywnych ;)

pz
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Po raz kolejny - dostęp do internetu dla wersji CC jest tylko po to, by raz w miesiącu poświadczyć, że nadal korzysta się z abonamentu. To nie praca w chmurze (jak np. Office online), tylko na własnym kompie.
Myślę, że Adobe z całym szacunkiem, ale w ogóle nie przejmuje się takimi użytkownikami jak my ze względu na gigantyczne zyski z tej wersji udostępniania oprogramowania.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Adobe samo w sobie jest zawsze bardzo powściągliwe jeżeli chodzi o chwalenie się tym co i kiedy będzie. Zniknęły dostępne wcześniej wersje beta aplikacji. W momencie pojawienia się informacji o Lr 6 był, zdaje się, "średnio" oficjalny komunikat o tym, że kolejne nowości będą tylko w CC, a 6.x będzie miał jedynie poprawki błędów i wydajności. Potem było mnóstwo dywagacji na temat "czy będzie 7, czy nie będzie", co do których nikt z Adobe się chyba oficjalnie nie wypowiedział. Na oficjalnych forach Adobe nic z tych pytań nie wynikło do tej pory. Biorąc jednak pod uwagę jakie miejsce na stronach "sprzedażowych" Adobe zajmuje Lr 6, można mniemać, że kolejnej wersji rzeczywiście nie będzie. Z tego wszystkiego wynika chyba, że prawdopodobnie wkrótce ujrzymy tylko CC 2017 ;-) To już niedługo.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Mnie mogą przekonać choćby nowym procesem. Jakiś czas temu wprowadzili ten aktualny, zdaje się "2012". Jak wprowadzą np. "2017", który będzie dawał lepszej jakości obrazki, to się zastanowię ;-)
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
A tymczasem, ni z gruszki ni z pietruszki, mamy aktualizację CC 2015.10 i 6.10. Nie wiem czy kiedykolwiek dotąd przekroczyli jednocyfrową liczbę aktualizacji głównej wersji. ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mam zamiar przejść z CC na pudełko. Ceny u polskich dystrybutorów są niższe niż ta, którą oferuje Adobe (po przeliczeniu na złotówki). Coś przeoczyłem czy jest to ta sama wersja?
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Enzo napisał/a:
Ceny u polskich dystrybutorów są niższe niż ta, którą oferuje Adobe (po przeliczeniu na złotówki). Coś przeoczyłem czy jest to ta sama wersja?

Jeśli to Lightroom 6, a sprzedawca porządny, to nie ma innej wersji. Potem tylko aktualizacja i masz 6.10. ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Panowie pomocy!
Zawiesił mi się komputer i po restarcie przy próbie uruchomienia Lightrooma 6 pojawiło się takie okienko:

Co zrobić, żeby Lightroom znów zadziałał? No i żeby nie utracić wielu godzin pracy (trochę zdjęć mam obrobionych lecz nie wyeksportowanych do jpg).
Pliki xmp w katalogu z RAWami mam zapisane, ale ja już niczego pewnym nie jestem...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Postaram się wytłumaczyć i może się uda. Jeśli wiesz gdzie jest katalog biblioteki lr to idź do tego folderu. W tym folderze będziesz miał główny plik katalogu nazwany tak jak biblioteka. W zależności od ilości zdjęć będzie miał rożna wielkość, a bezpośredni dwuklik odpali LR. I tak, samo odpalenie z tego folderu tej biblioteki nic Tobie nie da. Jest jakiś błąd w nazwach katalogów. Jesli usuniesz wszystkie katalogi wokół to prawdopodobnie bez problemów odpalisz bibliotekę. Bedzie na nowo robić podglądy, które sa wlasnie przechowywane w tych podkatalogach, ale zachowasz cała prace. A wiec...Wytnij dla bezpieczeństwa i gdzieś w dowolnym miejscu wklej katalogi w których są podkatalogi zaczynające się od liter alfabetu. W zasadzie wszystkie katalogi przenieś gdzieś w inne miejsce. Ale katalog biblioteki pozostaw. Jeśli będzie sam możesz go kliknąć dwa razy, lub normalnie włącz Lr. Powinno pomóc.

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
M.K dzięki! :-B Jak tylko wrócę z Bieszczad uczynię tak jak radzisz.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja też jak wrócę w czwartek będę mógł na bieżąco pomoc
 
_rado  Dołączył: 14 Mar 2010
Witam wszystkich.
Mam problem ze swoim Lightroom'em. Jest taki zamulony że się nie da na nim pracować. Każda operacja pędzlem czy też przesuwanie zdjęcia w rozmiarze 1:1 trwa około 30 sekund i w tym czasie program stoi dęba.
Nawet eksport jednego zdjęcia trwa około 2 minut.
Stało się to całkiem nie dawno, jednak wcześniej też nie powalał swoją prędkością.Nie zauważyłem żeby kiedykolwiek zużycie procesora było większe niż 45%
Wszelkie ustawienia mam standardowe, tylko zwiększyłem Camera Raw Cache Size do 10GB.
Komputer wydaje się być o dość przyzwoitych parametrach przy których ten program powinien śmigać:
Procesor i7 7700k, 16GB RAM PC3000, VGA on board, płyta z chipsetem Z270,dysk SSD Crucial MX200 + drugi HDD jako magazyn danych, Windows 10 64bit

Oto dane z system info z Lightroom'a:
Lightroom version: 6.10 [ 1111918 ]

License: Perpetual
Operating system: Windows 10
Version: 10.0
Application architecture: x64
System architecture: x64
Logical processor count: 8
Processor speed: 4,2 GHz
Built-in memory: 16246,6 MB
Real memory available to Lightroom: 16246,6 MB
Real memory used by Lightroom: 6679,5 MB (41,1%)
Virtual memory used by Lightroom: 9672,4 MB
GDI objects count: 844
USER objects count: 2384
Process handles count: 1207
Memory cache size: 620,2MB / 3805,6MB (16,3%)
Maximum thread count used by Camera Raw: 8
Camera Raw SIMD optimization: SSE2,AVX,AVX2
Camera Raw virtual memory: 1507MB / 8123MB (18%)
System DPI setting: 96 DPI
Desktop composition enabled: Yes
Displays: 1) 1920x1200
Input types: Multitouch: No, Integrated touch: No, Integrated pen: No, External touch: No, External pen: No, Keyboard: No
Graphics Processor Info:
Intel(R) HD Graphics 630
Check OpenGL support: Passed
Vendor: Intel
Version: 3.3.0 - Build 21.20.16.4534
Renderer: Intel(R) HD Graphics 630
LanguageVersion: 3.30 - Build 21.20.16.4534
Application folder: C:\Program Files\Adobe\Adobe Lightroom
Library Path: C:\Users\RAD\Pictures\Lightroom\Lightroom Catalog.lrcat
Settings Folder: C:\Users\RAD\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom
Installed Plugins:
1) Canon Tether Plugin
2) Facebook
3) Flickr
4) Leica Tether Plugin
5) Nikon Tether Plugin
Config.lua flags: None
Adapter #1: Vendor : 8086
Device : 5912
Subsystem : 86941043
Revision : 4
Video Memory : 128
Adapter #2: Vendor : 1414
Device : 8c
Subsystem : 0
Revision : 0
Video Memory : 0
AudioDeviceIOBlockSize: 1024
AudioDeviceName: Głośniki (ASUS Xonar D2 Audio Device)
AudioDeviceNumberOfChannels: 2
AudioDeviceSampleRate: 44100
Build: LR5x8
Direct2DEnabled: false
GL_ACCUM_ALPHA_BITS: 16
GL_ACCUM_BLUE_BITS: 16
GL_ACCUM_GREEN_BITS: 16
GL_ACCUM_RED_BITS: 16
GL_ALPHA_BITS: 8
GL_BLUE_BITS: 8
GL_DEPTH_BITS: 24
GL_GREEN_BITS: 8
GL_MAX_3D_TEXTURE_SIZE: 2048
GL_MAX_TEXTURE_SIZE: 16384
GL_MAX_TEXTURE_UNITS: 8
GL_MAX_VIEWPORT_DIMS: 16384,16384
GL_RED_BITS: 8
GL_RENDERER: Intel(R) HD Graphics 630
GL_SHADING_LANGUAGE_VERSION: 4.40 - Build 21.20.16.4534
GL_STENCIL_BITS: 8
GL_VENDOR: Intel
GL_VERSION: 4.4.0 - Build 21.20.16.4534
GPUDeviceEnabled: false
OGLEnabled: true

Proszę o pomoc, nie jestem zbyt biegły w Lightroom'ie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zasada jest prosta, najpierw cofnij ostatnią zmianę.
 
_rado  Dołączył: 14 Mar 2010
Operacja cofnięcia za pomocą Ctrl+z ? bo tak robiłem i nic to nie daje, samo wykonanie operacji też trwa dość długo.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może to nie problem z LR tylko z tym co się dzieje w tle? Ja pracuję na starodawnym Pentium E5200 i jest zwłoka, ale leciutka, głównie wtedy gdy komputer jeszcze kończy jakieś operacje w tle.
 
_rado  Dołączył: 14 Mar 2010
Patrzyłem w opcja wydajności Windowsa, podczas pracy w Lightroom'ie obciążenie procesora i zasoby pamięci nie osiągają wartości większych niż 40% i to w momencie gdy Lightroom stoi dęba.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach