jacekws  Dołączył: 22.04.2009
[szkło] T 150-600 czy DA* 300 + TC 1.4 Cytuj
Cześć wszystkim,
Od dłuższego czasu myślę nad zmianą teleobiektywu do przyrody. Obecnie mam K5+Sigmę 120-400 HSM, plus Tamron 70-200/2.8 + TC HD 1.4.
Opcje są dwie:
-wyjście z P i zakup Nikon D7100 + Tamron 150-600 (nie widzę sensu posiadania dwóch systemów)
-zakup DA* 300 F4 i używanie go z z TC HD DA 1.4 i K5.
I teraz pytanie:
czy ktoś ma wiedzę jak się sprawuje AF w D7100 z Tamronem w porównaniu do K5 z DA 300 z TC?
Ja głównie robię fotki z podchodu, po prostu lubię chodzić po łonie przyrody :).
Wiem, że DA z TC jest sporo krótsze od Tamrona i Tamron byłby lepszy do podchodu, ale zestaw Pentax byłby sporo lżejszy i bardziej kompaktowy.
No i kwestia ergonomii dochodzi.
Miałem na testach D7100 (fakt że z jakimś kitem 18-200). O ile jakość zdjęć jest OK, o tyle obsługa puszki to dla mnie lekka katorga.
Ja się osobiście bardziej skłaniam ku pozostaniu w Pentaksie, nurtuje mnie jedynie szybkość AF, krótszą ogniskową bym przeżył.
Ze szkieł to mam jeszcze Sigmę 24-60/2.8 tak więc szklarnia nie jest jakaś wybitna.

fanmario  Dołączył: 23.10.2007
A o Sigmie 50-500 nie pomyślałeś?

fanmario napisał/a:

Rozważałem też, ale DA* kupię na fakturę w Polsce, przestrzelam przed zakupem i oczywiście sobie VAT odliczę. Druga sprawa że mam Tamronka 70-200 i w zasadzie S 50-500 troche mi dubluje ogniskowe i no podobno jakość DA* +TC znacznie lepsza niż z S 50-500.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Używam DA*300 + TC 1.4 i na razie nie chcę nic większego, bo zdjęcia robię chyba tak samo jak Ty, przy okazji wycieczki, z ręki. Nawet kupiłem monopoda, ale jeszcze nie sprężyłem się do jego przykręcenia. Jeśli chodzisz z przykręconym statywem, to pewnie tamron 150-600 będzie miał sens. W innym razie wymagane będzie pełne słońce, bo inaczej łatwo o poruszenie.

Kuba Nowak napisał/a:
Używam DA*300 + TC 1.4 i na razie nie chcę nic większego, bo zdjęcia robię chyba tak samo jak Ty, przy okazji wycieczki, z ręki. Nawet kupiłem monopoda, ale jeszcze nie sprężyłem się do jego przykręcenia. Jeśli chodzisz z przykręconym statywem, to pewnie tamron 150-600 będzie miał sens. W innym razie wymagane będzie pełne słońce, bo inaczej łatwo o poruszenie.

Pewnie z K3 używasz? I jak AF się sprawuje?
Inną opcją przemawiającą za K5, o której nie wspomniałem ,a w sumie jest w miarę istotna jest torba biodrowa
http://store.lowepro.com/inverse-200-aw
w której trochę na ścisk mieści mi się obecnie K5 i S 120-400, a D7100 z T 150-600 już nie bardzo. Torba jest rewelacyjna nawet na 20 km trasy i nie bardzo mam pomysł czym by tu ją zastąpić w przypadku zmiany na N.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Używałem z K-30, teraz - z K-3. AF działa dobrze, ale AF-C nie używam.
Przy pełnym objuczeniu mam na ramieniu zestaw tele w Lowepro Toploader 55 albo 65, K-30 + 18-50 na pasie z przodu i zwykły plecak.
Czasami sam się dziwię, że chce mi się to tak nosić, ale udane ujęcie z ładnym ptaszkiem jest tego warte. Ostatnio nawet trafiłem w lesie małego gryzonia :-)

Mertz  Dołączył: 24.04.2006
fanmario napisał/a:

Dostałem chwilę temu takie coś z Sigmy:

Dzień dobry,
niestety SIGMA obecnie nie posiada w produkcji żadnego teleobiektywu z mocowaniem Pentax, nie jestem w stanie pomóc,

Sprawdziłem szybko, bo 50-500 figuruje na stronach Sigmy jako dostępny pod P - co, jak widać - jest nieaktualne.
Czyli że - jak zakładam - w przypadku T i S piszecie o sprzęcie używanym, bo nic nowego się po prostu nie kupi.

matkus  Dołączył: 12.07.2016
Mertz napisał/a:
fanmario napisał/a:

Dostałem chwilę temu takie coś z Sigmy:

Dzień dobry,
niestety SIGMA obecnie nie posiada w produkcji żadnego teleobiektywu z mocowaniem Pentax, nie jestem w stanie pomóc,

Sprawdziłem szybko, bo 50-500 figuruje na stronach Sigmy jako dostępny pod P - co, jak widać - jest nieaktualne.
Czyli że - jak zakładam - w przypadku T i S piszecie o sprzęcie używanym, bo nic nowego się po prostu nie kupi.

50-500 w ogóle nowa już od jakiegoś czasu nie jest produkowana pod żaden system, ale nadal jest na magazynach niektórych sklepów. Tyle, że akurat pod P będzie ci bardzo ciężko znaleźć, a jak już znajdziesz, to w jakiejś cenie z kosmosu.
Ale od czasu do czasu pojawiają się używki w dobrym stanie (sam kupiłem pół roku temu i jestem zadowolony). Ale użytki to już bez FV, więc vatu nie odliczysz, co najwyżej w koszty wrzucisz.

RPM  Dołączył: 28.07.2010
matkus napisał/a:
Ale użytki to już bez FV, więc vatu nie odliczysz, co najwyżej w koszty wrzucisz.

Z niemieckimi sklepami, który handlują na e-bay, można się potargować o f-vat. Polowa używek od Niemców jest ze sklepów.

...w każdym razie na polskim rynku zostaliśmy tylko w ramach jednego dostawcy - bo albo DA300, albo 60-250, albo 150-450. Jest jeszcze 55-300 PLM, który zaczyna mnie interesować coraz bardziej - tylko zobaczyć, jak z ostrością.

gezeb  Dołączył: 26.05.2007
Sigma 50-500 jest w srsmicrosystems, co jakiś czas widuję w promocyjnej cenie teraz akurat w normalnej £949 , w czeskiej fotoskodzie też można pytać bo nawet ja nie mają to są chętni do sprowadzania. W Polsce niestety nikt nic nie wie, Samyangi swego czasu były niedostępne a sklepy do których dzwoniłem twierdziły ze nie wiedzą nawet kto jest dystrybutorem, a w Ricoh Polska pani poinformowała mnie że nie są dystrybutorem Pentaksa. Tak że szkoda czasu, lepiej szukać w zagranicznych sklepach/serwisach.

A tak w temacie postu (nie Sigmy 50-500 ;-) ) to dzisiaj DA * 300 sprawdziłem z K5 + TC HD 1.4. Niestety w sztucznym świetle (Metro W-wa), ponieważ Pan ze sklepu nie chciał wyjść ze mną na zewnątrz, bo był w pracy (sic!). AF z TC szybszy niż w Sigmie 120-400, ale K5 (moim zdaniem) w sztucznym świetle gorzej sobie radzi z ustawianiem ostrości,czyli tak do końca nie wiadomo jak AF chodzi. Ostrość fotek wydaje się niezła, ale bardziej miarodajne byłyby fotki na zewnątrz. Tak więc jeszcze dumam.....ech....

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Są na forum przykładowe zdjęcia z DA* 300 z TC HD 1.4.

Marek  Dołączył: 21.04.2006
Używam DA*300/4 z TC HD 1.4x. Jakość jest rewelacyjna nawet z telekonwerterem i na pełnej dziurze. Kolega canonier, który używał 7D mk II i Tamrona 150-600 (ver. 1) po zobaczeniu moich zdjęć stwierdził, że musi kupić coś lepszego. I kupił Canona L 100-400. :-) Najbardziej narzekał na AF i trochę słabą ostrość przy dłuższych ogniskowych Tamrona.
Jeśli chodzi o AF to z K-3 II jest wyraźnie lepiej (szybciej) niż z K-5. Ale i z K-5 da się tego zestawu używać.
Uszczelnienia, solidność wykonania i wielkość (małość) takiego zestawu są także nie do pogardzenia.

Tu trochę zdjęć: https://goo.gl/photos/3JYrHJa1xhc71zK76

Świetne! Na ogólnym widoku na stronie jeszcze szału nie ma, ale po kliknięciu na zdjęcia widać, że zapas "szczegółów" na zdjęciu był doskonały :)

Skocz do: