NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
  Filtr polaryzacyjny: B+W MRC czy MARUMI DHG ?
Witam, czas na zakup polara. Zastanawiam się nad tymi opcjami... i nie wiem. Skłaniam się raczej na B+W, ale wiele dobrego naczytałem się w sieci o tym Marumi. Dodatkowa zaleta tego ostatniego to to, że to slim.
Pomóżcie :-)
 

brizz  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam Marumi, bardzo dobrze sie sprawuje :)

Marumi tez jest tansze od B+W :)
 
Wheart  Dołączył: 22 Sie 2006
Kiedyś w sklepie naciągneli mnie na B+W i nie żałuję... (poza faktem, że jest na 49mm - pasuje do 28'ki i 35-70, ale już do kit'a od GX-1S nie, bo to 52...).
Dla porównania Hoya z powłokami jest jakaś taka dziwna, ale zwykle pracuje z "dziwnym" obiektywem (Tamron 70-300), więc ciężko tylko do filtra mieć pretensje...

Pozdrawiam
Wojtek
 

kwarc  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zawsze możesz kupić przejściówkę 49-52 i pasować będzie ;-)

Pozdrawiam
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Filtr polaryzacyjny: B+W MRC czy MARUMI DHG ?
NaiR napisał/a:
Witam, czas na zakup polara. Zastanawiam się nad tymi opcjami... i nie wiem. Skłaniam się raczej na B+W, ale wiele dobrego naczytałem się w sieci o tym Marumi. Dodatkowa zaleta tego ostatniego to to, że to slim.
Pomóżcie :-)

Obie firmy robia jedne z najlepszych na rynku filtrow. Duza zaleta Marumi jest normalny gwint wyjsciowy, mimo ze jest to slim. Juz nie chodzi o to, ze mozna dokrecic drugi filtr, ale ze mozna zalozyc zwykla pokrywke od obiektywu - w B+W jest taka nakladana oslonka, ktora latwo sie zsuwa i nietrudno ja zgubic. Ja co prawda mam w tej chwili moje polary B+W, ale czesto zastanawiam sie czy jednaqk nie lepiej bylo kupic Marumi - szczegolnie wtedy , kiedy gdzies laze w terenie i musze uwazac na te cholerne dekielki B+W ;-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
W swoim czasie analizowalem tematy na grupach dyskusyjnych dotyczace stosowanie filtrow polaryzacyjnych i konkluzja z tego byla taka:

a/ kazdy filtr polaryzacyjny pogarsza jakosc foty z obiektywu w sensie jej ostrosci, ale...cos za cos;

b/ doskonale chroni szklo obiektywu, wiec niezle zastepuje dekielek, a poza tym - zmienia kolorystyke i kontrasty foty, co stanowi motywacje do jego kupowania.

Po przeanalizowaniu wypowiedzi na forach i obejrzeniu testow roznych filtrow moglem zbudowac wlasna liste przebojow w zakresie szkiel wartych zakupu, a najmniej pogarszajacych fotki:

Najbardziej oplacalny zakup kolejno filtra polaryzacyjnego kolowego to:

- na pierwszym miejscu B&W i eg. Heliopan; typu np. MRC Slim, SH-PMC Slim, F-Pro;
- na drugim Marumi MC,
- na trzecim TIFFEN,
- na czwartym tylko droższe Hoya HMC lub Super HMC,
- na piatym Hakuba.

Zakup filtra ktory tylko nieznacznie pogorszy ostrosc zdjec to zakup za kwote od ok. 180 zl wzwyz - kazdy inny pogorszy jakosc fotek i bedzie bardziej robil za zaslepke do obiektywu.

Wsrod fotografow panuja dwie szkoly walki: falenicka i otwocka. Jedni mowia, ze te tansze filtry stosowac tylko do ochrony obiektywu w reporterce i zdejmowac przy robieniu lepszych zdjec, albo.... kupowac najdrozsze i cieszyc sie soczystoscia kolorow i zagladaniem za szklo i wode :lol: ...i chronic je niczym szklo obiektywu ze wzgledu na delikatnosc - czy nawet zakladac tylko przed sesja zdjeciowa...

Brrr....czemu te hobby jest takie kosztowne? :roll:
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
zakup za kwote od ok. 180 zl wzwyz

Ale cena to chyba mocno zależy od średnicy...
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Jasna sprawa :mrgreen:
Jakby na to nie patrzec, jest to dodatkowe szklo do kompletu precyzyjnie dobieranych szkiel obiektywu - wiec ze wzgledu na trudnosci technologicznej produkcji wiekszego krazka, cena jest zroznicowana i im wieksza srednica tym drozszy filtr polaryzacyjny. Toczy sie technologiczna walke, by uzyskac zakladany efekt i nie stracic zbytnio z jakosci obiektywu. Dlatego...sa filtry polaryzacyjne ktore kosztuja czasami wiecej niz fajny obiektyw...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Uzywam 52, 58 i 67mm B+W MRC slim- stwierdzilem, ze nie po to sie kupuje dobre szkla aby potem marnowac ich wlasciwoasci filtrem za 50zl... No ale to niestety tanie nie jest hobby:-) Jest dokladnie jak pisze Sylwiusz - dekielki wkurzaja ale ostatnio wogole ich nie uzywam - szczegolnie jak ma sie osklonke tulipanowa na szkle to mozna sobie spokojnie nawet w torbe wlozyc bez dekielka... Marumi jednak z najlepszej serii z gwintem wyjsciowym to kuszaca propozycja...

Pzdr
Spinner
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A jakie macie doswiadczenia z Pentaksowskimi polarami SMC? Na ebaju czasem takie sie pojawiaja. Ja osobiscie mam czerwony i zolty SMC i w porownaniu z ruskimi kolorowymi to przepasc. Wiem, wiem, porownanie z ruskimi filtrami o niczym nie swiadczy ;-)

dzerry
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Uzywam kolorowych i skylight, cloudy ale niestety polarka nie mialem Pentaksa wiec nie wiem...;-(

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach