bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 482
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc482.dng (19.9 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 23.04.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc482_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc482_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc482_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc482_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc482.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc482.zip

1. antro


2. beetlejuice


3. errorbypixel


4. jakaranda


5. latarnik
Wcale nie taki łatwy ten rawik.


6. mr.ra66it


7. nimmid


8. powalos


9. rafi
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Według mnie jakaranda
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wg mnie beetlejuice
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Dla mnie też nr 2 najbardziej naturalne. Pozostałych nie odrzucam, inne widzenie pory dnia, padania światła, nawet miesiąca zważywszy na nasycenie traw.
 
latarnik  Dołączył: 06 Sie 2012
beetlejuice najlepiej - trudny temat , samo zielone ;) .
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Wg mnie 6. mr.ra66it
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Mnie się najbardziej podoba mr.ra66it. Pewnie jak jutro otworzę komputer to inne mi się będzie bardziej podobało.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Na fonie to beetlejuice ale na fonie to se można...
 
chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
rychu napisał/a:
Dla mnie też nr 2 najbardziej naturalne. Pozostałych nie odrzucam, inne widzenie pory dnia, padania światła, nawet miesiąca zważywszy na nasycenie traw.

Podłączę się pod temat bo w poszukiwaniu programu do obróbki raw z mojej k5ki natknąłem się na ten wątek. Jak widzę chodzi o interpretację obrazu lub ewentualnie najbardziej naturalne jego oddanie. Osobiście najbardziej naturalny dla mnie jest jpg wyciągnięty z rawa bez obróbki. A moje pytanie brzmi, czy istnieje jakiś program do konwersji plików z raw do jpg bez zmiany walorów obrazu. Chodzi o kontrasty, światła, cienie, barwy, rozpiętości tonalne itp.
I czy istnieje jakiś program który startuje w obróbce od właśnie walorów uzyskanych na rawie. Pytam bo lightroom na start zmienia obraz a potem można ten obraz dalej zmieniać, ale nie jesteśmy już w stanie wrócić do pierwowzoru. Najbardziej irytuje mnie to że w oryginale (w tym obrazie to brzeg dachu tej budy) wysokie światła są intensywnie rozświetlone, ale zachowują kolor. Matryca widzi jasną zieleń i jej nie przepala. Podczas obróbki albo stracę wysokie światła i będą przepały, albo jak obniżę światła, to znów zdjęcie nie ma tego blasku co oryginał i cienie są mniej czytelne , a jakkolwiek odzyskam czytelność w światłach to już na pewno nie oryginalny kolor... A więc. rozpiętość tonalną i kolor szlag trafia. Zna ktoś może program który startuje na parametrach rawu(używam zapisu DNG) i który zachowywał by walory oryginału? Oprócz programu do zwykłej konwersji, przydał by się jeszcze do obróbki. W nikonie jest ten sam problem na LR, ale istnieje właśnie taki program "nikon capture" od producenta, który bardzo wiernie przetwarza rawy. Czy pentax tez takowy posiada?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dostałeś go z aparatem na dołączonej płytce.
 
chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
plwk napisał/a:
Dostałeś go z aparatem na dołączonej płytce.

Ehhh... no i nie dostałem bo aparat kupiłem z drugiej ręki...
A co to za program? Może ściągnę...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz dostać od kogoś kopię płytki instalacyjnej. Przy instalacji z aktualizacji nie działa.
chalice napisał/a:
Lightroom na start zmienia obraz a potem można ten obraz dalej zmieniać, ale nie jesteśmy już w stanie wrócić do pierwowzoru

Zależy od ustawień. Aby przywrócić pierwowzór z menu pod prawym klawiszem wybieramy "Usuń ustawienia".
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
DxO nie nadpisuje oryginalnego pliku, tworzy kopię i plik z presetami w osobnym katalogu.
 
chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
plwk napisał/a:
Zależy od ustawień. Aby przywrócić pierwowzór z menu pod prawym klawiszem wybieramy "Usuń ustawienia".

No właśnie próbowałem szukać delete settings albo cokolwiek w tym stylu, bo mam wersje ang. ale niczego takiego niema, w trybie edycja niezależnie czy klikam prawym główną fotkę czy w jej miniaturę po lewej czy w pasek narzędzi czy w cokolwiek... natomiast w trybie biblioteka jest coś takiego że gdy klikam prawym w miniaturę na dolnym pasku pojawia się export > export with previous, co sugerowało by że export bez wstępnych ustawień, ale i tak wyeksportowana w ten sposób bez edycji fota, jest zmieniona przez LR... :(
No postaram się zdobyć tę płytkę od kogoś kto ma k5kę... Rozumiem że pentax daje użytkownikom ten program za free? Doszukałem się czegoś takiego jak digital camera utility, ale rzeczywiście nigdzie za free nie ma tego do pobrania. Na forach pentaxa doczytałem się o jakimś programie PPL, ale takiego skrótu powiązanego z pentaxem nie znajduję...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
chalice napisał/a:
próbowałem szukać delete settings

Na pewno jest - menu Settings -> Reset all settings (pierwsza opcja od góry)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach