bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Bronica SQ
Cześć,
czy ktoś jeszcze robi średnim formatem Bronicki? Konkretnie modelami SQ (kwadrat to jest to!)? Zauważyłem, że mało tu mamy informacji o tym sprzęcie, a jest obecnie w dość niskich cenach. Obiektywy można wyrwać za kilkaset zł. Z efektów jestem bardzo zadowolony. To mój pierwszy średni format, ze względu na wagę rzadko używany. Zmusza do jeszcze wolniejszej i uważniejszej pracy niż nawet film małoobrazkowy.

Zamieszczam kilka zdjęć z mojej SQ-B. Większość to Zenzanon 80/2.8, kilka 150/3.5. Nawet praca pod świało wydaje się być OK, choć nie mam porównania z np. Mamiyą i nie wiem, na ile to zasługa Zenzanonów czy po prostu filmu. Mam jeszcze chrapkę na 50/3.5 lub 40/4, ale to już będzie przesada rozwijać 3 systemy...

07.04.2017 by Bartek Krawczyk, on Flickr

05.2017 by Bartek Krawczyk, on Flickr

04.05.2017 by Bartek Krawczyk, on Flickr

Natalia by Bartek Krawczyk, on Flickr

Simon by Bartek Krawczyk, on Flickr

Greenwich by Bartek Krawczyk, on Flickr

Natalia by Bartek Krawczyk, on Flickr

04.05.2017 by Bartek Krawczyk, on Flickr
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kwadrat, prostokąt, co za różnica, ważne jak obiektyw rysuje. Modele widać nie najszczęśliwsi, no może prócz kłody w trawie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Mam trochę inne zdanie - zgoła inaczej mi się kadruje od razu widząc na matówce obraz w kwadracie niż jakbym miał kadrować w 3:2 i myśleć o tym, że boki sobie odetnę.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
bbartlomiej napisał/a:
Mam trochę inne zdanie - zgoła inaczej mi się kadruje od razu widząc na matówce obraz w kwadracie niż jakbym miał kadrować w 3:2 i myśleć o tym, że boki sobie odetnę.

Mam podobnie. Ostatnio trochę eksperymentuję i przycinam sobie obraz na podglądzie to formatu wyjściowego. Dla mnie to spore ułatwienie podczas kadrowania.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W K-1 prościej bo można włączyć crop 1:1 i mamy w wizjerze kwadrat i RAWy kwadratowe. :-D
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
plwk, w C też tak mam :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
RAW rzeczywiście kwadratowy?
Bo w Olympusie RAW mam zawsze 4:3 ale z ramką do wybranego w aparacie formatu - można to oczywiście przy wywoływaniu zmienić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
RAW rzeczywiście kwadratowy?

Tak.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Mój Fuji w wizjerze pokazuje 1:1, ale zapisuje 4:3 RAF ewentualnie +jpg 1:1
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Trochę więcej.
Rysia by bbartlomiej, on Flickr

fp4_003 by bbartlomiej, on Flickr

fp4_janow010 by bbartlomiej, on Flickr

rychu, uśmiechnięty model dla Ciebie:
fp4_janow006 by bbartlomiej, on Flickr

Rysia by bbartlomiej, on Flickr

2017 by bbartlomiej, on Flickr

fp4_006 by bbartlomiej, on Flickr

hp5_mazury_2020_005 by bbartlomiej, on Flickr
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bbartlomiej, "trójwymiarowość" tych zdjęć jest aż nieprzyzwoita ;) Na starszym kadrze z kłodami drewna mam wrażenie, że niektóre kłody przebiją mi ekran ;)
Rysia cudowna :mrgreen:
Ogólnie :shock: wow.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Dzięki, osobiście najciekawiej dla mnie wyglądają portrety. Widoczkom czegoś brakuje. Zobaczymy, co mi wyjdzie na przestrzeni roku - nakupiłem chemii, filmów, zrobiłem serwis Bronici. Jestem zmotywowany, żeby ją mocniej rozruszać.
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
bbartlomiej napisał/a:
czy ktoś jeszcze robi średnim formatem Bronicki?


O, fajny wątek się uaktywnił :-D Zacne kadry tu wrzucasz bbartlomiej

Od paru lat używam Broniki ETRS więc na temat modeli SQ się nie wypowiem, ale wszystkie obiektywy Zenzanon chyba spod jednej ręki (albo z jednej fabryki) wyszły. Rysują przepięknie i portret i krajobraz. Gdyby nie waga tego sprzętu, używałbym cześciej, bo efekty są znakomite. Standardowy dla serii ETR(S) Zenzanon 75/2.8 jest całkiem uniwersalny i w sumie wystarczający. Mam też coś szerszego (50mm chyba) i jakieś tele, ale rzadko używam.

Nie będę tu nic wklejał bo wątek jest o SQ, ale jak ktoś ciekaw, moje fotki z ETRS są na Flickr
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Rrrodrigo, będę wrzucał na bieżąco o ile wytrwam w postanowieniu.
Twoje z ETRS też bardzo ładne. Może jest podobny wątek dla 645?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, dla "P" czy "B" ?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Dla Pentaksa 645 wiem, że jest. Myślałem o Bronice.
Jest taki wątek: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=47388
Myślę, że śmiało można go uzupełniać o zdjęcia zrobione ETRS.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
Widoczkom czegoś brakuje.

Tym czarno-białym być może pomogłoby więcej (dużo więcej) szczegółów w światłach, szczególnie na niebie, ale nie tylko.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Oj tak, w ostatnim to wina pogody - pochmurno, mleko, nie było gdzie mieć szczegółów. Na przedostatnim nie do końca pamiętam, ale też nie było jakiejś świetnej pogody :cry:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bbartlomiej, a w skanowaniu-postprodukcji nie dałoby się tam już nic wyciągnąć? Zdaje mi się, że coś tam widać, może coś by się jeszcze wyciągnęło. Oczywiście, jeśli gra jest warta świeczki ;)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Na wynik skanowania pownie wpływa wiele czynników. Ja "skanuję" K5/K3 i wydaje mi się, że pierwszy lepiej sobie radzi. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości metody, ale do moich potrzeb wystarczająca. Przy nominalnym wołaniu kliszy, muszę się napocić, by podobny wynik uzyskać na papierze. Przy wołaniu na światła, ze skanu wyszła szara kupa, za to na papierze miut bez specjalnych zabiegów.
Szkoda, że DxO nie ma narzędzia odwracania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach