szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Oj, posłuchałbym globalnie Cytuj
Dawno temu lubiłem eksploatować radioodbiorniki prowadząc nasłuch na wszelkich możliwych częstotliwościach. I znów mam na to ochotę, tyle, że nie mam na czym, niby mam w mikrowieży i przenośnym radyjku coś więcej niż UKF, ale szumy i trzaski nie znajdą zrozumienia u reszty domowników, no i sprzęt będzie zajęty. Przydałoby się więc coś specjalnie na myszkowanie w eterze.
Używa ktoś odbiorników globalnych? Jakieś dobre rady co do zakupu? (wiem mniej więcej, co można kupić nowego i za ile). Budżetu póki co nie mam, ale mam skarbonkę :-P
Aha, nie mam żadnych ciągot do krótkofalarstwa.

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
A nie lepiej po prostu radio netowe? Stacji dostępnych tyle że i tak nie jest się w stanie tego pobieżnie posłuchać :-?

Apas  Dołączył: 26.01.2007
greentrek napisał/a:
A nie lepiej po prostu radio netowe? Stacji dostępnych tyle że i tak nie jest się w stanie tego pobieżnie posłuchać :-?

Może się mylę, ale sądzę, że to o czym pisze kolega szpajchel to zdecydowanie co innego, niż radio internetowe :-)

W latach osiemdziesiatych miałem skrzyniowe radio lampowe (nie wspomnę marki), cholernie stare ale ściągało wszystko z eteru, zapewne dzięki kolosalnej antenie własnej konstrukcji, zamontowanej na strychu domu dziadka - uwielbiałem "łapać" różne egzotyczne stacje i sluchac "stacji numerycznych" na falach krótkich :-) Myślę, że byłem o krok od zarażenia się krótkofalarstwem, ale konieczność rejestrowania się u władz mnie zniechęciła :evilsmile:

Jaki sprzęt kupić doradzic nie mogę, bo nie wiem, ale może na początek słuchawki, żeby rodziny seansami trzaskow nie drażnić?

Cytat

A nie lepiej po prostu radio netowe?

Nie, bo to nie to samo. Poza tym, Internet to zło...

Apas napisał/a:
może na początek słuchawki, żeby rodziny seansami trzaskow nie drażnić?

Tak, bez słuchawek się nie da, szczególnie dopóki nie dorobię się gabinetu.

[ Dodano: 2014-08-28, 00:08 ]
Przypomniałem sobie chyba ostatnie radio, w którym mocno kręciłem pokrętłem.
- Radziecka Selena.

romeck  Dołączył: 18.02.2011
szpajchel napisał/a:
Cytat:

A nie lepiej po prostu radio netowe?

Nie, bo to nie to samo. Poza tym, Internet to zło...

Rowery to też samo zło! (było u początków) :)

[ Dodano: 2014-08-28, 08:25 ]
Apas napisał/a:
W latach osiemdziesiatych miałem skrzyniowe radio lampowe

Mój tata (rocznik '43) do dziś w warsztacie ma działające (dobrze!) przedwojenne radio. Tranzystory lampowe to potęga! Co prawda globu nie łapie, ale rozumiem kolegę, sam miałem kilkumiesięczny romans z krótkofalarstwem.
Więc nie pomogę, ale trzyma kciuki i kiedy coś kolega złapie (w eterze) to posłucham relacji...

plis  Dołączył: 12.10.2011
romeck napisał/a:
Tranzystory lampowe

To ciekawe stwierdzenie, ale chyba rozumiem co kolega miał na myśli...

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
Re: Oj, posłuchałbym globalnie Cytuj
szpajchel napisał/a:

Używa ktoś odbiorników globalnych?

ja - takiego
http://kolisz.republika.pl/yb80.htm
Ponoć lepszy, ale nie miałem okazji sprawdzić
http://www.polskaam.radiopolska.pl/degen.htm

romeck  Dołączył: 18.02.2011
plis napisał/a:
romeck napisał/a:
Tranzystory lampowe

To ciekawe stwierdzenie, ale chyba rozumiem co kolega miał na myśli...

:)
Lampa elektronowa!

Ależe mię się poprzestawiało we mózgownicy...

Chyba będę zmierzał w stronę któregoś Degena lub Tecsuna.

papcio  Dołączył: 20.04.2006
Używam tego Degena na jachcie do odbioru map prognozy pogody. Bardzo czuły i nieźle radzi sobie z zakłóceniami. Kupowaliśmy go na aliexpres, bo w kraju cena była nieznośna.

Kiwak  Dołączył: 28.10.2007
Hej!
A ja używałem Julli Stereo - rodzima produkcja, 7 zakresów krótkich, długie, średnie, UKF - teraz by trzeba przestroić na 88-108MHz, dobrze zawsze odbierało wszystko na tych krótkich.
Dodatkowo dobrze grało muzę na UKF - dość spory głośnik i możliwość podłączenia kolumn do stereo.
Pomyślane jako przenośne, wielki uchwyt, zasilanie z baterii....ale samo ważyło sporo, a z bateriami typu R20 (dzisiejsze size D chyba) w ilości sztuk 8 rękę odrywało.
Możliwość podłączenia anten zewnętrznych też fajna.

Na dodatek, jeśli kto lubi grzebać, to w środku łatwo odłączalne niektóre płytki, m. in. wzmacniacz i zasilacz) i dużo miejsca dawały możliwość przeróbek: moja miała zwiększoną moc wyjściową i oczywiście przystosowany do niej zasilacz. Dużo list trójki się słuchało na mocno głośno :-)

Jako używane powinno się dać kupić całkiem tanio.

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
Polecam ;-)
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

Na duuużym zoomie nazwy stacji.

No i właśnie dziś zacząłem słuchać globalnie. Wreszcie/znów mam pełnozakresowy radioodbiornik.

Penteusz  Dołączył: 27.03.2012
Ja mam w pełni sprawnego Merkurego rocznik 1978!
Przestrojony UKF, ambiofonia, średnie, krótkie, długie, 4 kolumny - po 2 na przód i tył.
To moje centrum dźwiękowe - prócz odsłuchu samego radia obsługuje fonię z telewizora i komputera. Gra pięknie.
Jednym słowem cud - miód.

Poza UKF, to w Polsce mamy nędzę. Jedynie PR1 na 225 kHz. A tymczasem w prawym dolnym rogu kraju na średnich odbieram sporo zagranicznych stacji. I to na samochodowym radioodtwarzaczu, który jak się okazało ma też długie.
Teraz są bazy danych radiostacji i aplikacje, które ułatwiają identyfikację stacji itd.
Stary dobry odbiornik to skarb, dlatego nie poszedłem w stronę nowoczesnego cyfrowego chińczyka. Mam takiego do UKF i jakoś na razie mi przeszła ochota na odbiornik globalny z tej stajni. Namierzyłem trzy analogowe odbiorniki, które powinny dać dużo frajdy z nasłuchu. Dwa z nich można jeszcze kupić nowe w sklepie, jeden ma cztery, a drugi dwanaście zakresów. Ten drugi znalazłem w dobrym stanie na a...o za 1/4 ceny nowego, no i wczoraj odebrałem paczuszkę. Pierwszy test był o 11:10 UTC w samochodzie i wypadł pozytywnie.
Teraz będę polował na BBC4 na 189 kHz.

Skocz do: